Daugėja automobilių su vardiniais numeriais: kvailio mokestis ar lietuvių noras išsiskirti?
(3)Kaip reikėtų paaiškinti šį reiškinį? Kodėl nepigūs vardiniai ženklai pastaruoju metu tokie patrauklūs gyventojams?
Bandymas formuoti įvaizdį
Sociologijos katedros profesoriaus Vyliaus Leonavičiaus tokia tendencija nestebina.
„Šiaip čia nieko nuostabaus. Šių laikų visuomenė turtėja ir nori tai vienokiu ar kitokiu būdu sureikšminti. Tad perka tuos vardinius ženklus. Čia yra paprasčiausias, elementariausias būdas save parodyti“, – situaciją komentavo V. Leonavičius.
Anot profesoriaus, tai yra bandymas suformuoti tam tikrą įvaizdį. Nors niekas netyrė, kokie žmonės vardinius ženklus perka, jai priklauso tam tikra dalis visuomenės, kurie turi pinigų.
O nusipirkti vardinius automobilio ženklus yra geras būdas pasakyti – „aš turiu gerą mašiną“, „aš esu sėkmingas žmogus“. Juo labiau kad dabar Lietuvoje yra jaučiamas automobilių pulsas. Dabar šia transporto priemone naudojasi visi.
Kurti įvaizdį yra kiekvieno poreikis
Vis dėlto teisti šių žmonių negalima, nes, kaip sako V. Leonavičius, ši tendencija yra neutrali, o kurti įvaizdį yra kiekvieno žmogaus poreikis.
„Suprantate, kad perduotum kokią nors informaciją kitam žmogui, reikia turėti tam tikrą įvaizdį susikūrus. Jeigu žmogus neturi pozityvaus įvaizdžio, tokiu atveju nėra aišku, ar jis ką nors vertinga nori papasakoti“, – sakė kalbintas ekspertas.
Be to, įspūdžio ar įvaizdžio kūrimas – tai procesas, kurio metu asmuo organizuoja savo elgesį viešumoje taip, kad sukurtų vienokį ar kitokį įspūdį aplinkiniams. Įvaizdis yra socialinės percepcijos rezultatas.
„Įvaizdis kuriamas pradedant bendravimu su konkrečiu žmogumi. Tačiau, kokį įvaizdį norime kurti, mes pasirenkame pagal tam tikras vertybes, sampratą ir požiūrį į gyvenimą. Aišku, (svarbu ir tai – Alfa.lt) su kokiomis veiklomis žmogus yra susijęs. Įvaizdis gali būti kuriamas ir pagal užimamas pareigas, ir pagal biurą“, – aiškino V. Leonavičius.
Tačiau, kaip sakė pašnekovas, tai svarbu ne visiems. Tad, pavyzdžiui, kai mes bendraujame vienas su kitu, galime pateikti susikurtą įvaizdį, bet nebūtinai.
Manipuliuojama išoriniais požymiais
Taigi, kuriant įvaizdį, sąmoningai arba manipuliuojama visais įmanomais išoriniais požymiais, kuriuos stebėdami suvokiame kitą asmenį: kalba, išvaizda, poza, gestai, mimika.
Tačiau vien tik to neužtenka – sukūrus tam tikrą įvaizdį, norima jį išlaikyti. O kai kada – papildyti, iš dalies ar net radikaliai keisti. Tai vadinama įvaizdžio išsaugojimu bei valdymu.
Visgi kuriant įvaizdį svarbu įgauti pasitikėjimą. Mat norint padaryti gerą pirmą įspūdį, kuris turi didelės reikšmės, reikia atkreipti dėmesį ir į išorinę išvaizdą.
Kainuoja tūkstančius, o norinčiųjų eilės
„Regitra“ neslepia, kad iš vardinių numerių neblogai uždirba. Pernai vardinių numerio ženklų pardavimai atnešė 1,05 mln. eurų pajamų, o šiemet šis skaičius jau sudaro 0,64 mln. eurų. Vardinių numerio ženklų kaina „Regitroje“ visiems yra vienoda – 1500 eurų.
Nors nemaža dalis vairuotojų pageidauja išskirtinai jiems patinkančių raidžių ir skaičių derinių, vis tik „Regitroje“ daugiausia išduodama eilės tvarka priskiriamų numerio ženklų, kai sistema automatiškai parenka automobilio ženklinimo kombinaciją.
Pasak „Regitros“ atstovės spaudai Justinos Kazragytės, juos išsirinkti galima iš šių numerio ženklų tipų: jau pagamintų numerio ženklų, rezervuojamų numerio ženklų ir vardinių numerio ženklų.
Pirmojo tipo numerio ženklai jau yra pagaminti ir saugomi bet kuriame įmonės padalinyje. Jų sandara yra kaip įprastų eilės tvarka išduodamų numerio ženklų, t. y. juose yra naudojamos trys raidės ir trys skaitmenys. Būtent todėl šių numerio ženklų kaina mažiausia iš visų anksčiau išvardytų ir yra tik 35 eurai.
Kiti – rezervuojami numerio ženklai – yra iš planuojamų gaminti sąrašo. Toks sąrašas yra sudaromas abėcėlės tvarka ir kas keletą mėnesių atnaujinamas. Be to, numatomi gaminti numerio ženklai yra sudaryti iš trijų raidžių ir trijų skaitmenų. O pagal kainas skirstomi į 4 grupes, kurių piniginė vertė yra 75, 150, 250 arba 500 eurų.
Visgi tiksli suma priklauso nuo pasirinktos raidžių ir skaičių kombinacijos. Pavyzdžiui, jei derinys sudarytas iš bet kokių trijų raidžių (išskyrus tris vienodas) ir skaitmenų 009 ar 707, jis kainuos 75 eurus. O jei iš skaitmenų 005 ar 333 kaina išauga iki 150 eurų ir t. t.
Vairuotojai, norintys išsiskirti kelyje, paprastai renkasi vardinių numerio ženklų tipą. Taip yra todėl, kad jų užrašą galima susikurti patiems. Jis automobiliams gali būti sudaromas nuo 1 iki 6 simbolių, iš kurių bent vienas turi būti skaičius. Simbolių eiliškumas nėra svarbus, o skaičiai gali būti naudojami vietoj raidžių.
„Tarkime, jei norima vardinio numerio su vardu LAURA, vietoj A raidės galima įrašyti 4 ir tuomet užrašas atrodytų taip – L4URA. Šie numeriai kainuoja brangiausiai – 1500 eurų“, – portalui Alfa.lt aiškino „Regitros“ atstovė spaudai.
Rašyti komentarą