Klaipėdos stalo tenisininkus ugdanti garsi olimpietė: „Ateina ir perliukų, ir pusiau fechtuotojų“
J. Prūsienė Vakarų stalo teniso akademijoje dirba nuo rugsėjo ir jau spėjo į šį sportą pritraukti būrius vaikų ir jaunimo.
Titulų - galybė
"Stalo teniso trenere Vilniuje dirbau 18 metų. Su Vakarų stalo teniso akademijos vadovu Silverijumi Puotkaliu nuolat pabendraudavome, padiskutuodavome ir vieną dieną jis man pasiūlė atvykti į Klaipėdą ir čia dirbti.
Mano visa vaikystė prabėgo Klaipėdoje: turiu giminių ir Klaipėdoje, ir Kretingoje, ir Telšiuose.
Kažkada esu pasakiusi, kad kada nors norėčiau čia gyventi. Mano dukra su savo vyru susipažino Klaipėdoje ir čia baigė mokslus bei liko gyventi, nors abu - kauniečiai. Jau ir anūkai - klaipėdiečiai. Taigi, ir mano keliai pasuko čia. Manau, kad Klaipėda ir liks mano namais„, - “Vakarų ekspresui" pasakojo daugkartinė absoliučioji Lietuvos čempionė ir triskart Europos suaugusiųjų dvejetų rungties bronzinė prizininkė (1994 m. Birmingamas, 1996 m. Bratislava ir 2002 m. Zagrebas) J. Prūsienė.
Kiek kartų ji tapo Lietuvos čempione, nebeįmanoma suskaičiuoti ant dviejų rankų pirštų, taip pat ji yra SSRS čempionatų, tautų spartakiadų, Šiaurės šalių čempionė arba prizininkė, Europos jaunių vienetų (1982 m.), merginų dvejetų (1981-1982 m.), 4 kartus komandinių varžybų (1980-1983 m.) čempionė, merginų dvejetų (1980 m.), mišriųjų dvejetų (1980 m.) bronzos medalių laimėtoja, Europos čempionato moterų dvejetų bronzos medalių laimėtoja (1994, 1996, 2002 m. su Rūta Garkauskaite), pasaulio čempionatų (1981-2006 m.) dalyvė.
2000 m. Sidnėjaus vasaros olimpinėse žaidynėse J. Prūsienė kartu su Rūta Garkauskaite dvejetų varžybose rezultatais 2-0 nugalėjo Japonijos ir Australijos duetus.
„Top 16“ atkrentamosiose varžybose Lietuvos duetas nusileido Kinijos duetui, kuris galiausiai laimėjo olimpinius sidabro medalius, rezultatu 0-3 ir iš tolesnės kovos pasitraukė.
Be to, J. Prūsienė turi ir tarptautinės trenerės patirties - dirbo trenere Portugalijoje ir Lenkijoje.
"Buvau jaunučių ir jaunių merginų rinktinių trenerė. Taip pat esu Lietuvos moterų stalo teniso rinktinės trenerė, vienintelės kandidatės į Paryžiaus olimpines žaidynes stalo tenisininkės Kornelijos Riliškytės trenerė. Ji gegužės 14-20 dienomis Sarajave dalyvaus atrankos į olimpines žaidynes varžybose.
Taip pat ji su savo auklėtinėmis stažavosi Kinijoje pas penkių olimpinių čempionų trenerį Li Shoa Dong. Pastarasis J. Prūsienės ir Lietuvos stalo teniso asociacijos kvietimu buvo atvykęs į Lietuvą - organizavo mokomąsias stalo teniso stovyklas.
Bendruomenę sudaro apie 200 narių
Kiek šiuo metu Klaipėdoje turite auklėtinių? - pasiteiravome J. Prūsienės.
Apie 60. Pačiam mažiausiam - 3,5 metų. Mama atveda mergaitę dvynukę į šokius, o berniukas nenori eiti šokti, tad pasirinko stalo tenisą.
Jam pastačiau mažiuką stalą, treniruojamės ir su balionais ir su „step“ laipteliais. 45 minutės prabėga akimirksniu.
Mes su juo žaidžiame iš saldainių - laimi visus saldainius.
Pristatau tuščių stiklinių, jis stalo teniso kamuoliukus į jas mėto ir turi pataikyti. Kiek kartų pataiko, tiek gauna saldainių.
Taip jau išmoko pamokas, kad per dieną laimi ir po 12 saldainių.
Pas mus vaikai yra ruošiami ir fiziškai, ne tik žaidžiame stalo tenisą: įvairūs fizinio pasiruošimo, aerobikos pratimai, įvairios estafetės, judesių imitacijos...
Turime perliukų, kurie noriai dirba, yra perspektyvūs ir tikiu, kad iš jų išaugs tituluotų stalo tenisininkų.
Svarbu yra ir tai, kad palaikytų tėveliai. Jei tėvai pasitiki ir patiki treneriu, tada prasideda bendradarbiavimas.
Klaipėdoje stalo teniso trenere dirbu nuo 2023 metų rugsėjo mėnesio, jau įsibėgėjome ir tikiu, kad su laiku auklėtinių skaičius tik augs.
Į Vakarų stalo teniso akademiją priimame vaikus ir nuo 4 metukų, ir vyresnius, kviečiame lankyti stalo tenisą ir suaugusiuosius. Niekada nėra vėlu pradėti žaisti stalo tenisą - reikia tik noro. Visus atėjusiuosius suskirstome į poras pagal jų lygį ir kartu tobulėjame.
Vakarų stalo teniso akademijoje turime 12 stalo teniso stalų, vienu metu gali žaisti net 24 poros. Su vaikais prie vieno stalo galiu dirbti ir su 3-4 vaikais.
Turime ir 3 stalo teniso robotus, paduodančius stalo teniso kamuoliukus, taigi, galima profesionaliai treniruotis ir be porininko. Tai, kad Klaipėdos miestui reikalinga tokia stalo teniso akademija ir treneriai, atspindi ir sportuojančiųjų skaičiai: vien vaikų ir jaunimo pas mus stalo tenisą lanko arti 70 ir skaičiai vis kyla, turime apie 80 senjorų, kurie antradieniais ir ketvirtadieniais nuolat jau šeštus metus sportuoja.
Jau jie prašosi su treneriu sportuoti ir sekmadieniais. Nuolat čia organizuojame įvairius turnyrus, varžybas. Susirenka visas regionas: Šilutė, Kretinga, Palanga, Gargždai, Priekulė, Plungė, Rietavas... Vasarą atostogaujantieji atvyksta net iš Vilniaus ar Kauno.
Tikrai nėra prastas lygis. Turime ir vietines varžybėles, skaičiuojame reitingo taškus. Kiekvieną savaitę varžybose dalyvauja po 20-30 žmonių.
Esame įsteigę ir rudens, ir žiemos, ir pavasario, ir vasaros taures bei prizinį fondą. Iš viso Vakarų stalo teniso akademijos bendruomenę, skaičiuojant ir vaikus, ir jaunimą, ir suaugusius, ir senjorus, sudaro apie 200 narių. Tai išties didelis skaičius.
Su stalo tenisu - nuo 6 metukų
Ar sunku dabar pritraukti jaunimą į stalo teniso treniruotes?
Dabar karta - labai įdomi. Yra ir talentingų labai paklusnių vaikų, kurie įsiklauso į kiekvieną patarimą, bet yra ir užsispyrusių vaikų, kuriuos reikia stumti į priekį, prašyti, kad atliktų vieną ar kitą pratimą.
Visada sakau, kad geriausia yra nepavėluoti į tą traukinuką ir stalo tenisą pradėti lankyti nuo 5-6 metukų.
Nes jei ateina į treniruotes stalo teniso išmokyti žaisti tėvelių, ateina pusiau fechtuotojai. Tada reikia „sulaužyti“ visą tą techniką ir visko mokyti iš naujo.
Yra tokių, kurie tobulėja kas savaitę, o ateina ir tokių, kurie jau yra 15-16 metų, bet žaidžia prasčiau nei aštuonmetis ir sunku pakeisti jo žaidimą.
Kaip renkate naujas stalo tenisininkų grupes?
Einame ir per mokyklas, ir internete skelbimus dedame, ir vieni per kitus informacija dalijamės su draugais. Šiais laikais labai sudėtinga vaikus įtraukti į sportą.
Pati nuo 6 metų Kaune lankiau stalo teniso treniruotes. Nebūdavo jokio susireikšminimo - treniruotės buvo šventas reikalas. Atsimenu, neduok Dieve, jei treneris paskambindavo tėvui, tai pylos gaudavau taip, jog mažai nepasirodydavo.
Kaune gyvenau šalia stalo teniso salės. Treneris vasarą tik atidarydavo langus, ir bėgte bėgdavau į treniruotes.
Aš labai dėkinga savo tėčiui už visa tai, ko pasiekiau sporte. Jei ne tėčio atkaklumas, būčiau atsisveikinusi su stalo tenisu.
Bet tėtis mane nuolat ragino, įkvėpdavo, skatindavo sportuoti. Įsivaizduokite, jei jau 12 metų buvau Europos jaunučių čempione.
Pirmą kartą nuvažiavau į Europos čempionatą ir laimėjau. Esu Europos jaunučių čempionė keturiose rungtyse - ir asmeninėse varžybose, ir merginų dvejetų, ir mišrių dvejetų, ir komandinėse varžybose.
Smagu, kad galiu perteikti savo sukauptą patirtį jaunajai kartai. Per trenerės karjerą esu išugdžiusi ir būrį tituluotų sportininkių, tarp jų Kornelija Riliškytė - pasaulio jaunučių bronzinė prizininkė, šešiskart Lietuvos čempionė asmeninėje įskaitoje, moterų dvejetų ir mišrių dvejetų, įvairių tarptautinių turnyrų, Baltijos šalių čempionė.
Emilija Riliškytė - daugkartinė Lietuvos prizininkė tarp jaunučių, jaunių, jaunimo ir suaugusiųjų, Europos jaunių 5 vietos laimėtoja, Baltijos šalių čempionė.
Lukrecija Juchnaitė - Lietuvos čempionė (jaunučiai, jauniai, jaunimas),suaugusiųjų čempionato prizininkė, Europos jaunučių 5 vietos laimėtoja mišrių dvejetų varžybose.
Laura Abaravičiūtė - Lietuvos čempionė ir prizininkė (jaunučiai, jauniai, jaunimas, suaugusieji).
Labai tikiu, kad ateis diena, kai ir Klaipėdos stalo teniso bendruomenė galės džiaugtis turinti Europos, pasaulio ar net olimpinių čempionų ar prizininkų. Tuo tikslu ir dirbame.
Rašyti komentarą