Svorio metimas svarbus žmogaus sveikatai

Svorio metimas svarbus žmogaus sveikatai

Kineziterapeutę Viktoriją Tarasenko asmeninė patirtis įkvėpė plačiau domėtis svorio metimo svarba žmogaus organizmui ir netgi pradėti tyrimą. Pati numetusi 80 kg ir išbandžiusi tam tikrą svorio metimo metodiką, specialistė akcentavo, kad, norint numesti svorio, nepakanka sureguliuoti mitybą – reikia ir sportuoti.

Numetė 80 kg

Viktorija nuo vaikystės buvo apkūni ir jos svoris vis augo – per metus priaugdavo apie 10 kg. „Vaikystėje dėl to kenčiau patyčias ir, be abejo, bandžiau mesti svorį, bet visi mėginimai buvo bevaisiai, o svoris vis augo. Metai bėgo, o aš vis storėjau ir storėjau, darėsi sunku eiti, nes greičiau paėjusi dusdavau, ką jau kalbėti apie lipimą laiptais, nesuspėdavau paskui drauges, bet atrodė, kad kitaip būti negali, neįsivaizduodavau kitokio gyvenimo“, – prisiminė kineziterapeutė.

Dėl turėto antsvorio moteris nenorėdavo susitikti su kitais žmonėmis, anot jos, kai kurie net nepažinodami jos bendraudavo nemaloniai. Tačiau tai nebuvo pagrindinis kriterijus, kodėl specialistė nutarė mesti svorį. „Prastėjo sveikata, dusulys stiprėjo, skaudėjo sąnarius, neturėdavau energijos. Tada pasvarsčiau, kad reikėtų pradėti sportuoti, tačiau vienai nesinorėjo, norėjau profesionalaus trenerio, kuris parodytų, ką daryti, bet tuo pačiu – ir sporto klubo arti namų. Nesinorėjo į tuos komercinius sporto klubus, kur renkamasi tik vardinės aprangos parodyti ir kreivai žiūri, vėl bijojau patyčių“, – pokyčių pradžią įvardijo V. Tarasenko.

Vis dėlto pirmą kartą nueiti į sporto klubą ją paskatino draugė. „Ji surado sporto klubą arti mano namų, į kurį nuėjome drauge. Už tai aš jai esu labai dėkinga“, – tikino Viktorija. Tai nebuvo vienintelis žmogus, merginą skatinęs pradėti sportuoti. Tame pačiame sporto klube draugė jai surado ir profesionalų trenerį, su kuriuo ir tęsė užsiėmimus.

„Treneris Ričardas Murnikovas sudarė sporto programą, išmokė, kaip reikia valgyti, ir nuolatos stūmė į priekį, labai palaikė, kontroliavo. Sunkiais momentais jo pasakyti žodžiai visada padėdavo“, – teigė V. Tarasenko. Taip per 2,5 metus mergina numetė 80 kilogramų. Prieš tai ji svėrė 145 kg.

Pagrindinis dalykas, kurį merginai teko pakeisti – tai požiūrį į maistą, nes ankščiau maistu slopindavo emocijas, o to atsisakiusi išmoko daugiau mėgautis gyvenimu.

Dabar Viktorija ir toliau sportuoja kartu su treneriu, neketina to mesti. „Trenerio dėka išmokau „draugauti“ su maistu. Žinau, nuo ko auga svoris. Jeigu labai kažko norisi, tai savęs neslopinu, suvalgau, tik žinau ribas. Pasidariau labai veikli, daug veikiu gyvenime, siekiu tikslų, daug dirbu. Jeigu anksčiau sėdėdavau namie ir norėjau būti tik namie, tai dabar norisi daug ką nuveikti“, – teigiamus pokyčius apibūdino V. Tarasenko.

Iniciatyva, suvienijusi moteris Šie pokyčiai merginą ir paskatino studijuoti kineziterapiją, tam įtakos turėjo ir jos profesinė veikla. „Kai teko pasirinkti, apie ką rašyti baigiamąjį darbą, žinojau, kad noriu jį rengti man svarbia tema. Todėl nusprendžiau plačiau domėtis apie antsvorį ir fizinių pratimų poveikį antsvoriui“, – sakė V. Tarasenko. Taip gimė iniciatyva sukurti moterų grupę socialiniame tinkle „Facebook“, kur Viktorija dalijasi savo asmenine patirtimi ir moterys viena kitą palaiko. „Atlikdama tyrimą susipažinau su tikrai puikiomis moterimis ir, kai matau, kokių jos rezultatų pasiekė bei toliau jų siekia, suprantu, kad visa idėja tikrai turi prasmę“, – patirtimi dalijosi kineziterapeutė. Socialinio tinklo grupėje yra daug moterų, kurios ir nedalyvavo tyrime, kai kurios gyvena kitose šalies miestuose ar net užsienyje. „Buvo džiugu, kai viena moteris, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje, iš grupės narių pajutusi motyvaciją, pradėjo sportuoti ir numetė per 20 kg“, – vieną pavyzdžių įvardijo V. Tarasenko. Per tyrimą moteris 9 savaites sportuodavo po 3 kartus per savaitę. Buvo atliekami bubo aerobikos ir jėgos pratimai. Aerobiniai – tai kardiopratimai, didinantys pulsą ir padedantys pasiekti reikiamą pulso dažnį, kurio metu pasiekiamas riebalų deginimas, o jėgos pratimai skirti raumenims stiprinti. „Tyrimo rezultatai parodė teigiamą mankštos su kineziterapeutu poveikį“, – tikino V. Tarasenko.

 
Anksčiau V. Tarasenko svėrė 145 kg, o suradusi motyvaciją numesti 80 kg, nusprendė padėti tai padaryti ir kitiems norintiems pasiekti gerų rezultatų.

uvertina mankštos poveikį

Specialistės teigimu, nutukimas jau yra liga, kuri pasireiškia per didelėmis riebalų sankaupomis organizme: „Atlikti moksliniai tyrimai rodo daugelio gretutinių ligų padidintą tikimybę, tokių, kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, sąnarių ligos, didesnė vėžio tikimybė, lytinės funkcijos sutrikimai, nevaisingumas.“

Metant svorį svarbiausia yra sportuoti, išlaikyti kuo dažnesnį fizinį aktyvumą ir nevalgyti daugiau negu organizmui reikia.

„Pagrindinė priežastis, kodėl reikėtų mesti svorį, manau, turėtų būti sveikata. Nereiktų mesti svorio, jeigu jis yra normalus ir tiesiog norite būti dar lieknesni. Savo grupėje teko susidurti su moterimis, kurių svoris idealus, bet nepatinka joms jų kojos, rankos ar dar kas nors. Tai tokioms tiesiog patariu eiti sportuoti, nes tokiu atveju tik sportuodamos galite padailinti figūrą“, – patarė kineziterapeutė.

Vieni mesti svorį bando savarankiškai, kiti kreipiasi į specialistus. V. Tarasenko patarė kreiptis į specialistą, susirasti gerą trenerį arba kineziterapeutą. „Žmonės, kurie renkasi trenerius ar kineziterapeutus, turėtų atkreipti dėmesį, pas ką eina, kokios to žmogaus žinios, ar apskritai jų yra, nes vien pasiskelbti treneriu dar nereiškia juo būti. Paskui žmonės svarsto, iš kur tos nugaros problemos, sąnarių skausmai, tai žinokite, kad visa tai nuo jums netinkamai parinktų pratimų“, – į ką reikėtų atkreipti dėmesį prieš renkantis specialistą patarė V. Tarasenko.

Norėdami numesti svorį kai kurie renkasi ir pavojingus sveikatai būdus. Vienas tokių – visiškas badavimas. „Taip pat yra dar keletas labai populiarių dietų, kurias reklamuoja garsūs žmonės. Tų dietų kilme žmonės nepasidomi ir aklai pradeda laikytis, o tai veda prie rimtų sveikatos sutrikimų. Šiuo metu vienos labai populiarios dietos kilmė buvo skirta ligoniams, o jos laikymasis sveikus žmones gali nuvesti prie rimtų sveikatos sutrikimų“, – akcentavo specialistė, pasidalinusi, kad pati nepritaria dietoms, nes jų efektas – trumpalaikis.

Po dietos grįžus prie įprastos mitybos, svoris vėl užaugs, jei augo iki tol. Norint to išvengti, kineziterapeutė skatina „susidraugauti“ su maistu ir valgyti viską, tik neprikišti organizmą resursais, kurių jam nereikia ir kurie nueina į riebalinę masę: „Žinoma, norint būti sveiku, svarbu rinktis ir sveiką maistą, valgyti daug daržovių, geriausiai rinktis pagal sezoną, tada jos būna geriausios. Bet visų svarbiausia – saikas.“

Taip pat specialistė yra pastebėjusi, kad kai kurios moterys nuvertina mankštos poveikį, akcentuodamos, kad svorį numetė tik tinkama mityba. „Žinoma, kad maistas svarbu, lyginant maistą ir sportą – maistas svarbiau. Tačiau noriu akcentuoti, kad sportas ne ką mažiau svarbus, nes sportuojant lengviau sureguliuoti mitybą, pakinta alkio jausmas, o kitas aspektas – tai kūno stangrumas, – akcentavo kineziterapeutė V. Tarasenko. – Numetus svorio įsivaizduojama, kad kūnas turi suglebti. Tos, kurios svorį meta tik sureguliavusios mitybą, nesupranta ir klausia, kodėl taip yra. Atsakymas visoms toms, kurios nori numesti svorio, bet bijo suglebusio kūno – sportuokite.“

---

Paprastam žmogui (ne sportininkui) rodiklis yra kūno masės indeksas, kuriam esant daugiau 24,9, rodo antsvorį, o per 29,9 – nutukimą. Kiekvienas savo kūno masės indeksą gali apsiskaičiuoti kūno svorį padalinę iš ūgio, pakelto kvadratu. Viršijus ribas reiktų susiimti. Svarbiausia stengtis būti fiziškai aktyviu, sportuoti, daug vaikščioti. Bėgioti nerekomenduojama turint antsvorį ar nutukimą, nes tenka didelė apkrova širdžiai ir sąnariams.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder