"Mes gyvename taip, kaip kvėpuojame", - įsitikinusi rebeferė - kvėpavimo mokytoja Daiva Darelaitė, penkerius metus praktikuojanti sąmoningą kvėpavimą ir to mokanti žmones. Moteris prisipažįsta, kad ši praktika padėjo jai "įkvėpti laimę".
"Kvėpavimas atrodo toks paprastas dalykas, juk mes kvėpuojame automatiškai - na ką dar čia veikti?
Bet iš tiesų, kaip mes kvėpuojame, taip ir gyvename, arba atvirkščiai - mes gyvename taip, kaip kvėpuojame", - tikina Daiva.
Moteris pasiūlo įsivaizduoti: "Kai mus ištinka stresas - mūsų kvėpavimas sustoja, sukandami žandikauliai, tuoj pat atsiranda įtampa, susitraukia raumenys - mes atsiduriame kovos pozicijoje. Bet paleisti įtampos tuo metu nemokame, nors tai galima padaryti paprastai - su kvėpavimu. Vėliau ta įtampa kaupiasi mūsų kūne ir po kiek laiko išlenda ligomis, nerimu, depresijomis."
Daiva sako, kad mes galime apgauti savo kūną, jei net ir ištikti didžiausio streso pradedame kvėpuoti ramiai, paleisdami iškvėpimą nejučia atsipalaiduojame, galva nurimsta ir žmogaus savijauta pagerėja.
Ar tai yra dabar populiarėjantis "rebefingas"? "Taip. Nors tiksliau būtų vadinti sąmoningu sujungtu kvėpavimu. Jis švelnus, kad žmogus išmokęs galėtų kvėpuoti savarankiškai harmoningai kasdien", - sako Daiva.
Rebefingas, anot jos, dažniau suprantamas kaip hiperaktyvus kvėpavimas pro burną, kai per labai trumpą laiką žmogus gauna didelį kiekį deguonies, energijos ir kai kūne vyksta labai stiprūs procesai. Tokį kvėpavimą praktikuoti patartina tik su mokytoju.
Daiva teigia, kad sąmoningai kvėpuoti galima visada - ar gaminate valgį virtuvėje, ar skaitote knygą, ar maudotės vonioje.
Nuo ko pradėti?
"Pirmiausiai turi kilti noras pakeisti kvėpavimo ir kartu gyvenimo įpročius", - įsitikinusi Daiva. Iš pradžių sąmoningas "sujungtas" kvėpavimas nukreipiamas problemoms spręsti, apsivalyti, pasipildyti energijos. Vėliau - gyvenimo kokybei pagerinti. Sąmoningas kvėpavimas su kiekvienu įkvėpimu mums padeda gyventi sąmoningiau.
"Su kvėpavimu galime į save pakviesti viską, ko mums reikia: ramybę, meilę, šilumą. Kvėpavimas yra arčiausiai amžinosios mūsų esaties", - sako moteris.
Sąmoningai kvėpuoti Daiva siūlo pradėti nuo kvėpavimo stebėjimo.
Tai labai svarbu. Būtent tuo metu žmogus nemėto savo energijos mintims apie darbą, namus, serialus, o susikaupia į save, nes ten, kur yra mūsų mintis, ten yra mūsų energija.
Anot Daivos, kaitaliojant kvėpavimą, galima netgi reguliuoti nuotaikas.
Pavyzdžiui, viršutine plaučių dalimi kvėpuoja žmogus, patiriantis stresą. Pradėję taip kvėpuoti, po kiek laiko viduje aktyvuojame tam tikrą stresą. Todėl šis kvėpavimas labai tinka žmonėms, kurie yra apatiški, pasyvūs, depresiški.
O jei žmogus tarytum plaukioja savo svajonėse, yra išsiblaškęs, gyvena tarsi sapne - jam reikia kvėpuoti kiek įmanoma giliau pilvo apačia. Toks kvėpavimas suteikia stabilumo, pasitikėjimo savimi.
Paprasčiausias pratimas, kurį Daiva rekomenduoja pradedantiesiems - tai sąmoningai kvėpuoti vaikštant (per 4 žingsnius įkvepiame, per keturis - iškvepiame) ir apie tai galvoti. Jei pavyksta išlaikyti dėmesį 10 sekundžių, tai - jau pasiekimas, nes per tą laiką neatėjo jokia mintis nei apie darbą, nei apie politiką. Kitą dieną gal pavyks išlaikyti 20 sekundžių.
"Šiuo metu aplinkui tiek daug žiedų, įvairiaspalvių, skaniai kvepiančių. Grožėdamiesi jais ir tuo metu giliai kvėpuodami "sujungtu" kvėpavimu, net ir vieną kartą giliai įkvėpę tą grožį, spalvą, kvapą, mes galime papildyti savo organizmą tam tikrais vitaminais ir mikroelementais", - tikina kvėpavimo mokytoja.
"Tiesiog tapau laiminga"
Paklausta, kaip Daivos gyvenimą pakeitė penkerių metų sąmoningo kvėpavimo praktika, moteris nusišypso: "Iš tiesų pasikeitė labai daug kas. Aš tiesiog tapau laiminga".
Ji prisimena, kad anksčiau sekmadienis jai būdavo labai slogi diena, nes pirmadienį reikėdavo į mokyklą (Daiva 11 metų dirbo technologijų mokytoja), ji turėjo ruoštis pamokoms ir nuolat jausdavusi stresą.
"Atmenu, ryte išeinu į darbą ir visą kelią galvoju, kokios šiandien bus pamokos, kokie vaikai. Būdavo, nueinu į mokyklą ir jau esu pavargusi, nes visą energiją jau atidaviau mintims apie darbą", - sako Daiva.
Pradėjusi sąmoningai kvėpuoti, ji teigia šiek tiek pakeitusi savo įpročius, kelionę į darbą paskyrusi kvėpavimui. "Ir vieną kartą pajutau, kad sekmadieniai man tapo malonūs, o prieš mokyklos duris aš atsidurdavau su šypsena iki ausų, energinga, nebejaučiau jokio streso", - pasakojo Daiva.
Žinoma, moteris sako, kad gyvenimo be streso nebūna, tačiau kvėpavimas padeda su stresu susitvarkyti greičiau ir išvengti pasekmių, ilgalaikių įtampų. "Jei iškilo problema, kurią man reikia spręsti, aš atsigulu ir kvėpuoju - dešimt, dvidešimt minučių, galiu ir pusę valandos. Po to atsisėdi ir galvoji: argi čia problema? Ir tada pamatai naujas išeitis. Visi atsakymai juk yra mūsų viduje, tačiau jie ateiti gali tik ramybėje", - kalba moteris.
Ir vieną kartą pajutau, kad sekmadieniai man tapo malonūs, o prieš mokyklos duris aš atsidurdavau su šypsena iki ausų, energinga, nebejaučiau jokio streso.
Nijolė KOSKIENĖ
Rašyti komentarą