Karas Ukrainoje

Karas Ukrainoje: Rusijos armijoje didelis maištas. „Ateš“ skelbia, kas nutiko

Karas Ukrainoje. 2022-ųjų vasario 24 d. Rusija, neapsiribojusi Donecko ir Luhansko liaudies respublikų įsteigimu ir Krymo aneksija, užpuolė Ukrainą. Sekite naujausių įvykių kroniką kartu su didžiausiu Vakarų Lietuvoje naujienų portalu VE.lt.

Atnaujinta 09:52 val.

„Atsisako kategoriškai.“ Rusijos armijoje didelis maištas. „Ateš“ skelbia, kas nutiko

Rusijos pajėgų kariai atsisako pulti Charkivą, praneša partizaninis judėjimas „Ateš“.

„Ateš“ agentas, tarnaujantis viename iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų 44-ojo armijos korpuso motorizuotųjų šaulių batalionų, perduoda informaciją, kad viena šaka kategoriškai atsisakė leistis į Charkivo srities šturmą“, – sakoma pranešime.

Partizanų teigimu, šio dalinio kovotojai puikiai žino apie kokybiškus įtvirtinimus Rusijos ir Ukrainos pasienyje ir buvo nesėkmingų Rusijos pajėgų diversijų ir žvalgybos operacijų liudininkais.

„Prie technikos priklijavus naujus ženklus su rombu ir kryžiumi ir davus įsakymą, dalis būrio atsisakė vykdyti nusikalstamą vadovybės valią“, – pranešė „Ateš“.

Gegužės 10-osios rytą Ukrainos gynybos ministerija patvirtino, kad rusai bandė atakuoti Charkivo sritį. Ministerija nurodė, kad bandymas išsiveržti prasidėjo 5 valandą ryto, bet buvo nesėkmingas. Į mūšio lauką buvo išsiųsti rezerviniai Ukrainos pajėgų daliniai.

technologijos.lt

Pablogėjo Ukrainos priešlėktuvinės gynybos efektyvumas - The Wall Street Journal

Organizatorių nuotr.

Šiemet Ukrainos pusė neperėmė nė vienos priešo raketos S-400 ar S-300, išsiaiškino žurnalistai.

Karas Ukrainoje tęsiasi, o šalies priešlėktuvinė gynyba pradėjo numušinėti daug mažesnę dalį Rusijos raketų nei anksčiau.

Per pastaruosius šešis mėnesius Ukrainos kariai perėmė apie 46 proc. priešo raketų, o per ankstesnį pusmetį - 73 proc. raketų, pranešė "The Wall Street Journal", remdamasis Ukrainos karinių oro pajėgų vadavietės duomenų analize.

"Praėjusį mėnesį raketų perėmimo rodiklis sumažėjo iki 30 proc. raketų.

Nors duomenys apie kelių dienų atakas ir perėmimus buvo neišsamūs, o Ukraina tokią statistiką naudoja propagandos tikslais, AFU atstovas spaudai ir nepriklausomas gynybos analitikas teigė, kad duomenys iš esmės pateikia tikslų vaizdą", - pažymima straipsnyje.

Žurnalistų teigimu, Ukrainos oro gynybos pablogėjimas pastebimas tuo metu, kai Rusija intensyvina bepiločių lėktuvų ir raketų atakas ir paleidžia vis daugiau sunkiai apginkluojamų ginklų, pavyzdžiui, balistinių raketų.

Kijevui taip pat trūksta amunicijos Vakarų tiekiamoms "Patriot" žemė-oras raketų sistemoms, kurios buvo geriausia gynyba nuo tokių atakų.

WSJ pažymi, kad dėl suintensyvėjusių oro atakų niokojama infrastruktūra ir miestai, o tai "išsekina ir taip menkas Ukrainos raketų atsargas, kurių Ukrainai reikia, kad neleistų Rusijos oro pajėgoms patekti į jos dangų".

Europos karinės žvalgybos pareigūnas mano, kad ateinantys maždaug du mėnesiai bus lemiami, ar pavyks sulaikyti Rusijos oro pajėgas, kol į Ukrainą atvyks naujos Vakarų priešlėktuvinės gynybos priemonės.

"Kuo mažesnę grėsmę Ukrainos gynybos priemonės kelia Rusijos orlaiviams, tuo didesnė grėsmė kyla Ukrainos sausumos pajėgoms ir svarbiausiai infrastruktūrai", - sakė ekspertas Douglas Barry.

Per pastaruosius šešis mėnesius Rusijos Federacija paleido apie 45 proc. daugiau bepiločių orlaivių ir raketų nei per ankstesnį pusmetį.

Ukrainos karinių jūrų pajėgų atstovas sakė, kad atremiant daugiau atakų senka šaudmenų atsargos.

Be to, pasak jo, galingos atakos gali pergudrauti Ukrainos gynybą, nes oro gynybos sistemos kartais nespėja pakankamai greitai pasikrauti.

Rusija prie Charkivo sutelkė modernizuotus tankus

Organizatorių nuotr.

Rusai savo socialiniuose tinkluose paskelbė keletą nuotraukų. Jose matyti tankai „T-62M“, sunkvežimiai „Ural“ ir kita įranga. Gegužės 5 d. jie jau naudojo naują taktinį ženklą – dukart perbrauktą rombą.

Ant vienos iš karo mašinų esantis numeris 133 reiškia, kad šis tankas gali priklausyti rusų 1856 motorizuotajam šaulių batalionui / 4-ajam Kalugos batalionui, kuris priskirtas Vakarų karinės apygardos 4-ajai gvardijos tankų divizijai, 1-ajai gvardijos tankų armijai, rašo „Defense Express“.

„T-62M“ pagrindinis kovos tankas turi papildomą apsaugą nuo bepiločių lėktuvų – priešdronines grotas ir reaktyvinius šarvus „Kontakt-1“.

Nuotraukos buvo paskelbtos gegužės 1 d. – tad tai gali reikšti, kad okupantai jau seniai ruošėsi puolimui Charkivo srities šiaurėje.

Ukrainos žvalgyba paviešino sąrašą, kuriame – daugiau nei 30 šalį raketomis puldinėjančių rusų karo nusikaltėlių

Ukrainos gynybos ministerijos pagrindinės žvalgybos direkcijos (HUR) operatyvininkai ir analitikai nustatė, kurie iš Rusų karinių oro pajėgų 22-osios sunkiųjų bombonešių divizijos personalo narių dalyvauja organizuojant raketų atakas prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą.

Apie tai karinės žvalgybos spaudos tarnyba pranešė platformoje „Telegram“.

„22-ąją sunkiųjų bombonešių aviacijos diviziją sudaro 121 ir 52 sunkiųjų bombonešių aviacijos pulkai (SBAP) – 121 SPAB, karinio dalinio Nr. 85927, dislokuotam Engelso aerodrome Saratovo regione, priklauso strateginiai bombonešiai „Tu-95MS“ ir „Tu-160“, 52 SPAB, karinio dalinio Nr. 33310, dislokuotam Šajkovkos aerodrome Kalugos regione, priklauso tolimojo nuotolio bombonešiai „Tu-22M3“. Nustatyta šios divizijos personalo narių, tiesiogiai dalyvaujančių planuojant, organizuojant ir vykdant Ukrainos teritorijos apšaudymą sparnuotosiomis raketomis oras-oras „Kh-22“ / „Kh-32“ („Tu-22M3“) ir „Kh-101“ / „Kh-555“ / „Kh-55“ („Tu-95MS“ / „Tu -160“), tapatybė“, – teigiama pranešime.

Savo pranešime HUR pridūrė, kad šie pilotai yra atsakingi už daugybę aukų ir didžiulę žalą, kurią Ukrainai padarė nusikalstamas iš Rusijos teritorijos vykdomas teroras raketomis.

Karinė žvalgyba taip pat pridūrė, kad už kiekvieną prieš Ukrainą įvykdytą karo nusikaltimą bus deramai atkeršyta.

Iš Charkovo srities evakuota daugiau kaip 5 000 civilių gyventojų

Gegužės 13 d. gubernatorius Olehas Syniehubovas pranešė, kad vykstant įnirtingiems mūšiams Charkovo srityje iš savo namų evakuoti 5 762 civiliai gyventojai.

Gegužės 10 d. Rusija pradėjo naujus puolamuosius veiksmus Charkovo srities Lypčių ir Vovčansko kryptimis.

Per praėjusią dieną daugiau kaip 30 Charkovo srities gyvenviečių buvo apšaudytos Rusijos artilerijos ir minosvaidžių ugnimi, o Vovčansko miestas nukentėjo nuo „masinio apšaudymo“, sakė O. Syniehubovas.

„Šiuo metu priešas turi taktinę sėkmę“ kovoje dėl Vovčansko, teigiama Ukrainos generalinio štabo pareiškime socialinėje žiniasklaidoje ankstyvą gegužės 13 d. rytą.

Pasak O. Syniehubovo, per išpuolius visame regione buvo sužeisti devyni civiliai gyventojai.

Iš 5 762 evakuotų civilių gyventojų 2 589 buvo evakuoti iš Charkovo rajono. Kovos tęsiasi rajono šiaurėje, teritorijoje, kuri ribojasi su Rusija.

Dar 2 695 žmonės buvo evakuoti iš Chuhuivo rajono, esančio į pietryčius nuo Charkovo miesto, ir 44 žmonės buvo evakuoti iš Bohoduhivo rajono, esančio į vakarus nuo Charkovo.

Rusija praneša numušusi 16 Ukrainos raketų ir 31 droną

Rusija praneša, kad jos oro gynyba numušė 16 raketų ir 31 droną, kurie naktį į pirmadienį iš Ukrainos buvo paleisti į Rusijos teritoriją. Tai tinkle „Telegram“ skelbia Gynybos ministerija Maskvoje, kuria remiasi agentūra „Reuters“.

Šiais duomenimis, dvylika valdomų raketų sunaikinta virš su Ukraina besiribojančios Belgorodo srities. Virš aneksuoto Krymo pusiasalio numuštos keturios „Storm Shadow“ tipo britų sparnuotosios raketos bei septyni dronai. Dar aštuoni bepiločiai numušti Rusijos pasienio regione Kurske, o keturi – Lipecke.

Ukrainoje sunaikinta dar 1 740 rusų karių

Laikotarpiu nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. gegužės 13 d. Ukrainoje sunaikinta iš viso 484 030 rusų okupantų – vien per pastarąją parą mūšio lauke buvo likviduota ar sužeista 1 740 karių.

Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Be to, Ukrainos gynėjai sunaikino 7 485 priešo tankus (+31 per pastarąją parą), 14 417 šarvuotųjų kovos mašinų (+33), 12 487 artilerijos sistemas (+15), 1 070 raketų paleidimo sistemų (+4), 797 oro gynybos sistemas, 350 karo lėktuvų, 325 sraigtasparnius, 9 936 bepiločius orlaivius (+26), 2 197 sparnuotąsias raketas (+3), 26 karo laivus / katerius, 1 povandeninį laivą, 16 878 transporto priemones (+59), 2 048 specialiosios įrangos vienetus (+6).

Duomenys apie priešų nuostolius nuolat tikslinami.

Generalinis štabas: Vovčiansko kryptimi per praeitą parą sunaikinta daugiau nei 100 okupantų

Operatyvinė padėtis Charkivo regiono šiaurėje tebėra sudėtinga ir dinamiškai sunki, o rusų okupantai per pastarąją parą šiame sektoriuje neteko daugiau nei 100 karių, feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Mūšiai vyksta Pylnos-Lukiancų, Pylnos-Hlyboko, Pylnos-Olijnykovo, Muromo-Buhruvatkos kryptimis. Be to, priešas puola Strilečos-Hlyboko, Olijnykovo-Hlyboko, Olijnykovo-Lukiancų, Muromo-Starycios, Pletenivkos-Tycho kryptimis“, – rašoma pranešime. Generalinio štabo teigimu, per pastarąją parą priešas šiomis kryptimis įvykdė 22 atakas.

Pasienio Vovčiansko miestui pulti priešas panaudojo iki penkių batalionų.

„Šiuo metu priešas yra pasiekęs taktinių pergalių“, – paaiškino Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Tuo pat metu planuojamos priemonės priešui sunaikinti. Ukrainos gynėjai vykdo gynybines operacijas, apšaudo priešo pozicijas, plačiai naudoja nepilotuojamas žvalgybos sistemas ir rengia preciziškas atakas, kad padarytų kaip galima daugiau žalos. Padėčiai stabilizuoti pasitelkiami rezervai.

„Vienas iš pagrindinių prioritetų yra apsaugoti mūsų karių gyvybes“, – nurodė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Žuvusiųjų skaičius Belgorde išaugo iki 15

Per, anot Rusijos, Ukrainos surengtą ataką sovietinėmis raketomis Belgorodo srityje sekmadienį žuvo mažiausiai 15 žmonių.

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerija pranešė apie 15 žuvusiųjų. Anot Belgorodo srities sveikatos ministerijos, dar 31 asmuo buvo sužeistas.

Vienos numuštos „Točka-U“ raketos nuolaužos, Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, apgadino gyvenamąjį namą Belgorodo mieste. Nuotraukose matyti, kad sugriuvę mažiausiai dešimt pastato aukštų. Gelbėtojams ieškant gyvųjų, įgriuvo namo stogas.

Karo ekspertas įvardijo pagrindinį Rusijos puolimo Charkive tikslą

Pagrindinis Rusijos puolimo Charkivo kryptimi tikslas – pusiau apsupti Charkivą; jie nori sukelti Ukrainos karinei vadovybei dilemą. Tokią nuomonę išsakė karo ekspertas Aleksandras Musienko komentare „RBC-Ukraina“.

Anot jo, strateginis tikslas yra ne užgrobti miestą ar kautis dėl jo, o apjuosti jį iš šiaurės, rytų ir vakarų krypčių. A. Musienko abejoja, ar rusų užpuolikai pajėgūs tai įgyvendinti. Jo nuomone, rezultatas priklausys nuo Vakarų partnerių pagalbos Ukrainai greičio ir apimties, taip pat nuo vadovybės pasirengimo veikti ir perkelti pajėgas iš Donbaso.

„Matau ketinimą mūsų vadovybei iškelti dilemą, ką pirmiausia ginti. Tai yra tęsti gynybines operacijas Donecko srityje perkeliant papildomas pajėgas arba vis tiek jas perkelti į Charkivo sritį. Tačiau pagrindinė puolimo priežastis yra Charkivo pusiau apsupimas. Tam tikra prasme karių nukreipimas yra vienas iš didelio masto operacijos elementų, kurios pradžios liudininkais esame“, – aiškino ekspertas.

Praneša, kad Rusija užėmė tris gyvenvietes Charkivo srityje

Per pastarąją parą Rusijos įsibrovėliai pažengė netoli Verbovojaus, Krasnogorovkos, Netailovo miestų, į vakarus nuo Semenovkos ir į rytus nuo Novopokrovskio.

Rusai taip pat užėmė Morokhoveco, Oleinikovo ir Zelenoje kaimus Charkivo srityje, praneša „DeepState“ analitikai. Verta paminėti, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas nepatvirtino šių gyvenviečių okupacijos.

Pasak kanalo, įsibrovėliai iš tikrųjų užėmė šias gyvenvietes ir toliau juda Liptsio kaimo link. Aktyvūs mūšiai dėl Lukjansų tęsiasi; jie beveik visiškai užimti. Užpuolikai bando įsitvirtinti Glubokoje ir žengti į priekį su pėstininkais, tačiau yra nuolat apšaudomi, ypač iš FPV dronų. Tai žymiai apsunkina judėjimą, bet jų nesustabdo.

Be to, Rusijos kariuomenė ir toliau artėja prie Vovčansko ir telkiasi pakraštyje, kad galėtų toliau patekti į miestą. Ukrainos gynėjai juos pasitinka ugnimi ir bando sulaikyti puolimą.

„Miestas smarkiai apšaudytas, civilių gyventojų evakuacija tęsiasi. Gauta daug pranešimų, kad priešas užėmė Gatiščės gyvenvietę, tačiau informacija tikslinama. Kova tęsiasi“, – pridūrė analitikai.

Pastebima, kad sekmadienį okupantai sutelkė dėmesį į pastangas įsitvirtinti esamose linijose, siekdami tolesnės pažangos. Gynybos pajėgų smūgiai apsunkina judėjimą; kai kur rusai persigrupuoja ir daugiau dėmesio skiria apgyvendintų vietovių apšaudymui, siekdami įgyti papildomų rezervų.

Derybos su Rusija: V. Nuland perspėja dėl V. Putino taktikos

Bet koks susitarimas, kurį Ukraina sudaro su Rusija, turi apimti Rusijos kariuomenės išvedimą iš jos teritorijos.

Buvusi Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriaus pavaduotoja Victoria Nuland tai sakė interviu „Politico“.

Ji įsitikinusi, kad Ukraina gali pasiekti „jėgos poziciją“, kuri privers Vladimirą Putiną ir privers jį prie derybų stalo.

„Kokios turėtų būti Ukrainos žmonių teritorinės ambicijos, priklausys nuo jų. Tačiau yra dalykų, kurie turi egzistencinę reikšmę. Bet koks jų sudarytas susitarimas dėl savo ir pasaulinių interesų turėtų būti susitarimas, kurio Putinas bus priverstas laikytis“, – sakė ji atsakydama į klausimą, ar Ukraina galės grąžinti visas savo teritorijas.

V. Nuland pažymėjo, kad Putinas puikiai valdo tai, kas valstijose vadinama „derybomis su lynu“ (bokso rungtynių technika, kai varžovas atlieka netraumuojančius smūgius, leidžiančius varžovui ištrūkti iš jėgos gniaužtų).

„Jis niekada nesudarė susitarimo. Tai turi būti susitarimas, užtikrinantis, kad kad ir kas būtų nuspręsta dėl Krymo, jo negalima remilitarizuoti tokiu būdu, kuris taptų durklu Ukrainos širdyje“, – pridūrė V. Nuland.

Ukraina skelbia apie taktinę Rusijos sėkmę Charkivo srityje: vyksta mūšiai dėl Vovčansko

Charkivo kryptimi tęsiasi sunkūs mūšiai su okupantais iš Rusijos, sudėtinga padėtis nuolat keičiasi ir išlieka dinamiška.

Taip teigiama socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtoje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo suvestinėje. Per parą Rusijos Federacija šiomis kryptimis įvykdė 22 šturmus, iš kurių 14 tebevyksta.

„Vyksta mūšiai dėl pasienio miesto Vovčansko. Priešas miestui atakuoti dislokavo dideles pajėgas, susidedančias iš iki 5 batalionų, ir neatsižvelgia į savo nuostolius. Vien rusų įsibrovėliai šia kryptimi per 24 valandas neteko daugiau nei 100 įsibrovėlių. Šiuo metu priešas turi taktinę sėkmę“, – pažymėjo generalinis štabas.

Pažymima, kad buvo numatytos priemonės sunaikinti įsibrovėlius, kurie bando prasiveržti pro Ukrainos gynybą. Ukrainos naikintuvai ginasi ir apšaudo įsibrovėlius, taip pat plačiai naudoja bepilotes sistemas žvalgybai ir tiksliniams smūgiams vykdyti.

„Atsargų dislokavimas ir toliau stabilizuoja situaciją. Nustatant užduotis kariams, vienas iš pagrindinių prioritetų yra mūsų karių gyvybių išsaugojimas. Mes ir toliau naikiname priešą“, – rašoma pranešime.

„Tai turėtų būti šaltas dušas visai šaliai“: Ukrainos majoras prabilo apie situaciją Charkivo srityje

Situacija Charkivo šiaurėje turėtų tapti šaltu dušu visai šaliai – tiek įtvirtinimų, tiek mobilizacijos klausimu. Apie tai savo „Telegram“ kanale rašė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų majoras, Trečiosios puolimo brigados vado pavaduotojas Maksimas Žorinas.

Anot jo, Ukrainos valstybė turi virsti „visiško pasipriešinimo mašina“.

„Ir visos jėgos turi būti nukreiptos į frontą. Priešingu atveju „po pergalės“ nebus“, – padarė išvadą kariškis.

Anksčiau M. Žorinas nurodė Rusijos armijos privalumus ir trūkumus. Anot jo, rusai negali atkurti fronte naikinamo šarvuočio ir tankų kiekio. Kaip sakė kariškis, „priešo negalima nuvertinti, bet taip pat nereikia pamiršti – nenugalimų priešų nėra“.

V. Zelenskis: Rusija „pilkąsias zonas“ Ukrainoje paverčia mūšio zonomis

Rusijos puolimas netoli Charkivo miesto plečia karo Rytų Ukrainoje frontą, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, pažymėdamas, tai reiškia, jog vis daugiau šalies teritorijų susiduria su karo veiksmais.

„Yra kaimų, kurie iš „pilkosios zonos“ virto mūšio zona, o okupantai kai kuriuose iš jų bando įsitvirtinti arba tiesiog naudojasi jais, kad galėtų žengti toliau“, – sakė V. Zelenskis, sekmadienio vakarą apibūdindamas situaciją savo kasdieniame vaizdo pranešime. Šiuo puolimu Rusijos kariuomenė bando įtempti Ukrainos gynėjų jėgas iki jų galimybių ribos, pridūrė jis.

Visų pirma, padėtis aplink Vovčansko miestą yra „itin sudėtinga“, sakė V. Zelenskis. Vovčanske, kuriame, oficialiais duomenimis, anksčiau gyveno kiek mažiau nei 19 000 gyventojų, dabar yra likę mažiau nei 500 žmonių, kurie vis dar laikosi, nors miestas nuolat apšaudomas.

V. Zelenskis sakė, kad Ukrainos pajėgos rengia kontratakas ir įnirtingai priešinasi. „Mūsų užduotis akivaizdi – turime okupacinėms pajėgoms padaryti kuo daugiau nuostolių“, – sakė jis.

Kartu V. Zelenskis perspėjo Ukrainos gyventojus be reikalo nepanikuoti. „Rusijos sausumos operacijas visada palaiko informacinės operacijos, – sakė jis. – Okupantas maitinasi melu ir iš to kylančia baime.“

Todėl jis patarė piliečiams „nesivadovauti emocijomis, nesekti antraščių, tikrinti kiekvieną pranešimą ir ieškoti informacijos, o ne emocijų ar gandų, ir pasitikėti Ukrainos gynybos pajėgomis“.

Tūkstančiai Charkivo gyventojų evakuojami į saugias vietas. Per pastarąsias dvi dienas iš šio rajono jau išvyko apie 4 000 žmonių, sekmadienį „Telegrame“ pranešė srities gubernatorius Olehas Syniehubovas.

Rusijos kariuomenė ankstyvą penktadienio rytą pradėjo puolimą pasienio regione Charkivo kryptimi, sukeldami nuogąstavimus, jog prasidėjo kampanija, kuria siekiama užimti antrąjį pagal dydį Ukrainos miestą.

Sekmadienio naktį ukrainiečiai surengė dar vieną sėkmingą ataką

Ekrano nuotr.

Sekmadienio naktį dronai atakavo didelę Volgogrado naftos perdirbimo gamyklą. Informaciją apie ataką pranešė pati Rusijos propagandinė naujienų agentūra TASS, remdamasi regiono gubernatoriumi Andrijumi Bočarovu.

Remiantis 06:02 val. gautu pranešimu, Volgogrado naftos perdirbimo gamyklos teritorijoje dėl dronų atakos kilo gaisras. Gaisras užgesintas, nukentėjusiųjų nėra, rašo TASS.

Ilgai netruko, kol liepsnojančios gamyklos vaizdai atsidūrė „Telegram“ kanaluose.

Primename, kad nuo sausio pabaigos Ukraina tolimojo nuotolio bepiločiais orlaiviais reguliariai atakuoja naftos perdirbimo gamyklas Rusijoje.

Gegužės 11 d. naktį bepiločiai lėktuvai atakavo „Lukoil“ Volgogrado naftos perdirbimo gamyklą, informuoja portalas „New voice of Ukraine“.

Iš viso Saugumo tarnyba surengė mažiausiai 13 sėkmingų atakų prieš Rusijos naftos perdirbimo gamyklas , pareiškė SBU vadovas Vasilijus Maliukas.

Pasak jo, dėl to naftos gavyba ir perdirbimas Rusijos Federacijoje sumažėjo 12 proc. Jis pabrėžė, kad pajamos iš naftos produktų eksporto sudaro trečdalį Rusijos ir „liūto dalį“ jos karinio biudžeto.

Balandžio 30 d. „Politico“ pranešė, kad Rusijoje dėl dronų atakų prieš naftos perdirbimo gamyklas trūksta benzino. Pažymima, kad dyzelino kainos Rusijos vartotojams per savaitę padidėjo beveik 10 proc. Nuo metų pradžios benzino kainos padidėjo 20 proc.

Ekrano nuotr.

„Kozak“, „Neptun“, „Stuhna“... Viskas yra po žeme. Tiesiog sunku patikėti

Ukraina siekia nutraukti priklausomybę nuo nestabilios Vakarų partnerių karinės paramos.

Ekrano nuotr.
©Ministry of Defense of Ukraine (CC BY 4.0) | commons.wikimedia.org

Rusų akys to nemato. Ukraina sukūrė slaptą požeminių ginklų gamyklų tinklą, rašo Ispanijos „El Mundo“.

Leidinio šaltiniai teigia, kad Ukrainos gamyklos ir toliau gamina amuniciją ir šarvuočius, tačiau tai vyksta po žeme, siekiant išvengti rusų akių ir atakų.

Kai kurios gamyklos yra visiškai po žeme, kitos yra tiesiog užmaskuotos.

Pažymima, kad šį pramoninį tinklą sukūrė Ukrainos strateginės pramonės ministras Oleksandras Kamyšinas.

Šaltinis teigia, kad Ukraina baiminasi, kad tarp tų gamyklų darbuotojų nebūtų prijaučiančių Rusijai.

Pažymima, kad slaptose gamyklose gaminama amunicija, dronai, šarvuočiai „Kozak“, priešlaivinės raketos „Neptun“, prieštankinės raketos „Stuhna“.

Šaltinis teigia, kad gamybos apimtys čia nuo 2023 m. pradžios išaugo tris kartus.

Ukrainos vyriausybė tikisi, kad slaptas požeminių gamyklų tinklas padės nutraukti jos priklausomybę nuo Vakarų ginklų tiekimo ir kada nors suteiks galimybę tapti Europos ginklų gamybos centru.

Naktį Volgograde užsiliepsnojo didžiulė naftos perdirbimo gamykla

Rusai pradėjo intensyvias atakas prieš Charkovo regioną. Pranešama, kad okupantai užėmė kelis kaimus Rusijos ir Ukrainos pasienyje, tačiau ukrainiečių gynybos linijos nebuvo pralaužta, o padėtis stabilizavosi. 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina turi sužlugdyti Rusijos puolamąsias operacijas ir susigrąžinti iniciatyvą.

„Kiekvienas mūsų karys, kiekvienas seržantas, kiekvienas karininkas, kurie dabar rodo drąsą ir gina Ukrainos pozicijas, trumpina šį karą. Turime sužlugdyti Rusijos puolamąsias operacijas ir grąžinti iniciatyvą Ukrainai. Dėkoju visiems mūsų daliniams, kurie naikina okupantus“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Šeštadienį, gegužės 11-ąją, laikinai okupuotame Donecke nugriaudėjo sprogimai. Buvo smogta restoranui, kuriame buvo okupantų.

Socialiniuose tinkluose rašoma, kad smogta okupuoto Donecko miesto Lenino rajonui, konkrečiai – restoranui „Paradise“.

Mačiusieji teigia, kad restorane buvo Rusijos kariškių. Jie esą šventė vadinamosios Donecko liaudies respublikos įkūrimo 10-ąsias metines.

Rusija paskelbė apie laimėjimus Ukrainos Charkivo srityje

Šeštadienį Rusija pranešė užėmusi penkis kaimus Ukrainos šiaurės rytinėje Charkivo srityje. Maskva ten pradėjo netikėtą sausumos puolimą, dėl kurio buvo imtasi masinių evakuacijų, o prezidentas Volodymyras Zelenski paragino skubiai suteikti karinę pagalbą.

Maskvos gynybos ministerija pranešė, kad jos kariuomenė „išlaisvino“ penkis kaimus Ukrainos Charkivo srityje netoli Rusijos sienos: Borysivką, Ogircevę, Pletenivką, Pylną ir Strilečą, taip pat užėmė vieną kaimą Donecko srityje.

Ukrainos gynybos ministerija penktadienį pranešė, kad Rusija netikėtai surengė puolimą Charkivo srityje ir pasiekė nedidelių laimėjimų pasienio zonoje, iš kurios beveik prieš dvejus metus buvo atstumta. Vėliau šeštadienį Ukrainos karinė vadovybė pranešė, kad Rusijos sausumos kariuomenė yra remiama iš oro.

Per vakaro kreipimąsi šeštadienį V. Zelenskis sakė, kad Ukrainos kariuomenė vykdė kontratakas pasienio kaimuose Charkivo srityje. „Dabar mūsų svarbiausia užduotis yra sužlugdyti Rusijos puolimo planus“, – sakė jis.

Charkivo srities gubernatorius Olegas Synehubovas anksčiau šeštadienį socialinėje žiniasklaidoje parašė, kad pasienio zonoje vyksta „smarkios kovos“, evakuoti 1775 žmonės. Žuvo du 50 ir 48 metų vyrai, du buvo sužeisti per valdomų bombų atakas Vovčansko mieste netoli sienos, vėliau pridūrė O. Synegubovas. Jis paskelbė vaizdo įrašą iš Vovčansko, jame matyti išmušti daugiaaukščio gyvenamojo namo langai ir degantys sudaužyti namai.

Gubernatorius tvirtino, kad antram pagal dydį Ukrainos Charkivo miestui „sausumos operacijos grėsmės nėra“.

AFP žurnalistai matė iš pasienio zonos bėgančius žmones, jie furgonais ir automobiliais, su prikrautais krepšiais atvyko į evakuojamų asmenų priėmimo centrą netoli Charkivo.

Nuo 2022 m. rugsėjo didžioji Charkivo srities dalis buvo kontroliuojama Ukrainos. Šeštadienį V. Zelenskis pareiškė, kad kariuomenė turi „sugrąžinti iniciatyvą Ukrainai“ ir paragino Kyjivo sąjungininkes paspartinti ginklų tiekimą.

„Kiekviena oro gynybos sistema, kiekviena priešraketinė sistema tiesiogine prasme gelbsti gyvybes“, – sakė V. Zelenskis. „Svarbu, kad mūsų partnerės palaikytų mūsų karius ir Ukrainos atsparumą savalaikiais pristatymais, kad jie tikrai atvyktų laiku“, – pridūrė jis. „Paketas, kuris tikrai padeda, yra ginklai, pristatyti į Ukrainą, o ne tik paskelbti“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Karinis ekspertas Olivier Kempfas šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad Rusijos sausumos operacija greičiausiai skirta sukurti buferinę zoną šalia Belgorodo srities, į kurią reidą neseniai surengė proukrainietiški daliniai, arba tam, kad Ukraina nukreiptų savo karinius išteklius iš Donecko srities.

„Praėjus dvidešimt keturioms valandoms nuo operacijų pradžios, tai neatrodo kaip didelis puolimas“, – sakė Prancūzijos ekspertų grupės Strateginių tyrimų fondo bendradarbis.

Vašingtonas paskelbė apie naują 400 mln. JAV dolerių karinės pagalbos paketą Kyjivui praėjus kelioms valandoms nuo puolimo pradžios ir pareiškė įsitikinimą, kad Ukraina gali atremti bet kokią naują Rusijos kampaniją.

Sekmadienio naktį keliuose Ukrainos regionuose buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus

Naktį į sekmadienį daugelyje Ukrainos regionų buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus dėl grėsmės, kad priešas paleis į šalį balistines raketas iš rytų krypties, „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos oro pajėgos.

„Dėmesio! Balistinių raketų grėsmė iš rytų!“, - sakoma perspėjimo pranešime. Apie oro antskrydžio pavojų buvo paskelbta Sumų, Poltavos, Dnipropetrovsko, Zaporižios ir Donecko srityse. Anksčiau perspėjimas buvo paskelbtas Charkivo srityje.

Nesustabdomi tankai. Jie nustebino visą pasaulį. Ukrainoje jiems tiesiog nėra lygių

Jungtinės Karalystės „Challenger 2“ yra labai geras pagrindinis kovos tankas.

Jis yra labai taiklus, galingas, turi stiprius šarvus, modernias elektronikos sistemas.

Tačiau britų žurnalistai iš Ukrainos gynėjų sužinojo, kad „Challenger 2“ nemėgsta purvo.

Šis tankas dažnai tiesiog įklimpsta ir turi būti gelbėjamas kita technika, o tai, žinoma, yra labai blogai.

Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matomi Ukrainos karių naudojami lenkiški tankai PT-91 „Twardy“.

Įraše galima pamatyti, kaip šie tankai juda kažkur netoli fronto linijos. Kelią ten seniai pakeitė purvo upė, bet „Twardy“ juda stumdamas didelę šlapio purvo bangą. Ir neįklimpsta.

PT-91 „Twardy“ yra tankas, sukurtas modernizuojant T-72. Jis tarnyboje pasirodė 1995 m., kai sovietinis T-72 buvo pagerintas visa eile vietinių lenkiškų komponentų.

Šie tankai turi geresnę elektroniką, galingesnį lenkišką variklį, gerą dinaminę šarvų apsaugą. Lenkija pagamino mažiau nei tris šimtus „Twardy“ tankų.

Juos naudoja pati, kelis pardavė Malaizijai, kelias dešimtis perdavė Ukrainai.

„Twardy“ buvo atnaujintas, bet tai vis tiek yra T-72. Kodėl bekelėje jis pasirodo daug geriau nei britų „Challenger 2“? PT-91 „Twardy“ sveria 46 tonas, „Challenger 2“ – 64 tonas. Su papildomais šarvais skirtumas gali būti beveik 30 tonų.

Aišku, britų tankas yra galingesnis – jo variklis išvysto 890 kW, kai lenkų „Twardy“ išspaudžia tik 630 kW. Tačiau jis tiesiog smenga į purvą, kai „Twardy“ net padėję pilvą ant purvo šliaužia pirmyn, stumdamas storą purvo bangą.

Bet lengvesnis „Twardy“ yra prasčiau apsaugotas, tiesa? Turbūt. Ypač jei „Challenger 2“ turi tuos 10 tonų sveriančius pridėtinius šarvus.

Tačiau ekspertai giria PT-91 „Twardy“ apsaugą, ypač dinaminius šarvų apsaugos blokus ERAWA. Jie, priešingai nei sovietiniai blokai, dengia tanką beveik be tarpų, todėl užtikrina labai gerą apsaugą prieš prieštankinius ginklus.

PT-91 „Twardy“ turi ir kitų privalumų. Ukrainiečiai gerai supranta šiuos tankus.

Jie turi daug lenkiškų komponentų, įskaitant valdymo blokus, variklį, bet pati tanko architektūra yra pažįstama iš T-72. Ukrainiečiai gali paremontuoti „Twardy“ ir vietoje, o štai „Challenger 2“ jiems yra nepažįstamas. Europoje „Challenger 2“ tankus naudoja tik Jungtinė Karalystė ir Ukraina.

Ir tai nereiškia, kad Ukraina nevertina „Challenger 2“ tankų.

Ukrainos gynėjai norėtų jų daugiau, nes jie yra galingi, labai taiklūs, puikiai apsaugoti.

Tiesiog Ukrainos gynėjai mokosi susigyventi su silpnosiomis skirtingų tankų vietomis.

„Challenger 2“ nemėgsta purvo, o PT-91 „Twardy“ ir šlapioje bekelėje nenustoja žvalgytis priešų.

technologijos.lt

Organizatorių nuotr.

VE.lt, Moscow Times, BNS, ELTA, unian.net 

Skaitomiausi portalai

Sidebar placeholder