Ukrainoje yra įdomių retųjų žemių metalų telkinių: mokslininkai atskleidė detales

Ukrainoje yra dideli retųjų žemių metalų telkiniai, kurie yra labai svarbūs aukštųjų technologijų pramonės šakoms. Apie tai RBC-Ukraina papasakojo geologijos mokslų daktarė, Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Geologijos mokslų instituto naudingųjų iškasenų skyriaus vedėja Jelena Remezova.

Retieji žemių metalai apima 17 cheminių elementų, tarp kurių yra sunkieji ir lengvieji retųjų žemių metalai, taip pat skandis. 

Nepaisant to, kad jų koncentracija gamtoje nėra didelė, šios medžiagos yra labai svarbios šiuolaikinėms technologijoms, ypač ekologiškai švariems pramoniniams procesams ir aukštųjų technologijų kūrimui.

„Jų pagrindinė reikšmė ir vertė yra ta, kad tai yra labai reikalingos šiuolaikinei pramonei medžiagos. Be to, ne pasenusiai, o naujausiai, didelės pridėtinės vertės pramonei. 

Tai aukštųjų technologijų, „žaliosios metalai“, kurie naudojami ekologiškose technologijose (kurios sumažina žalą aplinkai). 

Todėl jie sulaukia tokio didelio susidomėjimo“, – sakė R. Remezova.

Pasak jos, Ukraina turi didelius šių metalų išteklius. 

Pavyzdžiui, skandis randamas titano turinčiose geologinėse struktūrose Žytomyro ir Čerkasų srityse, taip pat urano gavybos atliekose. 

Peržansko telkinyje yra itrio ir iterbio, o kaimyniniame Jastrebetsko telkinyje – fluorito ir cirkonio, kuriuose yra lantano, cerio, neodimo ir kitų vertingų elementų.

Didelės šių metalų gavybos perspektyvos yra Rytų Azovas, kur yra Mazurovo ir Azovo telkiniai. Pastarasis yra vienintelis Ukrainoje kompleksinis cirkonio ir retųjų žemių elementų telkinys. 

Mokslininkė pasakojo:

„Rytų Azovas turi dideles perspektyvas išgauti tokius metalus. Čia yra du pagrindiniai telkiniai: Mazurovo ir Azovo. 

Pastarasis yra vienintelis Ukrainoje kompleksinis cirkonio ir retųjų žemių elementų telkinys. Kalmijaus zonoje šie metalai yra susiję su sienitų ir granitų tipo uolienomis, o Pietų Kalčičių lauke – su ceriu ir lantanoidais“.

Kaip atkreipia dėmesį Remezova, yra dar keletas neištyrinėtų telkinių, kurie turi geras perspektyvas retųjų žemių metalų atžvilgiu. Ukraina turi dar daug mažai ištirtų plotų, turinčių potencialą vertingų atitinkamų metalų gavybai.

Mokslininkai taip pat atkreipia dėmesį į Peržansko rūdos telkinio Žytomyr srityje unikalumą, kur buvo rasta apie 150 įvairių mineralų, įskaitant retus elementus, tokius kaip tantalas ir niobis. Pasak Remezovos, ši teritorija turi didelį retųjų metalų gavybos potencialą, tačiau jos artumas sienai su Baltarusija apsunkina jos eksploataciją.

Be to, perspektyvūs telkiniai yra centrinėje Ukrainos dalyje – Azovo, Pokrovsko-Kirejevsko, Petrovsko-Gnutovo, Mazurovo. 

Tačiau dalis šių teritorijų šiuo metu yra laikinai okupuotos, o tai apsunkina prieigą prie vertingų išteklių. 

Tuo pačiu metu ekspertai mano, kad pritraukus tarptautines investicijas, ypač iš JAV, ateityje šiuos telkinius bus galima aktyviai eksploatuoti.

Šaltinis: unian.net

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder