Tiria, ar ne paukščių gripas nugaišino ledines antis

Savaitgalį Girulių ir Karklės paplūdimiuose apsilankiusius žmones pašiurpino gausybė negyvų paukščių. Į videopranešimus socialiniuose tinkluose sureagavusios VšĮ „Būk mano draugas“ darbuotojai surinko 52 ledinių ančių gaišenas. Tai pasauliniu mastu nykstantys paukščiai. Tiriama, ar jie nenugaišo nuo paukščių gripo.

„Negyvi paukščiai buvo pasklidę gana plačiame ruože: 31 radome Karklės paplūdimyje, 21 - Girulių paplūdimyje. Dešimtį paukščių paėmė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai ištirti, ar jie nenugaišo nuo paukščių gripo. Kitos gaišenos yra užšaldytos. 

Tik tada, kai sulauksime atsakymo dėl paukščių gripo, galėsime perduoti jas utilizuoti“, - sakė „Vakarų ekspresui“ VšĮ „Būk mano draugas“ vadovė Galina Kučinskienė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė spaudai Aistė Prielgauskaitė patvirtino, kad yra paimti mėginiai paukščių gripo tyrimui.

„Pažymėtina, kad šis tyrimas tik patvirtina ar paneigia paukščių gripo atvejį, bet nėra skirtas nustatyti mirties priežasčiai, jeigu tai nėra paukščių gripas“, - sakė pašnekovė.

Pajūrio regioninio parko, kuriam priskirtinas Karklės paplūdimys, ekologas, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos vyr. specialistas Erlandas Paplauskis spėja, kad ledinės antys greičiausiai žuvo įsipainiojusios į žvejų tinklus.

"Be veterinarinių tyrimų tiksliai niekas nepasakys, tačiau nemažai paukščių kasmet nuskęsta žvejybiniuose tinkluose.

Didžiausia tikimybė, kad tai iš tinklų išimtos nuskendusios ledinės antys.

Tai globaliai nykstanti šiaurinė rūšis, atskrendanti pas mus žiemoti. Jų nykimo priežastis - ne vien tinklai, o yra daugiau žmogaus veiklos neigiamų padarinių. Pavyzdžiui, naftos išsiliejimai", - komentavo E. Paplauskis.

Anot pašnekovo, pajūrio žvejai yra skatinami atiduoti į tinklus įsipainiojusius paukščius mokslininkams ar utilizuoti.

"Už paukščių priegaudos nuslėpimą, neužrašymą į žurnalą bei atsikratymą jūroje yra taikomos baudos. Todėl dažniausiai žvejai pagautus paukščius atiduoda.

Nebent tai nelegalios žvejybos tinklais, jau gavus kompensaciją už nežvejojimą, pasekmė. Kas reiškia, jog Valstybės skiriamos kompensacijos už nežvejojimą jūroje yra neefektyvios.

Žvejai neslepia, kad iš vienos geros žvejybos uždirba daugiau nei ta kompensacija. Tad, norint apsaugoti gamtą nuo neigiamos žmogaus veiklos, kompensacijų tvarką reikėtų tobulinti", - įsitikinęs E. Paplauskis.

Specialisto teigimu, 52 žuvę paukščiai - tik lašas jūroje. Skaičiuojama, kad Baltijos jūroje per metus žūva 75 tūkst. paukščių, kitose Europos jūrose - 200 tūkst. paukščių.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.