Kas nutiks, jei pasaulyje neliks nė vienos katės?

Kates žmonės prijaukino maždaug 8 000–3 000 metais prieš mūsų erą. Lietuvoje jų randama tik nuo 1390 m. (Kernavėje).

 

Apie švelniakailes murkles sakoma, kad jos gydo, panaikina stresą. Kačiukų nuotraukos muša žiūrimumo rekordus socialiniuose tinkluose. Tačiau kokį vaidmenį šie grobuonys vaidina gamtoje ir kas pasikeistų jiems išnykus?

Tingios egoistės

Ką naminės katės veikia per dieną? Dažniausiai jos, žinoma, miega – manoma, kad katės tam skiria 16 valandų per dieną. Jos periodiškai ėda, laka vandenį, taip pat žaidžia su daiktais namuose, nes joms reikia kažkaip duoti valią savo medžioklės instinktams.

Daug laiko rūpinasi savo kailiu ir, susiklosčius aplinkybėms, gaudo muses ir kitus akį patraukiančius vabzdžius. Beje, praktiškai nepasiduoda dresuojamos ir šeimininkus prisimena tik radusios tuščią dubenėlį.

Galima prieiti prie išvados, kad tai visiškai nenaudingi padarai ir jei jie staiga išnyktų, pasaulis nė kiek nepasikeistų, nebent šeimininkai pasiilgtų savo numylėtinių.

Tačiau tai netiesa – katės gamtoje vaidina labai svarbų vaidmenį. Mes tiesiog to nepastebime.

Ką katės veikia namuose ir lauke

Nepamirškite, kad, be naminių kačių, yra ir benamių. Pasaulyje taip pat gausu laukinių rūšių – pavyzdžiui, miškinių kačių galima sutikti Europos miškuose. Jos atrodo kaip naminiai gyvūnai, tik didesnės ir raumeningesnės. Ir viskas dėl to, kad norėdamos išgyventi, turi daug judėti medžiodamos, nes niekas joms nepaduos dubenėlio su ėdalu ir vandens.

Visą dieną miesto ir miško katės visais būdais stengiasi rasti ėdesio ir pastogę. Miesto aplinkoje gyvūnai nesunkiai randa žmogaus maisto – daugelis sąmoningai išneša joms maisto likučius, kad beglobės katės nemirtų iš bado.

Laukinėje gamtoje gyvūnai turi medžioti mažus žinduolius, pavyzdžiui, peles ir net žiurkes. Benamės katės mieste taip pat užsiima tokia medžiokle, tačiau dažniausiai tuomet, kai nėra prieinamesnių maisto šaltinių.

Australijoje katės buvo… žudomos

Jei staiga pasaulyje neliktų kačių, žiurkės netrukdomos galėtų veistis visur. Tai tikrai žinoma, nes su tokia problema jau susidūrėme palyginti neseniai.

Deja, bet viename žemynų šios mielos išvaizdos miauklės, ieškodamos ėdesio, kasdien nužudydavo milijoną paukščių. Tarp jų buvo rūšių, kurios yra ties išnykimo riba, atstovų.

2019 metais akademiniame mokslo žurnale „Biological Conservation“ paskelbto tyrimo rezultatai parodė, kad Australijoje katės 2018 metais sumedžiojo daugiau nei milijardą kitų žinduolių. Aukos buvo paukščiai, graužikai, sterbliniai ir net gyvatės. Laukinės katės sunaikino apie 815 milijonų individų.

Mokslininkai apskaičiavo, kad 2019 metais Australijoje buvo beveik 4 milijonai naminių kačių. Sunku įvertinti laukinių kačių skaičių, tačiau mokslininkai mano, kad tais metais jų buvo apie 5–6 mln. I

š 357 gyvūnų rūšių, kurias medžioja katės, 24 laikomos nykstančiomis, o dauguma jų būdingos tik Australijos žemynui. Todėl mokslininkai įspėjo, kad didelis kačių paplitimas vėliau gali virsti ekologine katastrofa.

Norėdama to išvengti, valdžia nusprendė kates išnaikinti. Buvo paskelbtas atlygis už kiekvienos galvą, o masalai su nuodais išbarstyti po visą žemyną. Naminės katės taip pat kėlė grėsmę gyvūnams, atsidūrusiems ties išnykimo riba, todėl šeimininkams buvo uždrausta jas išleisti.

Kaip planuota, daug kačių Australijoje buvo išnaikintos. Tačiau lazda atsisuko kitu galu – pelių ir žiurkių padaugėjo tiek, kad šios pradėjo naikinti grūdus ūkiuose.

Graužikai sugadino ir kai kuriuos kabelius, o toli nuo miestų įsikūrusios aborigenų gentys liko be šviesos ir kitų civilizacijos patogumų – elektra buvo tiekiama naudojant ne pačius patikimiausius laidus.

Tylusis graužikų kontrolierius

Mes to nepastebime, bet katės vaidina labai svarbų vaidmenį gamtoje.

1997 m. atliktas mokslinis tyrimas parodė, kad kiekviena naminė katė Jungtinėje Karalystėje per metus vidutiniškai sugauna 20 mažų gyvūnų. Kalbame ne tik apie peles, bet ir apie paukščius, varles ir pan.

Atsižvelgiant į tai, kad tuo metu JK gyveno 9 milijonai kačių, kiekvienais metais jos išnaikindavo apie 200 milijonų įvairių smulkių gyvūnų.

Panašus tyrimas atliktas šiek tiek anksčiau – 1979 metais Naujosios Zelandijos mokslininkai apskaičiavo, kiek žiurkių sugauna šie švelniakailiai grobuonys. Mokslinio darbo rezultatai parodė, kad jei pasaulyje nebeliks šių pūkuotų būtybių, graužikų skaičius gali padidėti iki 4 kartų.

Nekontroliuojamas žiurkių veisimasis gali sukelti daug problemų. Jos gali ne tik lengvai sunaikinti žmonių maisto atsargas, bet ir perneša įvairias pavojingas ir mirtinas ligas. Žiurkės taip pat kenkia pastatams ir įrangai – JAV šių neišnaikinamų jokiomis priemonėmis graužikų sukelti nuostoliai skaičiuojami milijardais dolerių.

Mistinės galios

Taigi aiškėja, kad katės vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų gyvenime ir jų negalima vadinti nenaudingomis. Šis gyvūnas kaip joks kitas apipintas įvairiausiais prietarais ir legendomis.

Nyderlanduose tikima, kad katės platina gandus ir išpasakos kaimynams jūsų tamsiausias paslaptis. Todėl žmonės stengiasi neaptarinėti svarbių dalykų, jei kambaryje yra katė. O kas, jei ji klausosi?

Graikijoje buvo tikima, kad jei juoda katė peršoks žmogaus kapą, jis prisikels kaip vampyras. Ir tai tik maža dalis to, kas priskiriama murklėms.

Nors šios nuostabios būtybės jau tūkstančius metų gyvena šalia, mes vis dar taip mažai apie jas žinome.

Ir jokiu būdu nenorėtume, kad murklės išnyktų. Tegul ir toliau būna, anot populiaraus pokšto, žmonių šeimininkėmis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder