Kaip kovojame su socialiniuose tinkluose atakuojančiomis reklamomis?
Doc. dr. Rosita VAIČIULĖ, Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto Žurnalistikos studijų programos vadovė
Tai normalūs dalykai informacinėje visuomenėje, taip veikia šiuolaikinė informacinė sistema - tai algoritmai, suderinti su „Google“ paieška.
Šiandien mes taip gyvename. Jeigu turime išmanųjį telefoną ir yra įjungtas internetinis ryšys, užtenka tik pakalbėti apie kažką, pavyzdžiui, kad ieškote batų ar drabužių, jums būtinai „išmes“ jų reklamą.
„Google“ net buvo paduota į teismą dėl tokių duomenų siuntinėjimo.
Aš savo studentams apie tai pasakoju ir visiems patariu, kad jeigu jūs ko nors ieškote pirkti, reikėtų atsijungti nuo savo feisbuko paskyros, nuo savo elektroninio pašto, ypač jeigu naudojatės bankininkystės paslaugomis, ir daryti tik vieną darbą.
Nes dabar algoritmai yra sukurti taip, kad mus galėtų sudominti tuo, kas mums aktualu.
Rekomenduoju daryti vieną darbą. O mes mėgstame susijungti viską. Mes viename įrenginyje turime visą gyvenimą.
Bet, manau, medijų higiena ateis ir į mūsų gyvenimą, kai mes suvoksime, kaip turėtume jomis naudotis. Jeigu nenorime papildomų reklamų, kiekvieną veiksmą reikėtų atlikti atskirai. Tada išvengsime nereikalingų trikdžių, kurie mus erzina.
Daugelis žavisi telefone esančiomis sąskaitomis. Aš, suvokdama kibernetinio saugumo principus, šito nedarau.
Reklamos, jeigu įsijungiame, pavyzdžiui, internetinės žiniasklaidos portalą, visada atsiras. Tai yra baneriai, už kuriuos įmonės moka pinigus tam, kad pozicionuotų savo verslą.
Tai normali internetinė rinkodara, kuri šiomis dienomis šiame pasaulyje yra nauja forma. Ar mes erzinsimės, ar ne, jinai tiesiog bus.
Manęs niekas nenervina, nes aš suvokiu manipuliacijos technikas. Tai normalus procesas - visiems reikia gyventi ir išgyventi.
Šiuolaikiniame amžiuje tobulėjant informacinėms technologijoms reklama turi labai plačias galimybes ir naudoja visas įmanomas technines ir manipuliacijos technikas.
Reklamos kažkam uždirba duoną. Bet jeigu suvoki, kaip viskas veikia, tiesiog jas praleidi, prasuki, nekreipi dėmesio.
Mindaugas BŪTA, gydytojas
Retai perku internetu, bet galėčiau patvirtinti - reklamų sulaukiama. Kai žmonės sako, kad užtenka tik pakalbėti apie tai, ir jau plūsta reklamos, skamba kaip paranoja, bet, manau, techninės galimybės leidžia tai padaryti.
Kaip ir kiekvieną dalyką, tai galima ir geram, ir piktam panaudoti. Gali tuo ir saugumas pasinaudoti, ir prekybininkai kišti savo reklamas.
Kadangi daug neperku internetu, tai manęs tos reklamos neerzina, dar tokio lygio nepasiekė. Be to, juk veikia ir blokavimo programos. Aš blokuoju visokias reklamas.
Dabar labiausiai erzina reklamos, kurios yra didžiuosiuose naujienų portaluose. Bet suprantu, norima, kad žmonės pirktų prenumeratą.
Jau tiek pridėta reklamų, kad neįmanoma nieko paskaityti. Specialiai išjungimo kryžiukas uždėtas kažkur kampe, kur nesimato. Kol kas tai labiausiai erzina.
Bet stengiuosi ir juos suprasti, nes visiems reikia pinigų, visiems valgyti norisi.
Vilius TARASOVAS, dainininkas
Pats gal ir nebūčiau užfiksavęs tokio dalyko, bet man žmona pasakė, kad pastebėčiau. Nustebau - ieškojau laikrodžio, tai man pradėjo „mesti“ laikrodžius.
Ar kuo pasidomi, užeini į kokį nors puslapį ar tiesiog tik pakalbi, tai ir pradeda „mesti“ reklamą. Net nejauku pasidarė. Taip įdomiai, savotiškai. Yra kažkokia kontrolė, esame sekami - juokauju.
Manau, tie, kurie pardavinėja prekes, labai daug sukiša pinigų į tuos dalykus ir taip bando įlįsti į mūsų gyvenimus ir įbrukti mums kažką. Jų pelnas didelis, jie turi daug pinigų.
O kontroliavimo dabar visur yra daug - ir bankuose, ir apmokant sąskaitas, ir t. t. Dabar labai didelė kontrolė.
Kol dar nėra visiškai perlenkta lazda, tai kažkaip gyvename. Nesinorėtų, kad pas mus būtų kaip Šiaurės Korėjoje (juokiasi). Kol kas dar per daug dėmesio į tai nekreipiu.
Kai akys užkliūna, pats viduje pagalvoju - o... Taip, kad sugadintų visai dienai nuotaiką, tikrai nėra, iki to dar nenusiritome ir, tikiuosi, nenusirisime.
Džiuljeta GEČIENĖ, klaipėdietė
Kad ir prie kokio kompiuterio atsisėsčiau, reklama vis iššoka. Pastebėjau, kad užtenka tik apie tai pakalbėti, ir sulauki visokių pasiūlymų.
Taip yra todėl, kad internete užfiksuojami mūsų duomenys, mūsų domėjimasis prekėmis, lankymasis elektroninėse parduotuvėse - naudojami mūsų duomenys.
Sakyčiau, kad tai yra perteklinė informacija, jos nereikėtų. Ji kartais net trukdo pasinaudoti visu kompiuterio ekranu.
Ne laikas reklamas žiūrėti darbo metu ir kai esi užimtas. Jos yra brukamos prieš mano valią. Jeigu man reikėtų tų reklamų, aš jų pasiieškočiau. O jos pačios iššoka ne vietoje ir ne laiku.
Tiesiog atjungiu tas reklamas, pralaukiu, kol jos baigsis. Aš pati pasirenku, ką man veikti tuo metu, kur savo emocijas švaistyti, jų be reikalo nešvaistau. Su reklamomis bandau susidoroti jas atjungdama.
Aleksandras SLATVICKIS, psichiatras
Nedažnai perku internete. Bet, žinote, dabartiniais laikais ne visada būna laiko nueiti į parduotuvę, o kartais ir pigiau būna internete, tad ir aš neatsilieku nuo laikmečio. Pastebėjau tą dalyką, kad tokios reklamos yra.
Dažniausiai ta reklama būna susieta su tavo paieškomis. Tai, ko tu ieškai, tau ir pradeda siūlyti. Žiūrinėjai kompiuterius, juos tau ir reklamuoja, vinilo grotuvus - pradeda juos rekomenduoti. Ačiū Dievui, kad siūlo bent pagal tą pačią temą.
Aš su tuo susidūriau. Bet negaliu patvirtinti, kad tik pakalbėjus apie tai „išmetama“ reklama, nes nežinau - man taip nebuvo nutikę. Mano asmenine nuomone, kol kas dar to nėra.
Žinoma, kad čia ne saugumas mus seka. Kalbant apie reklamą, čia yra rinkodara. Įvairiausios programėlės seka tavo interesus, tavo domėjimąsi. Viskas čia dėl noro parduoti prekę.
Ar mane tai erzina? Geras klausimas. Tai maždaug tas pats, kad jeigu tave erzina judančio transporto triukšmas, tai turi gyventi kur nors sodyboje miške, kur nebus jokio transporto. Aš labai ramiai į tai reaguoju.
Tai yra šio laikmečio ženklai, su kuriais reikia paprasčiausiai susitaikyti arba nesinaudoti kompiuteriu, išmaniuoju telefonu ir apskritai šiuolaikine technika. Tada būsi apsaugotas nuo tų visų erzinančių ir baigiančių įkyrėti dalykų.
Mano patarimas toks: jeigu tave užknisa reklamos - išjunk kompiuterį ir nejunginėk. Vienu metu, kai tos reklamos tik pradėjo atsirasti, tikrai erzino.
Mano mėgstamas internetinis žinių portalas anksčiau buvo žymiai lengviau naudojamas ir skaitomas, o paskui atsirado iššokančios ir kitokios reklamos. Tačiau laikui bėgant supranti, kad kitaip nebus, ir adaptuojiesi prie to.
Sena išmintis sako, kad jeigu gali kažką pakeisti, pakeisk, jeigu negali pakeisti, susitaikyk ir turėk proto ar išminties atskirti viena nuo kito. Reikia vadovautis šita išmintimi. Tai labai senas ir labai geras receptas.
Rašyti komentarą