Kaip rašo „Live Science“, šaukštas, kurio forma primena braškę, yra vienas iš 28 rastų Europoje ir datuojamas 400-100 m. prieš Kristų.
„Nors tai skamba gana paprastai, nes vadiname jį šaukštu, iš tikrųjų tai neįprastas radinys, iliustruojantis galimą ritualinę veiklą, vykusią Meno saloje“, - sakė Meno salos nacionalinio paveldo vietovės archeologijos kuratorė Allison Fox.
Pažymima, kad ekspertai nėra tikri, kam tiksliai buvo naudojami šaukštai. Įrenginio dubenį puošia graviūra su dviem linijomis, kurios apačioje sudaro kryžių, dalijantį dubenį į keturis kvadrantus.
„Buvo iškelta prielaida, kad į šaukštą su kryžiumi buvo pilamas koks nors skystis, o į kurį ketvertą jis patekdavo, pasakydavo ateitį“, - teigė Foksas.
Įdomu tai, kad panašių ritualinių šaukštų rasta Didžiojoje Britanijoje, Airijoje ir Prancūzijoje.
Britų muziejuje saugomi keli tokie metaliniai šaukštai, kurie dažnai randami poromis - vienas su išraižytu kryžiumi, o kitas su maža skylute.
Iš šaukšto su skylute į šaukštą su kryžiumi galėjo lašėti skystis, pavyzdžiui, vanduo, alus ar net kraujas.
Pasak Britų muziejaus, tai, kad kapuose rasta daug šaukštų, gali reikšti, jog tai buvo asmeniniai daiktai, o ne laidojimo ceremonijos dalis.
Pasak Fokso, naujai atrastas šaukštas yra pirmas tokio tipo šaukštas, rastas Meno saloje, ir „šis radinys ypač tvirtai įrašo Meno salą į geležies amžiaus ritualų žemėlapį“.
Šaukštas dabar eksponuojamas vakarinėje salos pakrantėje esančiame muziejuje „Manannan House“.
Rašyti komentarą