Jei ant serbentų lapų atsiranda raudonų dėmių - ką daryti?

Serbentų galima rasti beveik kiekviename sode, šioje populiarioje kultūroje gausu vitamino C ir naudingų mikroelementų. Kaip ir visi augalai, jie gali sirgti ir būti pažeisti kenkėjų. Kartais serbentų lapai pasidengia raudonais burbuliukais ir pradeda garbanotis, o tai sukelia nepatyrusių sodininkų paniką.

To priežastys gali būti kelios - nuo netinkamos augalo priežiūros iki ligos, pavyzdžiui, serbentų antraknozės, amarų.

Serbentų antraknozė

Serbentų antraknozė - kaip ją atpažinti ir kaip ji plinta

Antraknozės sukėlėjas yra grybas „Pseudopeziza ribis Kleb”. Juo užsikrėtę serbentų krūmai per anksti numeta lapus, todėl pablogėja krūmo mityba.

Pirmasis infekcijos požymis - ant lapų pasirodžiusios mažos rudos dėmės. Iš pradžių pažeidžiami apatiniai lapai, vėliau liga išplinta po visą krūmą. Dėmių palaipsniui daugėja, paviršiuje atsiranda juodi maišeliai su sporomis, pažeistų lapų audiniai žūsta. Dėl to jau vasaros viduryje gali nukristi visi lapai.

Grybas gali pažeisti ne tik lapus, bet ir visas krūmo dalis, tai pasireiškia rudomis žaizdomis ant stiebų ir jaunų ūglių. Pažeistos uogos pasidengia juodomis dėmėmis ir galiausiai nukrenta.

Baltieji ir raudonieji serbentai yra jautresni grybui nei juodieji serbentai. Pirmieji, net ir šiek tiek paveikti patogeno, masiškai meta lapus. Juodųjų serbentų atveju daug lapų iškrenta rečiau, tačiau jie gali nudžiūti arba susisukti ir likti ant krūmo.

Geriausios sąlygos antraknozei vystytis yra šiltas oras ir didelė oro drėgmė. Sausais metais ši liga pasireiškia labai retai, todėl su ja kovoti nereikia. Be šilumos ir drėgmės, grybui plisti padeda stiprūs vėjai ir vabzdžiai, pernešantys grybo sporas. Palanki aplinka jam vystytis yra pernelyg tankūs želdiniai.

Dažniausiai pastebimi antraknozės požymiai ant serbentų krūmų pasirodo vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje.

Kaip kovoti su serbentų antraknoze

"
antraknozė

Antraknozę sukeliantis grybas yra labai atsparus aplinkos pokyčiams, todėl jį reikia kontroliuoti kompleksiškai.

Kovą su antraknoze pageidautina pradėti gegužės mėnesį ir vykdyti visą sezoną, pradedant pavasarį ir baigiant rudeniniu pasiruošimu žiemojimui.

Antraknozei gydyti naudojami fungicidiniai preparatai. Šiandien nesunku rasti, kaip ir kuo gydyti serbentų antraknozę.

Daugelis sodininkų kovai su antraknoze renkasi liaudiškas priemones, tačiau jos nėra veiksmingos kovojant su grybu. Tokias priemones galima naudoti tik profilaktikai. Populiarūs liaudiški kovos su grybelinėmis infekcijomis būdai yra reguliarus serbentų purškimas pelenų arba karvių mėšlo antpilu, išrūgų tirpalu.

Be to, serbentus reikia gydyti specialiais preparatais, skirtais kovai su serbentų grybeliu:

valyti ir deginti nukritusius lapus,

sanitarinis genėjimas, dirvos purenimas pavasarį ir rudenį,

tręšti serbentų krūmus,

retinti tankius želdinius,

piktžolių naikinimas,

šakų genėjimas.

Kita raudonų dėmių ant serbentų atsiradimo priežastis gali būti žalingi amarai.

Kaip atrodo amarai ant serbentų

"
Amarai ant lapų

Jei raudonos dėmės deformuotos ir išbrinkusios, o jauni ūgliai sulinkę arba išlinkę - reikia apversti kelis lapus į priešingą pusę, greičiausiai ten bus amarų kolonijos.

Amaras arba raudonasis lapinis amaras (Cryptomyzus ribis) priklauso lapinių amarų rūšiai ir jį sunku pastebėti, nes jis labai mažas. Jį sunku rasti todėl, kad jis užima ne ūglių viršūnes, o jaunų lapų apačią.

Ant lapų atsiranda raukšlėtos išpūstos sritys - rausvos spalvos žvyneliai. Išputimas ant lapų susidaro dėl serbentų reakcijos į pažeidimą, labiausiai nukenčia jauni lapai, nes seni lapai yra tvirtesni ir amarams sunkiau pradurti jų paviršių. Laiku neradus veiksmingos priemonės, serbentai gali taip nusilpti, kad neišgyvens žiemos.

Kaip gydyti serbentus nuo amarų

Geriau pašalinti pernelyg pažeistus serbentų lapus ir ūglius, o pjūvius apdoroti medžio anglimi.

Pirmiausia amarus reikia atsargiai nuplauti vandeniu arba muilo tirpalu, o tada serbentus apdoroti insekticidais.

Tarp liaudiškų būdų, kuriais serbentai gydomi nuo amarų, yra įvairūs vaistažolių užpilai, eteriniai aliejai, česnakų ar tabako užpilai.

Kuo pavasarį gydyti nuo raudonųjų dėmių

Antraknozės profilaktikai pavasarį augalą būtina apdoroti silpnu Bordo skysčio tirpalu du kartus 2 savaičių intervalu. Pirmą kartą, kol pumpurai nepradeda žydėti - tai grybelio profilaktika. Antrą kartą - pasirodžius jauniems lapams, tai apsaugos nuo amarų.

Vasarinis serbentų apdorojimas nuo raudonųjų dėmių

Kai serbentų uogos jau pradeda formuotis ant krūmų, pesticidų naudoti negalima. Jei ankstyvą pavasarį ar rudenį panaudota „chemija" nespės suskilti į saugias medžiagas, tuo laikotarpiu, kai ant krūmų bus uogų, jose bus visko. Ir net saugiausi preparatai bus panaudoti ir perdirbti kartu su derliumi. Jei derlius netoli, o problema tik prasideda - patyrę sodininkai rekomenduoja pašalinti pažeistus lapus, naudoti kiaulpienių, gelsvių,  svogūnų ar česnakų užpilą.

Gydymui nuo antraknozės naudokite fungicidus likus bent dviem savaitėms iki derliaus nuėmimo.

Serbentų apdorojimas nuo raudonųjų dėmių rudenį

Kovojant su serbentų ligomis rudenį reikia sudeginti sausus lapus iš po serbentų krūmų.

Būtina atlikti sanitarinį genėjimą, iškasti dirvą žiemai.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder