Sovietinių karių laidojimo vieta virs parko dalimi

(27)

Prasideda vietos, kurioje anksčiau stovėjo sovietinis memorialas ir yra palaidoti kariai, pertvarkymas - pirmiausia rengiamas projektas pagal anksčiau konkursą laimėjusią idėją. Šio sumanymo autoriai teigia, kad teritorija virs Skulptūrų parko dalimi, kurioje liks palaidotų žmonių atminimo ženklai.

„Daugiau jokių kitokių minčių nėra“, - sako teritorijos techninį projektą rengiančios mažosios bendrijos „Archimanija“ vadovas Ramūnas Amšiejus.

Su bendrija Klaipėdos savivaldybė liepos pabaigoje pasirašė sutartį dėl projektavimo.

Tikimasi, kad konkretūs sprendimai visuomenei bus pateikti kitų metų pradžioje, kai bus užbaigtas projektavimas, kuris dar tik pradedamas.

„Viskas prasideda nuo analizės, želdinių vertinimo ir tik tuomet prieisime prie techninių sprendimų ir jų pristatymo visuomenei. 

Stengsimės kuo greičiau - norėtume per šiuos metus, bet greičiausiai šiek tiek laiko persikels ir į kitus metus“, - „Vakarų ekspresui“ sakė R. Amšiejus.

Savivaldybė beveik 44,6 tūkst. eurų vertės sutartį su „Archimanija“ pasirašė supaprastintų neskelbiamų derybų būdu, mat architektų R. Amšiejaus ir Mantės Černiūtės-Amšiejienės pasiūlyta idėja pernai pripažinta geriausia siekiant suformuoti kokybišką memorialinės miesto teritorijos architektūrinę aplinką.

naujas-parko-vaizdas
„Archimanija“ vizualizacija. PROJEKTAS. Teritorijoje numatoma sodinti daugiau medžių, įrengti naujus pėsčiųjų takus.

Pagal ją, Antrojo pasaulinio karo Sovietų sąjungos karių palaidojimo vietos erdvė integruojama į bendrą įvairialypį Skulptūrų parko audinį ir tampa neatsiejama jo visumos dalimi.

Autoriai taip pat pasiūlė visiškai atsisakyti likusios memorialo dalies, išsaugant tik memorialines plokštes su palaidotų žmonių pavardžių užrašais, išdėstant jas horizontaliai. Laidojimo vieta dar bus tikslinama tyrimais.

„Projekte kuriama rami ir pagarbi erdvė su geriausia apžvalga iš Skulptūrų parko pusės. Didinamas žaliųjų erdvių plotas ir sodinama daugiau medžių. Įrengiami nauji pėsčiųjų takai, sujungiantys laidojimų erdvę ir visą tvarkomą teritoriją su miesto dalies pėsčiųjų takų struktūra“, - anksčiau skelbė Savivaldybė.

Bus atsisakoma likusios memorialo dalies, išsaugant tik memorialines plokštes su palaidotų žmonių pavardžių užrašais.

R. Amšiejus sako, kad pradedamas rengti techninis projektas nuo idėjos kardinaliai keistis neturėtų, galimi tik nežymūs pakitimai dėl to, kad būtų tiksliau prisitaikyta prie aplinkos.

„Nemanau, kad skirsis kardinaliai, didžioji esmė bus ta pati, kuri yra suprojektuota - išliks pėsčiųjų takai savo vietose.

 Galbūt techniniai niuansai atsiras dėl kokių nors aukščių, bet čia jie tikrai būtų nežymūs. prisitaikant detaliau ir tiksliau prie aplinkos. 

Dėl paminėjimo vietos, lentos, kiek aš žinau, bus ieškoma sprendimų dėl aukščio - virš žolės ar virš žemės, bet tai irgi centimetrų klausimas geriausio ir optimaliausio varianto parinkimui“, - „Vakarų ekspresui“ pasakojo R. Amšiejus.

Architektai ne tik suprojektuos teritorijos pertvarką, bet ir vykdys darbų priežiūrą. Sutartis numato, kad šios paslaugos bus reikalingos iki 2027-ųjų balandžio pabaigos.

S. Daukanto gatvėje yra palaidoti Raudonosios armijos kariai, žuvę 1945 metų sausį vykusiuose mūšiuose su nacistinės Vokietijos kariuomene dėl Klaipėdos, jiems atminti skirtame memoriale įrengtos 47 granito plokštės su 694 karių pavardėmis. 

Be jų, anksčiau šioje vietoje stovėjo milžiniškas kalavijas, bronzinių karių grupė ir penkiakampė raudona žvaigždė su vadinamąja amžinąja ugnimi.

Kalavijas, karių skulptūros ir žvaigždė demontuoti 2022-ųjų liepą. Taip pasielgta rekomendavus specialiai suburtai ekspertų grupei.

Idėja demontuoti sovietinę armiją šlovinančius paminklus Lietuvoje kilo po to, kai Rusija pradėjo iki šiol besitęsiantį karą Ukrainoje.

Prie memorialo dalis Klaipėdos rusakalbių kasmet gegužės 9-ąją mini pergalės Antrajame pasauliniame kare prieš nacistinę Vokietiją dieną - ši tradicija gaji Rusijoje ir kai kuriose sovietų valdytose valstybėse.

Tuo metu Europoje Antrojo pasaulinio karo pabaiga minima gegužės 8 dieną pažymint jungtines visų kovojusių valstybių pastangas ir 1945 metais šią dieną Vokietijos pasirašytą besąlyginį kapituliacijos aktą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder