Mokslininkai nustatė, kad banginiai turi savo abėcėlę
Žurnalistas mokslininkas Carlas Zimmeris tyrinėja šią temą ir atskleidžia, kodėl gali būti, kad banginiai turi sudėtingą kalbą.
Pasak jo, anksčiau žmonės nežinojo, kad banginiai apskritai skleidžia kokius nors garsus. „Iš tikrųjų mes su jais susidūrėme atsitiktinai“, - sako C. Zimmeris.
„JAV kariuomenė kūrė sudėtingus mikrofonus, kuriuos būtų galima įrengti po vandeniu, kad galėtų stebėti rusų povandeninius laivus. .... Tačiau Bermuduose vienas inžinierius pradėjo girdėti keistus garsus ir susimąstė, ar neklauso banginių."
Zimmeris sako, kad banginiai iš tiesų kalba pilna kalba. „Apie ką jie kalba, mes nežinome. Galbūt jie dalijasi istorijomis apie savo šimtus ar tūkstančius mylių ilgas keliones. Galbūt jie aptarinėja milžinišką kalmarą, kurį sugavo praėjusią naktį. Arba spėlioja vieni apie kitus", - spėlioja tyrėjas.
Jis primena, kad kašalotai yra socialūs gyvūnai, kurių santykiai trunka dešimtmečius ir kurie gyvena grupėmis, kurias sudaro iki tūkstančių individų.
„Galbūt jie bendrauja tarpusavyje, bet ne kalba, kaip mes ją suprantame. Galbūt šie garsai nesudaro sakinių, neturi veiksmažodžių ar daiktavardžių, neturi mūsų kalbos struktūros. Bet galbūt jie perduoda informaciją. Pavyzdžiui, kas jie yra ir kokiai grupei priklauso, bet ne tokia kalba, kokią mes įsivaizduojame", - sako Zimmeris.
Jis pabrėžia, kad garsų perdavimas per vandenį yra visai kitoks nei per orą, kaip tai daro žmonės. „Kašalotas gali bendrauti su šalia esančiu banginiu už kelių metrų, bet taip pat ir su banginiais, esančiais už kelių mylių, šimtų mylių“, - pažymi mokslininkas.
Zimmeris tikisi, kad pasitelkę dirbtinio intelekto technologijas žmonės galės perrašyti banginių „kalbą“ į tekstą ir galbūt atrasti „daugiau fonetinių raidžių toje abėcėlėje“.
Kašalotų kalbos tyrimai yra tik vienas iš žingsnių siekiant geriau suprasti šiuos nuostabius gyvūnus. Jų „dainavimas“ gali atskleisti jų gyvenimo, elgsenos ir socialinės struktūros paslaptis, suteikdamas mums naujų žinių apie sudėtingą ir žavų povandeninį pasaulį.
Rašyti komentarą