VERT skelbs pirmąjį jūrinio vėjo parko vystytojo konkursą

VERT skelbs pirmąjį jūrinio vėjo parko vystytojo konkursą

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį paskelbs 1,8 mlrd. eurų preliminarios vertės 700 megavatų (MW) galios pirmojo vėjo parko Baltijos jūroje vystymo be valstybės paramos konkursą.

Pasak rinkos reguliuotojo pirmininko Renato Pociaus, tiek šis, tiek su valstybės pagalba planuojamas vystyti antrasis jūrinis vėjo parkas, kurio aukcioną numatoma skelbti rudenį, – kertiniai projektai siekiant Lietuvos energetinės nepriklausomybės. 

„Aukciono reikšmė yra viena iš kertinių. Kaip žinia, šie pagrindiniai du jūriniai vėjo parkai yra vieni iš kertinių projektų pasiekti mūsų energetinę nepriklausomybę įgyvendinant energetikos strategijoje numatytus tikslus, kurie susiję su atsinaujinančių išteklių sektoriaus plėtra“, – BNS teigė R. Pocius. 

Pasak VERT pirmininko, ketvirtadienį planuojamas skelbti konkursas nuo antrojo skiriasi tuo, kad rengiamas komerciniais pagrindais. 

„Projektai yra lygiaverčiai, tik pačių aukcionų sąlygos skiriasi iš esmės. Kalbant apie šitą aukcioną (skelbiamą ketvirtadienį – BNS), tai kalbame apie paprastą dalyvių pasiūlymų teikimą. Tuo metu antrasis aukcionas, kuris, kaip planuojama, įvyks rudenį, bus kur kas sudėtingesnis. VERT turės ten nustatyti maksimalias kainas, o vystytojai iš valstybės galėtų prašyti tam tikros paramos“, – aiškino R. Pocius. 

Pirmąjį aukcioną laimėtų dalyvis, pateikęs finansiškai geriausią pasiūlymą ir sumokėjęs vystymo mokestį į valstybės biudžetą. Pradinis pasiūlymas turėtų būti ne mažesnis nei 5 mln. eurų – ne mažesne suma turėtų būti didinami ir vėliau teikiami pasiūlymai.  Tuo metu rudenį numatomo skelbti konkurso dalyviai galės prašyti valstybės finansinio skatinimo. 

Pirmojo aukciono dalyviai registruotis ir pateikti dokumentus turės per 60 dienų – nuo kovo 31 dienos 8 val. iki gegužės 29 dienos 16 val. Vėliau 30 dienų bus tikrinama, ar jie atitinka kvalifikacijos reikalavimus, bei sudaromas jų sąrašas. 

Pasak R. Pociaus, konkurso nugalėtojas turėtų paaiškėti vasaros pabaigoje–rudens pradžioje. 

„Dabar yra 60 dienų aukciono dalyviams pateikti visą reikalingą informaciją, dokumentus, vėliau bus atitinkamai teikiami pasiūlymai pačių aukciono dalyvių. Po to aukciono dalyvis, kuris bus laikomas nugalėtoju, dar turės praeiti kai kurias patikros procedūras. Visi šitie etapai bus praeiti, tada, tikėtina, rudens pradžioje jau turėtų būti paskelbtas laimėtojas“, – teigė VERT pirmininkas. 

Pasak jo, reguliuotojo sudarytas konkurso dalyvių sąrašas nebus viešas – bus paviešintas tik aukciono laimėtojas. 

R. Pocius patvirtino, kad kai kurie konkursu susidomėjimą rodę rinkos dalyviai nuogąstavo dėl per trumpo registracijai ir dokumentų pateikimui nustatyto termino – dėl to VERT kreipėsi ir į Energetikos ministeriją. 

„Diskusijose su rinkos dalyviais buvo tam tikrų abejonių dėl termino. Išgirdę rinkos dalyvių nuomonę mes irgi teigėme iš savo pusės, kad galbūt vertėtų pagalvoti apie ilgesnį terminą. Bet įvertinusi visas turimas pastabas ir argumentus Vyriausybė priėmė sprendimą tokį, kokį priėmė“, – teigė VERT pirmininkas. 

„Pagrindinis rizikos faktorius yra terminas, kuris kai kurių rinkos dalyvių yra indikuojamas kaip iššūkis. Bet tikėkimės, kad tai netaps barjeru neįvykti aukcionui“, – pridūrė jis. 

Apie dalyvavimą ketvirtadienį planuojamame skelbti aukcione viešai kol kas paskelbė tik „Ignitis grupė“. BNS žiniomis, dalyvauti jame šiuo metu vis dar svarsto ir viena tarp galimų dalyvių anksčiau minėta užsienio kompanija, tačiau, pasak viešai skelbti pavardės nenorėjusio jos atstovo, galutinis sprendimas dar nėra priimtas.

Tuo metu dalis konkursu anksčiau susidomėjusių įmonių – „Green Genius“ bei „Enefit Green“ – BNS teigė dėl nusprendusios pirmajame aukcione nebedalyvauti dėl jo sąlygų.  

Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorius Linas Sabaliauskas BNS teigė, kad dėl trumpų terminų ketvirtadienį planuojamame skelbti konkurse taip pat nusprendė nedalyvauti bent kelios juo anksčiau susidomėjimą rodžiusios užsienio kompanijos. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder