Rusų šnipai

„Viskam vadovavo žmona“ - kaip GRU nelegalų šeima padėjo organizuoti sprogdinimus ir nuodijimus Europoje

Organizuotų sprogdinimų ir apsinuodijimų seriją Europoje padėjo koordinuoti nelegalių Rusijos šnipų, turinčių Čekijos pilietybę, šeima, nustatė „The Insider“. Nikolajus ir Jelena Šapošnikovai Čekijoje apsigyveno prisidengdami politinių emigrantų vardu, o vėliau Graikijoje nusipirko vilą, kurią GRU žudikai naudojo kaip slėptuvę.

Šapošnikovai rinko GRU žudikams informaciją apie karines atsargas ir padėjo jiems organizuoti sabotažą, pavyzdžiui, šaudmenų sandėlių Čekijoje ir Bulgarijoje sprogdinimą ir Bulgarijos ginklų gamintojo Emeliano Gebrevo apnuodijimą.

Čekijos tyrėjai neseniai susidomėjo šnipais, po to Nikolajus staiga mirė nuo širdies smūgio, o Jelena pareiškė, kad yra persekiojama dėl savo rusiškų šaknų.

Tiesa, „The Insider“ išsiaiškino, kad ji turėjo ne tik rusiškų šaknų, bet ir slaptą rusišką pasą iš GRU serijos.  

Įsiskverbimas

Atrodytų, kad tai eilinės sovietinės šeimos istorija. Nikolajus Šapošnikovas gimė 1961 m. Severodvinske karo inžinierių šeimoje, pasekė tėvų pėdomis ir 1983 m. baigė Baku karo komendantūros mokyklos inžinerijos fakultetą, buvo paskirtas motorizuotųjų šaulių kuopos vadu, vedė, trejus metus (1983-1986 m.) kariavo Afganistane, 1985 m. išsiskyrė ir iškart vedė antrą kartą - Jeleną iš Kijevo, kuri tuo metu dirbo Baku fizikos institute.

Jelena taip pat buvo sovietų karininko dukra ir taip pat jau išsiskyrusi, iš pirmosios santuokos turėjo sūnų Pavelą.

Kitais metais Nikolajus ir Jelena susilaukė dukters Valerijos.

Ekrano nuotr.
Nikolajus ir Jelena Šapošnikovai

1987 m. N. Šapošnikovas buvo išsiųstas į Čekoslovakiją, kur tarnavo motorizuotosios šaulių kuopos vadu Jelsavoje, Slovakijoje.

Po trejų metų jo karinė karjera buvo baigta (bent jau popieriuje).

1989 m. vasarį, kai Čekoslovakija jau buvo išsivadavusi iš dešimtmečius trukusio komunistų valdymo, o sovietų okupacinė kariuomenė ruošėsi palikti šalį, Šapošnikovas buvo pašalintas iš TSKP ir pasmerktas savo vadovybės už tai, kad „ne kartą vogė iš kariuomenės benziną ir akumuliatorius“.

Ši tikra ar išgalvota dėmė jo biografijoje labai pravertė jau po dvejų metų.

1990 m. jis buvo atleistas iš karinės tarnybos (formaliai dėl sveikatos) ir kaip rezervistas išsiųstas į Kijevą, kur gyveno jo žmonos šeima.

Nepraėjus nė metams, vos sovietams pasitraukus iš šalies, Šapošnikovas grįžo į Čekoslovakiją, kur prisistatė į Zvoleno policijos nuovadą ir paprašė politinio prieglobsčio, pateikdamas savo pašalinimą iš SSRS komunistų partijos kaip disidentiškumo įrodymą.

Pakeitęs kelias pabėgėlių stovyklas, 1991 m. rugpjūčio mėn. jis gavo politinio emigranto statusą.

Po kelių mėnesių prie Šapošnikovo prisijungė žmona Jelena ir du mažamečiai vaikai - 1992 m. jie taip pat gavo politinį prieglobstį.

Čekijai taikiai atsiskyrus nuo Slovakijos ir tapus nepriklausoma šalimi, saviškių disidentų šeima nedelsdama paprašė pilietybės.

Jau šiame etape jie apgaudinėjo valstybę: Šapošnikovas melavo, kad gimė pareigūnų šeimoje, ir nuslėpė savo tarnybą Afganistane.

Jis taip pat pateikė suklastotą žmonos Jelenos sūnaus iš pirmosios santuokos gimimo liudijimą, apsimesdamas jo tėvu.

Kita vertus, Elena melavo, kad 1992 m. gavusi prieglobstį atidavė savo ukrainietišką pasą; iš tikrųjų ji ir toliau juo naudojosi keliaudama į Rusiją ir Ukrainą (nors teigė, kad ten gali būti persekiojama dėl politinių priežasčių).

Po kelių atsisakymų Šapošnikovai galiausiai gavo Čekijos pilietybę - Nikolajus 1999 m., o Jelena (akivaizdžiai įsikišus tuometiniam vidaus reikalų ministrui Stanislavui Grossui, pagarsėjusiam savo korupcija) - 2004 m.

Jos bylą nagrinėjęs imigracijos pareigūnas pridėjo ranka rašytą pastabą: „Šios bylos eigoje vis atsiranda įvairių žmonių, kurie bando įsikišti, kad pasiektų palankią baigtį.“

Milijonieriai agentai

2000-ųjų pradžioje Nikolajus Šapošnikovas pasidalijo savo žiniomis apie sovietinius ginklus su Petru Bernatiku, buvusiu Čekoslovakijos valstybės saugumo aparato, žinomo kaip STB, slaptuoju agentu.

Bernatikas, pagal išsilavinimą inžinierius, dirbo slaptu informatoriumi kontržvalgybos skyriuje, kuris palaikė glaudžius ryšius su okupacinėmis sovietų ginkluotosiomis pajėgomis.

Čekijai tapus laisvosios rinkos ekonomikos šalimi, Bernatikas įkūrė kelias ginklų prekybos įmones ir įdarbino buvusius STB vadus.

Be didelių moralinių abejonių jis taip pat įdarbino buvusį sovietų okupacinių pajėgų karininką.

Didžiausia Bernatiko ginklų prekybos įmonė buvo Imex grupė, kurios didelė dalis klientų buvo įsikūrusi tuose pasaulio regionuose, kur vis dar buvo naudojami sovietinių laikų ginklai ir reikėjo šaudmenų.

Šapošnikovas įmonėje buvo tarsi plėtros vadovas: jis ieškojo naujų Imex klientų ir konsultavo esamus.

Laikui bėgant Šapošnikovas į „Imex“ atvedė vis daugiau šeimos narių - 2014 m. įmonėje dirbo abu Šapošnikovų vaikai.

Jo žmona turėjo savo verslą, oficialiai nesusijusį su vyro verslu, - jai priklausė įmonė, importuojanti ketų iš buvusių sovietinių respublikų.

Tačiau, kaip vėliau atskleidė policijos tyrimas, ji buvo visapusiškai įsitraukusi į „Imex“ veiklą. Be to, ji aktyviai vadovavo vyro veiksmams, tiesiogiai derindama savo veiksmus su GRU karinio padalinio Nr. 29155 vadovu generolu Andrejumi Averjanovu.

Nepaisant kuklių Nikolajaus Šapošnikovo pajamų Imex įmonėje - apie 650 JAV dolerių per mėnesį - šeima gyveno milijonierių gyvenimo būdą ir Čekijoje bei Graikijoje įsigijo nekilnojamojo turto, kurio vertė gerokai viršijo jų pajamas.

Kaip savo tyrime pažymi Čekijos tyrėjai, „kai kuriais atvejais jų oficialios pajamos negalėjo padengti net mėnesinės telefono sąskaitos“.

Vėliau jie sužinojo, kad Jelenai priklausė neaiškios paskirties ofšorinė bendrovė, registruota Maršalo salose, ir ji kontroliavo dvi banko sąskaitas Šveicarijoje; atrodo, kad šios banko sąskaitos, taip pat nepaaiškinamos grynųjų pinigų įplaukos į Šapošnikovų sąskaitas Čekijoje ir grynųjų pinigų mokėjimų schema buvo tikrasis lėšų šaltinis šeimos gyvenimo būdui palaikyti.

Be kita ko, Šapošnikovai turėjo vilą „Helena“.

Saugi vila

2009 m. Šapošnikovai įsigijo milžinišką vilą vaizdingame Graikijos Chalkidikės pusiasalyje.

Pirkimo kaina, užfiksuota „The Insider“ gautame notaro patvirtintame pardavimo akte, buvo 275 290 eurų.

Vėliau Jelena Šapošnikova tyrėjams sakė, kad investiciją finansavo „tėvų pinigais“, o tai septyniasdešimtmetei porai, gyvenančiai Kijeve ir gaunančiai mažiau nei 300 JAV dolerių per mėnesį pensiją, būtų buvę sunku.

2010 m. Šapošnikovai persikėlė gyventi į vilą „Helena“ ir nuo to laiko Čekijoje lankėsi tik retkarčiais.

Ekrano nuotr.

Ekrano nuotr.

Šapošnikovai retkarčiais išnuomodavo savo vilą, ir nors tokiose viešbučių užsakymo svetainėse kaip Booking.com ir Tripadviser yra nuorodų į vilą „Elena“, ir atrodo, kad bent keli gyventojai yra apsistoję apartamentuose ir palikę atsiliepimų,

„The Insider“ nuo tada, kai sužinojo apie vilos egzistavimą 2020 m., nepavyko rasti jokių laisvų datų, kurias būtų galima rezervuoti.

Akivaizdu, kad pagrindiniai vilos svečiai buvo ne turistai, o GRU padalinio 29155 nariai, kurie pradėjo reguliariai skraidyti į Salonikus (vos už valandos kelio automobiliu nuo vilos), kai Šapošnikovai apsigyveno Graikijoje.

Pavyzdžiui, 29155 padalinio vadas generolas Averjanovas, su kuriuo Jelena Šapošnikova nuolat palaikė ryšį elektroniniu paštu, prisidengdamas Overiano vardu, atskrido į Salonikus ir ten praleido savaitę: 2013 m. liepos 15-21 d.

Po metų jis vėl pasirodė Salonikuose grįždamas iš Amsterdamo 2014 m. rugpjūčio 25 d.

Be jo, 2012-2018 m. į Salonikus - ir tikriausiai taip pat apsistoję „Villa Helena“ - skrido bent 4 kiti 29155 nariai.

Kai kurie vizitai sutapo su padalinio misijomis regione.

Pavyzdžiui, GRU karininkas 29155 Aleksejus Kapinosas, kurį Šapošnikovas čekų tyrėjams apibūdino kaip „šeimos draugą“, 2014 m. balandžio 25 d. į Salonikus skrido su diplomatiniu pasu.

Vos dieną prieš tai trys jo kolegos iš karinio padalinio 29155 su priedangos pasais atvyko į Bulgariją ir, kaip teigiama bendrame „The Insider“ ir „Bellingcat“ tyrime (kuris vėliau buvo patvirtintas Bulgarijos prokuratūros kaltinamuoju aktu), nunuodijo Bulgarijos ginklų prekeivį Emelianą Gebrevą chemine kovine medžiaga.

E. Gebrevas „The Insider“ pasakojo, kad V. Šapošnikovas su juo susipažino dar 2012 m. ir aktyviai skatino bendrauti, nors jie neturėjo jokių bendrų verslo projektų.
Jis taip pat pažymėjo, kad Jelena Šapošnikova buvo dominuojanti partnerė šeimoje ir nukreipė pokalbį jai pageidaujama linkme.

 

Ekrano nuotr.
Šapošnikovų pora

Kaip anksčiau rašė „The Insider“, manoma, kad apsinuodijimo metu Gebrevas buvo šaudmenų tiekėjas Ukrainos kariuomenei (pats Gebrevas tvirtina, kad prieš pat apsinuodijimą nutraukė šaudmenų tiekimą Ukrainai, savanoriškai laikydamasis neratifikuotų Minsko susitarimų).

Du šaltiniai, tuo metu dalyvavę Ukrainos ginklų pirkimuose, „The Insider“ sakė, kad iškart po Gebrevo nunuodijimo Nikolajus Šapošnikovas pasiūlė Ukrainos vyriausybiniams pirkėjams „patikimą pakaitalą“ Gebrevui.

Ukraina niekada nepirko iš N. Šapošnikovo pasiūlyto tiekėjo dėl prastos jo produkcijos kokybės.

Laivas vaiduoklis ir susprogdinti sandėliai: GRU šalina priešus

Čekijos policijos tyrėjai nustatė, kad Jelena Šapošnikova elektroniniu paštu generolui Averyanovui siuntė svarbią informaciją apie būsimus ginklų sandorius, kurią jos vyras aptiko dirbdamas Imex įmonėje.

Tais atvejais, kai GRU nuspręsdavo, kad siuntos kenkia Rusijos kariniams interesams, 29155-asis padalinys naudodavosi informacija, kad sabotuotų šias bendroves, sprogdindamas šaudmenų sandėlius arba organizuodamas jų vadovų, pavyzdžiui, Gebrevo, nuodijimą.

Mažiausiai tris kartus Šapošnikovai - greičiausiai padedami „Imex“ generalinio direktoriaus Piterio Bernatiko jaunesniojo - suteikė fizinę prieigą prie „Imex“ valdomų sandėlių, kad GRU pareigūnai galėtų įrengti nuotoliniu būdu valdomus detonatorius.

Taigi 2013 m. Šapošnikova, be kita ko, perdavė Averyanovui informaciją apie planuojamus pontoninių tiltų ir KrAZ tiekimus Vietnamo gynybos ministerijai.

Neaišku, kodėl GRU nepatiko šis sandoris, tačiau gruodžio 17 d., netrukus po to, kai laivas išplaukė iš Bulgarijos uosto, jis išjungė atsakiklį ir dingo be pėdsakų.

Šis įvykis taip pat sutrikdė jau suplanuotus būsimus tiekimus.

O 2014 m. Šapošnikovai suorganizavo Averyanovo patekimą Miškinui ir Čepigai (Rusijoje žinomiems kaip šnipus mėgstantys Boširovas ir Petrovas) į jų sandėlį Vrbetyčioje, kur buvo laikomi Gebrevo nupirkti šoviniai, su suklastotais pasais vardais „Ruslanas Tabarovas“ ir „Nikolajus Popa“.

Jų apsilankymo dieną sandėlyje Nr. 12 įvyko galingas sprogimas, kurio metu žuvo sandėlio darbuotojai Ludekas Petrikas ir Vratislavas Havranekas.

Vėl „sudegino“ paso numeris

Iš pradžių Čekijos tyrėjai Šapošnikovams pateikė daugybę įtartinų sutapimų, rodančių, kad jų susitikimai ir bendravimas su GRU karininkais yra susiję su sprogdinimais Čekijoje ir Bulgarijoje.

Per kelias apklausas, vykusias per Graikijos ir Bulgarijos valdžios institucijų atstovus (pora atsisakė vykti į Čekiją apklausai), jie nuolat keitė arba papildė savo parodymus.

Pagrindinis jų nekaltumo argumentas buvo tas, kad visi jų ryšiai su 29155-ojo būrio nariais buvo „asmeniniai“ arba susiję su teisėtais Imex verslo interesais.

Jie tvirtino, kad nežinojo, jog Aleksejus Kapinosas ar Andrejus Averjanovas buvo GRU nariai, ir tvirtino, kad sąmoningai nepadėjo GRU vykdyti jokių sabotažo operacijų.

Pora kaltino Čekijos valdžios institucijas politiniu persekiojimu dėl jų rusiškos kilmės ir tvirtino, kad jie buvo apkaltinti bendrininkavimu neegzistuojančiame nusikaltime, nes, jų teigimu, 2014 m. Vrbeticės sprogdinimai buvo nelaimingo atsitikimo rezultatas.

Tačiau ši gynybos linija vargu ar atlaikys naujų įrodymų, kuriuos atskleidė „The Insider“, svorį.

Kelionių ir sienos kirtimo įrašai rodo, kad Jelena Šapošnikova slapta gavo Rusijos pasą ir pasą iš 29155 būrio nariams skirtų numerių serijos (jos numeris skiriasi tik dviem paskutiniais skaitmenimis).

Ekrano nuotr.

Šiuo pasu Jelena Šapošnikova naudojosi keliaudama tarp Graikijos ir Rusijos mažiausiai du kartus: 2015 m. gruodžio mėn. ir 2017 m. gruodžio mėn. Bilietus ji užsisakė turėdama Čekijos pasą, todėl Graikijos oro transporto bendrovė turėjo tik šio dokumento duomenis, tačiau per sieną ji keliavo turėdama Rusijos pasą, todėl jai nereikėjo gauti Rusijos vizos.

Pažymėtina, kad pirmoji jos kelionė į Maskvą su tarnybiniu pasu truko tik 2 dienas: 2015 m. gruodžio 3 d. ji išskrido iš Salonikų į Maskvą, o išskrido 2015 m. gruodžio 5 d.

Pasak „The Insider“, būtent tada Vladimiras Putinas jai suteikė Rusijos didvyrio vardą.

Maždaug tuo pačiu metu apdovanojimą gavo ir kiti būrio Nr. 29155 nariai, dalyvavę sprogdinant sandėlius ir nuodijant Gebrevą.

Šapošnikovų sūnus Pavelas, Prahos universiteto absolventas, matyt, taip pat dalyvavo jų versle.

Lygiagrečiai jis bandė įsitraukti į politiką ir 2014 m. įstojo į centro kairiųjų Čekijos piratų partiją, interneto forume save apibūdindamas kaip buvusį „tarptautinės prekybos darbuotoją“, turintį „kitokią nuomonę nei mano viršininkai“.

2017 m. įraše partijos forume Pavelo pavardė buvo įtraukta į įtartinų naujų kandidatų, kurie vietoj tikrų nuotraukų naudoja avatarus, sąrašą. Nežinoma, kiek jis susijęs su savo tėvais, tačiau kelionių įrašai rodo, kad 2019 m. jis skrido į Simferopolį.

Pasak „The Insider“, po to, kai Šapošnikovų šeima susidomėjo Čekijos valdžios institucijos, laukdamas suėmimo Nikolajus pradėjo piktnaudžiauti alkoholiu ir nepaisyti paskirtų vaistų.

Šių metų vasarį jis staiga mirė.

Ekrano nuotr.

Jelena Šapošnikova ir toliau tvirtina, kad yra persekiojama dėl savo rusiškų šaknų, ir tebėra laisvėje Graikijoje. Šalies valdžios institucijos netrukus turės nuspręsti, ar ji bus išduota Čekijai.

Michael Weiss, Hristo Grozev, Roman Dobrokhotov, "The Insider"

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder