Socialinis nerimo sutrikimas: gydymas ir patarimai, kaip valdyti šią sudėtingą būklę

Daugelis iš mūsų retkarčiais patiria socialinį nerimą, pavyzdžiui, prieš dalyvaudami vakarėlyje jaučiamės nesmagiai arba prieš pristatymą darbe atsiranda pilve „drugelių“. Normalu jaustis droviems, nervingiems ar nerimauti situacijose, kai esame už savo komforto zonos ribų. Tačiau kai šis socialinis nerimas sukelia intensyvią kančią ir pradeda daryti įtaką kasdieniam gyvenimui, tai gali reikšti įprastą būklę, vadinamą socialinio nerimo sutrikimu.

Kas yra socialinis nerimo sutrikimas?

Socialinis nerimo sutrikimas (SAD), dar vadinamas socialine fobija, yra dažnas psichikos sveikatos sutrikimas, kuris, kaip manoma, kasmet paveikia iki 7% suaugusiųjų JAV. SAD būdinga didžiulė socialinių situacijų baimė – nuo pasirodymų ar kalbų iki dalyvavimo vakarėlyje. Tie, kurie kenčia nuo šio sutrikimo, baiminasi, kad juos apžiūrės ir pažemins kiti žmonės. Ši baimė sukelia didelį nerimą ir gali neleisti nukentėjusiems daryti to, ko jie nori.

Socialinio nerimo sutrikimo simptomai

Pagrindinis socialinio nerimo sutrikimo simptomas yra didžiulė baimė, kad kiti žmonės jus apžiūrės ar sugėdins. Baimė yra tokia didelė, kad dėl jos žmogus gali visiškai vengti socialinių veiklų.

Taip pat yra fizinių nerimo simptomų, kurie gali lydėti baimę. Pavyzdžiui:

prakaitavimas
paraudimas
greitas širdies plakimas
drebėjimas
pykinimas
dusulio jausmas

Yra du socialinio nerimo sutrikimo tipai. Dauguma žmonių, sergančių SAD, turi bendrą socialinį nerimą, o tai reiškia, kad jie bijo visų socialinių situacijų, tokių kaip susitikimai ar vakarėliai. Žmonėms, sergantiems SAD, diskomfortas dėl socialinių situacijų dažniausiai prasideda vaikystėje ar paauglystėje. Simptomai paprastai laikui bėgant blogėja. Socialinio nerimo sutrikimo simptomai, priešingai nei įprastas kasdienis nervingumas, yra nuolatiniai ir sunkūs. Šis stresas pradeda daryti įtaką santykiams, darbui, kasdienei rutinai ir bendrai gyvenimo kokybei.

Kitas SAD tipas – socialinis nerimas tik dėl veiklos rezultatų – yra daug rečiau paplitęs. Žmonės, turintys nerimo dėl pasirodymo, bijo tik tada, kai yra dėmesio centre, pavyzdžiui, sako kalbą ar vaidina spektaklį. Nerimas dėl veiklos nėra toks sutrikdantis kaip apibendrintas socialinis nerimas ir prasideda vėliau.

Priežastys ir rizikos veiksniai

Manoma, kad socialinio nerimo sutrikimą sukelia ir biologiniai, ir aplinkos veiksniai- ir genetikos, ir auklėjimo įtaka. Mokslininkai mano, kad SAD vystosi reaguojant į sudėtingą nervinių veiksnių (tai reiškia, kas vyksta smegenyse ir nervų sistemoje) sąveiką, taip pat į psichosocialinius veiksnius – gyvenimo įvykių, minčių ir elgesio įtaką.

SAD priežastys, susijusios su smegenimis ir nervų sistema, yra šios:

hiperaktyvi nervų sistema. Tai reiškia, kad net nedideli emociniai veiksniai gali sukelti kortizolio, streso hormono, išsiskyrimą organizme.
sumažėjęs serotonino (hormono, dalyvaujančio kontroliuojant nuotaiką) kiekis smegenyse
nenormalus glutamato ir oksitocino kiekis smegenyse. Šie hormonai kontroliuoja jūsų reakciją socialinėje aplinkoje ir nerimo simptomų intensyvumą.
padidėjęs jautrumas tose smegenų srityse, kurios kontroliuoja nuotaiką ir emocijas.
Psichosocialinės SAD priežastys yra ankstyvos vaikystės traumos, pvz., prievartos ir nepriežiūros istorija ir erzinimas vaikystėje. Su sutrikimu taip pat buvo siejami pernelyg apsauginiai ir hiperkritiški auklėjimo stiliai. Šie įvykiai įtakoja jūsų bendravimą su kitais ir reaguoti į socialines situacijas.

Kiti socialinio nerimo sutrikimo rizikos veiksniai yra šie:

moteriška lytis
socialinio nerimo sutrikimų šeimos istorija
drovi asmenybė
vaikystėje demonstruojant stiprią naujų žmonių baimę ir pasitraukimą iš naujų situacijų.

Kaip diagnozuojamas socialinis nerimo sutrikimas?

Jūsų gydytojas gali padėti atskirti socialinę fobiją nuo kitų nerimo sutrikimų. Diagnozei nustatyti jis naudoja tam tikrus kriterijus. Jums gali būti diagnozuotas socialinio nerimo sutrikimas, jei:

labai bijote socialinio bendravimo (pvz., pokalbio, dalyvavimo vakarėlyje ar susitikimo su naujais žmonėmis), būti stebimam (pvz., valgant ar geriant) arba pasirodymo prieš žmones (pvz., kalbos sakymo)
nerimaujate, kad kiti žmonės bus teisiami, sugėdinti ar pažeminti
venkiate socialinių situacijų dėl savo baimės ir nerimo
manote, kad jūsų socialinis nerimas trukdo jūsų socialiniam ir asmeniniam gyvenimui.

Šie simptomai turi trukti bent šešis mėnesius, kad būtų galima diagnozuoti būklę.

Jei nerimaujate, kad jums gali būti SAD, pasitarkite su gydytoju. Kadangi žmonėms, kenčiantiems nuo SAD, yra didesnė depresijos ir kitų psichinės sveikatos problemų rizika, svarbu tinkamai diagnozuoti ir gydyti.

Gydymo galimybės

Du dažniausiai naudojami socialinio nerimo sutrikimo gydymo būdai yra kognityvinė elgesio terapija ir receptiniai vaistai.

Kognityvinė elgesio terapija (CBT)

Kognityvinė elgesio terapija (CBT), psichoterapijos rūšis, yra pirmosios eilės SAD gydymas. Kvalifikuoti specialistai padeda suprasti jūsų sukeliamus veiksnius ir išmokti įveikos strategijų. CBT tikslas yra mesti iššūkį jūsų neigiamoms mintims ir išmokti elgesio strategijų, kaip jas įveikti.

CBT galima atlikti individualiai arba grupėje. Dauguma žmonių pradeda nuo savaitės seansų ir palaipsniui mažina jų dažnumą. Kai jūsų simptomai yra gerai kontroliuojami, rekomenduojama lankyti dvi ar keturias sesijas per metus, kad išvengtumėte atkryčio.

Vaistai

Gydytojas gali skirti vaistų, skirtų vartoti atskirai arba kartu su CBT. Antidepresantai dažniausiai skiriami pirmiausia esant socialiniam nerimo sutrikimui. Net ir žmonėms, kurie neserga depresija, šie vaistai gali padėti sumažinti nerimo simptomus. Dvi dažniausiai skiriamos antidepresantų grupės yra:

selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI), tokie kaip paroksetinas (Paxil) ir sertralinas (Zoloft)
serotonino ir norepinefrino reabsorbcijos inhibitoriai (SNRI), tokie kaip venlafaksinas (Effexor).
Šie vaistai padeda normalizuoti hormonų kiekį smegenyse, kurie prisideda prie BAD. Gali prireikti iki trijų mėnesių gydymo, kol pastebėsite visą šių vaistų poveikį simptomams, tačiau prieš tai turėtumėte pradėti pastebėti tam tikrą naudą.

Jei jus kankina nerimas, gydytojas gali paskirti vaistų nuo nerimo, kurį vartosite pagal poreikį, pvz., prieš pateikdami pranešimą. Jie apima:

beta blokatoriai, tokie kaip propranololis (Inderal)
benzodiazepinai, tokie kaip klonazepamas (Klonopin) ir lorazepamas (Ativan).
Šie vaistai suteikia trumpalaikį palengvėjimą, sulėtindami širdies susitraukimų dažnį ir nuramindami nervų sistemą, ir gali būti vartojami prireikus prieš nerimą sukeliančią situaciją.

Papildomos strategijos

Savipagalbos metodai gali būti naudojami papildant kitus gydymo būdus. Daugelį šių priemonių lengva įgyvendinti ir jos gali būti naudingos ne tik socialinio pasitikėjimo stiprinimui.

Praktikuokite sąmoningumą. Sąmoningumas reiškia praktiką būti šalia be sprendimo. Kai esate dėmesingas, suvokiate savo aplinką ir emocijas, bet į jas nereaguojate. Tyrimai rodo, kad sąmoningumas gali pagerinti SAD simptomus ir bendrą gyvenimo kokybę.

Gydykite miego problemas. Tyrimai parodė, kad žmonės, kenčiantys nuo socialinio nerimo sutrikimo, dažniau turi miego problemų. Prastas miegas yra susijęs su blogėjančiu nerimu ir laikui bėgant gali padidinti socialinį vengimą. Apsvarstykite galimybę sukurti atpalaiduojančią miego rutiną ir vėliau dieną vengti laiko prieiti, kad pagerintumėte miego kokybę.

Pratimai. Reguliarus pratimai gali padėti pagerinti nerimo simptomus. Tyrimai rodo, kad aerobiniai pratimai yra dar naudingesni socialinei fobijai, kai jie derinami su CBT.

Venkite arba sumažinkite alkoholio ir kofeino vartojimą. Daugelis žmonių naudoja alkoholį kaip būdą sumažinti savo socialinį nerimą, tačiau buvo įrodyta, kad alkoholis ilgainiui pablogina nerimą. Panašiai kofeinas gali sukelti arba pabloginti nerimą, ypač vartojant didesnes dozes.

Raskite palaikymo grupę. Kalbėjimas apie savo baimes ir kitų išgyvenimų išklausymas gali padėti patvirtinti savo emocijas ir sumažinti socialinę izoliaciją. Tai taip pat gali padėti pagerinti jūsų įveikimo įgūdžius, kai praktikuojate pažeidžiamumą socialinėje aplinkoje. 

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder