Skolos išieškotojams - priekaištai dėl išlaidų kilmės

(2)

Skolą sumokėjęs klaipėdietis atsisako atsiskaityti su išieškojimo paslaugą teikusia įmone, kuri, anot jo, nepaaiškina, už ką reikia mokėti. Tarpininkė teigia, jog visa informacija - pasiekiama, o nepatenkintas vartotojas gali kreiptis į jo teises ginančią įstaigą.

Uostamiesčio gyventojas Stanislavas „Vakarų ekspresui“ sako, kad buvo skolingas vienos paslaugos teikėjui ir savo įsipareigojimus jau įvykdė, tačiau skolą išieškojusiai įmonei „Legal balance“ nemokės dėl tol, kol ši nepaaiškins jos išlaidų kilmės.

„Ji ignoruoja Lietuvos piliečių prašymus pateikti jų kainoraštį, kuriame būtų nurodyta, už kokius darbus ir kokią sumą jie ima. Jie atsisako pateikti tokią informaciją.

Kodėl jie taip elgiasi su mumis? Toks elgesys mus žemina, suteikia jausmą, kad esame niekas, o jie - tarsi dievai“, - skundėsi vyras.

Stanislavas teigia žinąs, kad skolų išieškojimas - mokama paslauga, ir sutinka ją apmokėti, bet tik tada, kai bus aišku, už kokius darbus susidarė išlaidos.

„Aš neprieštarauju sumokėti tam tikras išlaidas, bet noriu žinoti, už ką aš moku, už kokį atliktą darbą ir už jų elektroninio laiško siuntimą. Man taip pat buvo pasakyta, kad jie man buvo išsiuntę popierinį pranešimą, kurio aš negavau, tačiau už jį turiu sumokėti.

Tokius atsakymus gaunu telefonu, taip pat iš karto pradedama grasinti, kad byla bus perduota antstolių kontorai“, - sakė klaipėdietis.

„Legal balance“ vadovas Marius Šlepetis teigia, jog klientas, jam paprašius, tokią informaciją gauna.

„Be abejonės, mes turime tvarką ir, jeigu žmogus kreipiasi, mes pateikiame: kiek, pavyzdžiui, jis buvo skolingas, kiek priskaičiavo delspinigių, kiek atlikta papildomų veiksmų, tokių kaip pašto siuntimas ar registrų patikra, ir taip toliau.

Mes net turime mobiliąją aplikaciją, kurią galima atsisiųsti ir užduoti visus klausimus, ir jam bus atsakyta, mes turime atsakyti“, - aiškino skolų išieškojimo įmonės vadovas.

Verslas bendrovę „Legal balance“ samdo siekiant atgauti pinigus už klientų neapmokėtas paslaugas ar prekes, arba bendrovė perima skolas pagal reikalavimų perleidimo sandorius ir vėliau jas bando atgauti pati.

M. Šlepetis aiškina, kad tuo atveju, kai išieškomos skolos ir papildomos išlaidos paslaugų teikėjui, jų kilmė dažnai yra nurodyta sutartyje, prie atsakomybės už įsipareigojimų nevykdymą.

„Kiekvieno kliento situacija yra individuali. Pavyzdžiui, jeigu šis žmogus turėjo klausimų su energetikos ar telekomunikacijų paslaugų teikėju, tai išlaidos, kurias mes prašome sumokėti mums arba sumokėti bendrai, kyla iš jo turimos sutarties su paslaugų teikėju ar prekių pardavėju. (...) Mūsų paslauga taip pat kainuoja, bet ją sumoka užsakovas“, - sakė M. Šlepetis.

Anot jo, teisės aktai Lietuvoje nenustato tikslaus atlygio už skolų išieškojimą: „Lietuvoje nėra tikslių sumų, kiek atsiskaityti vėluojantys asmenys turi sumokėti kreditoriui ar skolų išieškojimų bendrovei.

Yra įvardinta taip: „protingos“, „pagrįstos“, „racionalios„ sumos.“

Registrų centro duomenimis, „Legal balance“ 2022 metais gavo beveik 5,1 mln. eurų pajamų ir uždirbo 1,71 mln. eurų grynojo pelno.

„Lietuvoje nėra tikslių sumų, kiek skolingi žmonės turi sumokėti skolų išieškojimų bendrovei. Yra įvardinta taip: „protingos“, „pagrįstos“, „racionalios“ sumos.“

Bendrovės direktorius sako, kad Lietuvoje verslas jau ilgiau nei dešimtmetį skolų išieškojimą palieka specialistams.

„Jau paskutinius 15 metų yra gana nusistovėjusi tvarka - nemaža dalis kreipiasi į išorę, kas yra labai protinga: jie dirba savo darbą, kitų darbas - specializuotis nemokių klientų aptarnavimo srityje“, - teigė M. Šlepetis.

Skolų išieškotojams ir klaipėdiečiui neradus kompromiso, žmogus taip pat gali kreiptis į Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT) ir tikėtis teisybę rasti su šios įstaigos pagalba.

VVTAT komentaras

Per šių metų kovo-gegužės mėnesius VVTAT gavo apie 15 vartotojų prašymų, susijusių su skolų išieškojimo įmonėmis. Skolos buvo susidariusios dėl ryšių ir komunalinių, sporto paslaugų, lizingo sutarčių netinkamo vykdymo.

Pastebime, kad gautų vartotojų prašymų dėl šios problematikos gana ženkliai sumažėjo. Pastaruoju metu vyko diskusijos dėl galimo skolų išieškojimo paslaugas teikiančių įmonių veiklos reglamentavimo.

Todėl šiais metais VVTAT daugiau dėmesio skyrė šių įmonių veiklos situacijos analizei ir prevencinėms priemonėms - kreipėsi į įmones prašydama pateikti tam tikrą informaciją, paaiškinimus ir pan.

Galbūt dėl to vartotojų prašymų sumažėjo, o kilusios problemos išsisprendžia taikiai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder