Tikėtinas naujasis NATO generalinis sekretorius: kuo garsėja Markas Rutte
(1)M. Rutte pasitraukia iš politikos
Beveik lygiai prieš metus, 2023 m. liepos pradžioje, Markas Rutte turėjo visai kitokių planų.
"Pasitraukiu iš politikos", - paskelbė jis po trylikos metų vadovavimo Nyderlandų vyriausybei - ilgiausios kadencijos iš visų šalies ministrų pirmininkų.
Kas nutiko tada?
Dešiniųjų liberalų partija (VVD), kuriai vadovavo Rutte, jo prieglobsčio politiką laikė pernelyg švelnia. Trapi valdančioji keturių partijų koalicija subyrėjo.
Po to įvyko nauji parlamento rinkimai, kuriuos laimėjo Geerto Vilderso kraštutinių dešiniųjų Laisvės partija (PVV).
Markas Rutte negalėjo užkirsti kelio visuomenės nuotaikų poslinkiui į dešinę.
Tai buvo bene didžiausias politinis pralaimėjimas jo gyvenime.
Liepos 2 d. M. Rutte galiausiai atsistatydino iš ministro pirmininko pareigų ir nuo to laiko iki šiol laikinai eina ministro pirmininko pareigas - dėl sudėtingo naujos Nyderlandų vyriausybės formavimo proceso.
Tačiau praėjusį spalį Markas Rutte, matyt, nebeprisiminė, kad vos prieš tris mėnesius paskelbė apie savo politinės karjeros pabaigą. Jis leido suprasti, kad dabar siekia užimti NATO generalinio sekretoriaus postą.
M. Rutte kelis mėnesius diskretiškai vykdė kampaniją, kalbėdamasis su Aljanso valstybių narių valstybių ir vyriausybių vadovais, kuriuos jis jau seniai ir gerai pažįsta iš bendro darbo įvairiuose formatuose.
Ištikimas atlantistas ir karštas Ukrainos rėmėjas 57 metų Rutte, pagal išsilavinimą istorikas, sugebėjo užsitikrinti iš pradžių Jungtinių Valstijų, o paskui ir daugumos kitų NATO šalių paramą.
Markas Rutte pažadėjo Vladimirui Zelenskiui aprūpinti Ukrainą naikintuvais F-16.
Ilgiausiai olandas turėjo reikalų su savo nemėgėju Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu.
Dešiniajam nacionalistui V. Orbanui Markas Rutte turėjo pažadėti, kad jo, kaip NATO generalinio sekretoriaus, kadencijos metu Vengrijai niekada nereikės dalyvauti Aljanso veiksmuose Ukrainai remti už jos teritorijos ribų.
Ryšius su Rusija palaikantis V. Orbanas taip pat atmetė galimybę, kad Budapeštas tieks ginklus Kijevui.
Liberalusis olandas ir dešinysis nacionalistas vengras praeityje dažnai konfliktuodavo ES lygmeniu.
2021 m. M. Rutte viešai pasakė V. Orbanui, kad jei jam nepatinka ES, jis gali iš jos išstoti.
Tuo metu Vengrijos vyriausybės vadovas užtikrino šalyje įstatymą, kuris, pasak jo kritikų, buvo nukreiptas prieš LGBTQ+.
Ant dviračio ir prie fortepijono
Markas Rutte, septintasis vaikas gausioje kalvinistų šeimoje, visada pasižymėjo geru humoro jausmu ir yra žinomas dėl daugybės šmaikščių pastabų.
Iš savo kuklių namų Hagoje į oficialią Nyderlandų vyriausybės vadovo rezidenciją jis dažnai važiuodavo dviračiu.
Būdamas talentingas pianistas, kartą Hagos centrinėje geležinkelio stotyje Ruttė grojo pianinu, ant kurio gali mojuoti kiekvienas.
Būdamas NATO generaliniu sekretoriumi, jis greičiausiai žengs žingsnį atgal ir taps santūresnis bei diplomatiškesnis.
Juk pagrindinė M. Rutte užduotis galiausiai bus suderinti prieštaringus 32 Aljanso valstybių narių interesus ir sudaryti sąlygas NATO pasaulinėje arenoje veikti vieningai.
Jo pirmtakas norvegas Jensas Stoltenbergas buvo retas šio darbo meistras. "Laikykis savo požiūrio" - toks buvo NATO vyriausiojo diplomato komunikacinės sėkmės receptas.
Sėkmingas krizių valdymo specialistas
"Tikrasis vadovavimas reikalauja gebėjimo išklausyti ir suprasti skirtingus požiūrius", - kartą pasakė pats Markas Rutte.
Tai neabejotinai yra galimas devizas aljanso generalinio sekretoriaus darbui. "Jis sėkmingai valdo krizes", - taip M.
Rutte apibūdina laikraščio "Volkskrant" žurnalistė Sheila Seetalsing, parašiusi Nyderlandų ministro pirmininko, kuris pareigas eina rekordiškai ilgai, biografiją.
Ilgą laiką daugelis olandų džiaugėsi stabilumu, kurį Markas Rutte užtikrino finansų krizės ir Kovidos pandemijos metu, nepaisant to, kad parlamente pasikeitė koalicinė dauguma.
Kai kurie nedideli skandalai neturėjo įtakos premjero pozicijai. "Tefloninis Rutte" - viena populiariausių jo pravardžių Nyderlanduose.
Rutte turi žinoti, kaip pasipriešinti Trumpui
Jei Donaldas Trumpas vėl taps JAV prezidentu ir pradės puolimą prieš NATO, Markas Rutte yra tam pasirengęs.
Keista, bet prezidentavimo metu jis užmezgė gerus santykius su D. Trumpu.
D. Trumpas netgi vadina M. Rutte draugu, nors liberalusis Nyderlandų - šalies, aktyviai dalyvaujančios pasaulinėje prekyboje - lyderis griežtai priešinosi Amerikos respublikono protekcionistinei ekonominei politikai.
Priešingai nei Donaldas Trumpas, Markas Rutte, būdamas ministras pirmininkas, rėmė ginklų tiekimą Ukrainai ir net suteikė jai Nyderlandų kariuomenės haubicų ir naikintuvų.
Per 13 Rutte's valdymo metų šalies ginkluotosios pajėgos buvo nepakankamai finansuojamos.
Tik šiemet Nyderlandai pirmą kartą pasieks NATO nustatytą tikslą gynybai skirti 2 proc.
Rutte jau daugelį metų nepasitiki ir nemėgsta Rusijos prezidento Vladimiro Putino.
Nyderlandai laiko Rusiją atsakinga už 2014 m. vasarą danguje virš Donbaso numuštą iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridusį oro bendrovės "Malaysia Airlines" lėktuvą.
Per tą katastrofą žuvo beveik 300 žmonių, dauguma jų - olandai.
Ne vizionierius, o politinis Houdini
Europos Sąjungoje Markas Rutte dažnai buvo laikomas "ponu Ne", dalijasi Europos diplomatas. Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono ambicingi reformų planai ir prognozės nesulaukė jokių simpatijų.
Rutte gerai sutaria su bejausmiu Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu ir Italijos premjere Giorgia Meloni iš kraštutinių dešiniųjų partijos "Italijos broliai".
Kartu su Meloni jis pasisakė už prieglobsčio suteikimo procedūros perkėlimą migrantams, siekiantiems patekti į ES, į trečiąsias šalis.
Pasak Sheilos Seetalsing, tikėtino būsimo NATO generalinio sekretoriaus biografės, jis yra kažkas panašaus į amerikiečių magą ir iliuzionistą Harry Houdini politikoje.
Kaip ir Houdini, kuris lengvai išsivadavo iš antrankių ir mirties bausmės, Rutte gali išsisukti beveik iš bet kokios krizės.
Ši savybė gali praversti einant NATO generalinio sekretoriaus pareigas.
Rašyti komentarą