Paslėpta sulčių detoksikacijos grėsmė: ką tai daro mūsų žarnynui

Dietų pasaulyje yra daugybė gana radikalių organizmo valymo ir stiprinimo būdų, vienas iš jų - sulčių detoksikacija. Tačiau mokslininkai nustatė, kad vien sulčių gėrimas ne tiek išvalys mūsų organizmą, kiek sukels rimtų problemų.

Vadinamoji sulčių detoksikacija, kai žmogus kelias dienas iš eilės vartoja tik vaisių gėrimus, dažnai reklamuojama kaip greitas būdas išvalyti ir atstatyti organizmą, tačiau nauji tyrimai rodo, kad ji gali sukelti pavojingų pasekmių. 

Neseniai paskelbtame moksliniame straipsnyje įrodyta, kad net trumpalaikė dieta, kurią sudaro tik sultys, gali gerokai pakeisti bakterijų bendriją mūsų žarnyne ir burnoje, o tai nėra geriausia mūsų bendrai sveikatai, rašo „ Gizmodo“.

Nors tokie dėl sulčių dietos atsiradę pokyčiai gali būti ne iš karto kenksmingi, mokslininkams jie sukėlė susirūpinimą dėl ilgalaikio skaidulų neturinčios dietos, kurioje gausu tik natūralių cukrų, poveikio. Šiaurės vakarų universiteto mokslininkų atliktame tyrime, paskelbtame žurnale „ Nutrients“ , buvo analizuojamas trumpalaikis skirtingų dietų poveikis mūsų mikrobiomui.

Tyrėjai, vadovaujami Šiaurės Vakarų universiteto genetikos mokslų daktarės ir mokslininkės Marijos Luisos Savo Sardaro (Maria Luisa Savo Sardaro), suskirstė 14 dalyvių į tris grupes: viena jų vartojo tik sveikus augalus, kita laikėsi tradicinės sulčių dietos be kietojo maisto, o trečioji derino sultis su sveiku maistu. Jie stebėjo dalyvių burnos ir žarnyno mikrobiomus prieš trijų dienų eksperimentą, jo metu ir po jo.

Rezultatai parodė, kad tų, kurie vartojo tik sultis, bakterijų pusiausvyra labai pasikeitė, padaugėjo su uždegimu susijusių mikrobų.

Viena iš pagrindinių tokių dietų problemų yra ta, kad vartojant sultis prarandama ląsteliena. Visuose vaisiuose ir daržovėse natūraliai yra skaidulų, kurios atlieka svarbų vaidmenį palaikant žarnyno ir virškinamojo trakto sveikatą. Pašalinus ląstelieną, kaip kad yra daugumos sulčių detoksikacijos atveju, organizmui trūksta jos naudingųjų savybių.

Mokslininkų atlikto tyrimo metu nustatyta, kad dalyvių, vartojusių tik sultis, organizme sumažėjo Firmicutes - naudingų mikrobų, susijusių su subalansuotu mikrobiomu, ir padaugėjo Proteobacteria - bakterijų grupės, susijusios su uždegimais ir kitais galimais pavojais organizmui. Jų žarnyno mikrobiome taip pat įvyko nežymių, bet pavojingų pokyčių, įskaitant bakterijų, siejamų su žarnyno pralaidumu ir kognityvinių funkcijų pablogėjimu, padaugėjimą.

Šios išvados svarbios visiems, besilaikantiems panašių dietų, nes mūsų mikrobiomas yra glaudžiai susijęs su virškinimu, imunine funkcija ir net psichikos sveikata. Disbalansas, ypač link uždegimo, gali sukelti tokių problemų kaip pilvo pūtimas, virškinimo problemos ir galbūt ilgalaikius medžiagų apykaitos pokyčius, kuriuos gali būti sunku kontroliuoti ir pakeisti.

Mokslininkai įspėja, kad nors trumpalaikės sulčių detoksikacijos greičiausiai nesukelia rimtos žalos, jos gali būti ne toks universalus organizmo gelbėtojas, kaip daugelis žmonių mano, ypač jei tokių procedūrų metu nepaisoma skaidulų.

Tik apie 10 % amerikiečių suvartoja rekomenduojamą skaidulinių medžiagų kiekį per parą, t. y. 25 g moterims ir 38 g vyrams. Ji yra labai svarbi sveikam žarnynui palaikyti ir mažina lėtinių ligų, tokių kaip diabetas ir įvairios širdies ligos, riziką. Jei sulčių valymai dar labiau sumažina skaidulinių medžiagų suvartojimą, jie gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Tokių praktikų, nesvarbu, apie ką jos būtų, raktas yra pusiausvyra. Ekspertai siūlo maišyti vaisius ir daržoves, kad išliktų skaidulinės medžiagos, arba derinti sultis su neskaldytais maisto produktais, kad būtų išlaikytas įvairus ir sveikas mikrobiomas. 

Nors retkarčiais pasitaikantis valymas sultimis tikriausiai nebus pražūtingas, skaidulų kiekio palaikymas turėtų būti mūsų mitybos strategijų priešakyje, kad užtikrintume sveiką vieno svarbiausių mūsų organų, išskiriančio ir pernešančio maistines medžiagas į visą organizmą, veikimą.

Šaltinis: focus.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.