Kremliaus oponentas Vladimiras Kara-Murza ragina neleisti Vladimirui Putinui „išsaugoti veidą“ kare prieš Ukrainą

Vienas pagrindinių Vladimiro Putino priešininkų, praėjusį mėnesį išlaisvintas per kalinių mainus, pirmadienį paragino Vakarus neleisti Rusijos vadovui „išsaugoti veidą“, pasitraukiant iš karo prieš Ukrainą, sakydamas, kad vienintelis sprendimas siekiant taikos – nutraukti ketvirtį amžiaus trunkantį jo valdymą.

Vladimiras Kara-Murza, kuris, pasmerkęs invaziją į Ukrainą, buvo įkalintas Sibiro pataisos kolonijoje 25 metams už išdavystę ir kitus kaltinimus, buvo tarp 16 Rusijos opozicionierių ir užsienio piliečių, rugpjūčio 1 dieną išlaisvintų per didžiausius nuo Šaltojo karo laikų kalinių mainus tarp Rytų ir Vakarų.
Interviu agentūrai AFP Paryžiuje 43 metų V. Kara-Murza prognozavo, kad galės grįžti į tėvynę, nes V. Putino „režimas“ netruks ilgai.

Atvykęs į Prancūziją po vizitų į įvairias šalis, įskaitant Vokietiją, jis pripažino, kad Vakarų visuomenėje jaučiamas „nuovargis“ nuo karo, kurį 2022 metais sukėlė Rusija, įsiveržusi į Ukrainą, tačiau tvirtino, kad „Putino režimas turi būti nugalėtas“.

„Labai svarbu, kad Vladimirui Putinui nebūtų leista laimėti karo prieš Ukrainą, – sakė V. Kara-Murza, kuris vėliau pirmadienį turėtų susitikti su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu. – Labai svarbu, kad Vladimirui Putinui nebūtų leista iš šio karo Ukrainoje pasitraukti išsaugant savo veidą.“

Kembridže išsilavinimą įgijęs V. Kara-Murza kritikavo Vakarų „realiąją politiką“ santykiuose su V. Putino valdoma Rusija, dėl kurios, pasak jo, Rusijos lyderis tapo „tokiu monstru, koks yra šiandien“. „Užtenka „realpolitik“, – sakė jis. – Jei, neduok Dieve, Putino režimui bus leista pateikti šio karo rezultatus kaip pergalę ir išlikti valdžioje, tai reiškia, kad po metų ar 18 mėnesių kalbėsime apie naują karą, konfliktą ar kitokią katastrofą.“

„Ypatingas solidarumas“

V. Kara-Murza, turintis dvigubą Rusijos ir Jungtinės Karalystės pilietybę, sakė, kad jam būtų „garbė“ nuvykti į Ukrainą ir susitikti su prezidentu Volodymyru Zelenskiu, pridurdamas, kad pritaria tiltų tarp Rusijos prodemokratinio judėjimo ir Ukrainos tiesimui.

„Turėsime rasti būdų, kaip gyventi kartu ir įveikti šią siaubingą tragediją, kurią sukėlė Putino režimas, – sakė jis. – Tai nebus lengvas procesas, tai nebus greitas procesas, bet mes žinome, kad tai įmanoma“.

Jis sakė jaučiantis „ypatingą solidarumą“ su ukrainiečių karininkais, kurie buvo laikomi tame pačiame Sibiro kalėjime, nors jiems ir nebuvo leidžiama kalbėtis tarpusavyje.

V. Kara-Murza sakė buvęs „visiškai tikras“, kad mirs Omsko srities kolonijoje, kol vieną rytą netikėtai buvo įsodintas į lėktuvą, išskraidintas į Maskvą, o vėliau Turkijos sostinėje Ankaroje kartu su kitais kaliniais iškeistas.

„Niekas niekada neklausė mūsų sutikimo, – sakė jis. – Mus sugrūdo į lėktuvą kaip gyvulius ir išmetė iš Rusijos“.

Tačiau V. Kara-Murza sakė neabejojantis, kad grįš į savo šalį. „Putino režimas ne tik nėra amžinas, bet, manau, kad... jis baigsis labai artimoje ateityje, – sakė jis. – Ir mūsų laukia milžiniška užduotis atstatyti savo šalį iš griuvėsių, kuriuos Putinas paliks.“

Primindamas caro valdžios žlugimą 1917 metais ir Sovietų Sąjungos subyrėjimą 1991-aisiais, V. Kara-Murza sakė, kad „dideli politiniai pokyčiai Rusijoje įvyksta staiga, netikėtai ir niekas niekada nebūna jiems pasirengęs“.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder