Kaip kovoti su karkvabalių lervomis be cheminių medžiagų: veiksmingi liaudiški metodai

(9)

Kenkėjai yra seni ir nuožmūs sodininkų ir daržininkų priešai. Jos mėgsta ėsti uogakrūmius, daržovių ir daržo augalų žiedynus, šaknis ir lapus. Todėl svarbu žinoti, kaip sunaikinti dirvoje esančias lervas ir nepakenkti augalams.

Kodėl karkvabalių lervos kenkia

Šis kenkėjas paplitęs visoje Lietuvoje, jam netrukdo klimato sąlygos. Priklausomai nuo mitybos prieinamumo ir temperatūrinių sąlygų, lervos išsivysto į suaugėlį 3-4 metus. Pietiniuose regionuose šis laikotarpis trunka apie trejus metus, o šiauriniuose - ketverius.

Pirmiausia vabzdys į dirvą deda kiaušinėlius, kurie subręsta per mėnesį, o vėliau virsta lervomis. Pirmaisiais gyvenimo metais jos maitinasi daugiausia kompostu, tačiau toliau jų godumas ir apetitas gerokai padidėja.

Lervos pradeda žaloti augalų (ypač aviečių, braškių, žemuogių ir kt.), daržovių ir gėlių šaknis. Jos gali ne tik sugadinti daigus, bet ir visiškai juos sunaikinti. Suaugėliai taip pat ėda lapus, kiaušinėlius, žiedus, o kartais ir vaisius.

Karvabaliai (grambuoliai) - mėgsta purius dirvožemius, renkasi miškingas vietoves, dažnai įsikuria prie upės. Karkvabalio lervos minta vyšnių, trešnių, obuolių, abrikosų, kriaušių ir slyvų šaknimis.

Chemiją ir liaudiškas priemones nuo šių lervų geriausia naudoti šiltuoju metų laiku - tada jos būna maksimaliai arti dirvos paviršiaus.

Kaip atsikratyti lervų ant braškių ir ne tik

Siekiant atbaidyti kenkėjus, sklype sodinami daugiamečiai lubinai. Jis yra ne tik puikus sideratas, bet ir tikras nuodas menkaverčiams vabalams. Garstyčios, šeivamedžiai, kryžmažiedžių šeimos augalai taip pat atbaido menkaverčius vabalus.

Augalai, gebantys kaupti azotą, pavyzdžiui, baltieji dobilai, nuo seno naudojami kovai su šiomis lervomis. Papildoma jų auginimo nauda - dirvožemio kokybės gerinimas.

Kokių dar yra liaudiškų priemonių nuo šių lervų

Laistyti dirvą svogūnų lukštų užpilu - mišiniui paruošti reikia paimti 1/3 kibiro svogūnų lukštų ir užpilti vandeniu, kol indas bus visiškai užpildytas. Užpilkite 5 dienas, o prieš pat laistant svetainę atskieskite vandeniu (santykiu 1:1). Vietoj svogūnų lukštų galite naudoti česnakų lukštus.

Dirvos kasimas kastuvo smaigaliu - nuo rudens ir per visą vegetacijos sezoną būtina kartkartėmis išpurenti dirvą, kad lervos, jų kiaušiniai ir patys vabzdžiai žūtų nuo mechaninio poveikio.

Amoniakas nuo nuo šių lervų - į kibirą vandens įpilkite 100 g valgomosios sodos ir 2 valgomuosius šaukštus amoniako. Skysčiu rekomenduojama laistyti lysves bulvių žydėjimo metu.

Tirpalas braškėms - jis ruošiamas taip: į 10 l vandens įpilama 20 ml amoniako ir laistoma tarp braškių ar žemuogių eilių.

Iškilus būtinybei, galima griebtis cheminių priemonių - insekticidų.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder