Kinijos vėliava

Gabrieliaus Landsbergio kelionė į Singapūrą ir Australiją – simbolinė: Lietuvos ekonomika pasmerkta žlugti?

(9)

Kinijos komunistų partijos ruporas „Global Times“ toliau „tarkuoja“ Lietuvą. Dienraštis tikina, kad Lietuva apsimetė auka tam, kad pelnytų kitų valstybių simpatijas, o dabar jos ekonomika pasmerkta žlugti jei nebus „ištaisytos klaidos“.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nuo sekmadienio iki ketvirtadienio lankysis Singapūre ir Australijoje, siekdamas atverti „naujų galimybių Lietuvos eksportuotojams pažangiose ir stabiliose rinkose Azijoje ir Okeanijoje“ bei „diversifikuoti tiekimo grandines“, teigiama pranešime spaudai.

Anot „Global Times“, nors Lietuva pagrįstai stiprina ryšius su Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonomikomis, bandymas tokiais ryšiais kompensuoti Kinijos rinkos netektį, yra pasmerktas žlugti.

„Nepaisant pastangų mažinti Lietuvos patiriamą spaudimą užsienio prekybai plečiant eksportą į Aziją, verta paminėti, kad nei Singapūras, nei Australija neturi galimybių tapti ekonominiu potencialu, leidžiančiu Vilniui tęsti savo klaidas, kenkiančias Kinijos nacionaliniam suverenitetui“, – rašo leidinys.

Straipsnyje taip pat pabrėžiama, kad Lietuvoje vykstantis pasipriešinimas Vyriausybės politikai verčia politikus imtis bet kokio šiaudo. Be to, Kinija neskelbia jokių sankcijų Lietuvai, o verslo bendruomenė vertina rizikas, todėl atsisako su ja bendradarbiauti.

„Jeigu Vilniaus politikai mano, kad savo politinių klaidų ekonominį poveikį gali kompensuoti vadinamosiomis diversifikavimo pastangomis, jų laukia didelis nusivylimas, nes Kinijos įtaka rinkai Azijoje ir visame pasaulyje yra nepakeičiama“, – teigia „Global Times“.

Pasak jo, G. Landsbergio kelionė į Singapūrą ir Australiją turės tik simbolinę reikšmę, nes trys šalys neturi dėl ko prekiauti, o ir sunkus popandeminis Azijos atsigavimas gali tam trukdyti.

Esą Lietuva pati sukėlė sau ekonominių bėdų, o vienintelis tinkamas veiksmas kaip bendrauti su Kinija yra „taisyti klaidas“: „Anksčiau Vilnius skleidė užuominas apie Taivano atstovybės pavadinimo keitimą, o dabar kliedi ir siekia atkurti prekybos su Kinija normalumą tiesiog naudodama retorinius triukus.“

Be to, Kinijos rinkos praradimas nėra vienintelis iššūkis, su kuriuo susiduria Vilnius – pažymi „Global Times“. Mirtinas smūgis Lietuvos ekonomikai gali būti dėl didėjančių sutrikimų pasaulinėje pramonės grandinėje.

Nors tiesioginė prekyba tarp Kinijos ir Lietuvos yra ribota vertės ir masto požiūriu, tačiau Lietuvos pramonės šakos yra susijusios su Kinijos tiekimo ir pramonės grandinėmis

Atsižvelgiant į Kinijos dominuojančią padėtį pasaulinėje tiekimo grandinėje, jokia kita ekonomika negalėtų pakeisti jos svarbos.

„Lietuvos valdžia apsimeta auka, siekdama pelnyti tarptautines simpatijas, tačiau nepamirškime, kad būtent Lietuva pirmoji pažeidė vienos Kinijos principą, taip mesdama iššūkį Kinijos suverenitetui ir pakirsdama ekonominio bendradarbiavimo pamatus.

Baltijos valstybės politikai dabar ieško bet kokios galimybės prašyti paramos iš vadinamųjų sąjungininkų, užuot taisę savo klaidas.

Taigi, jei jums tikrai nerūpi ekonominės savo klaidų pasekmės, kodėl kam nors kitam turėtų rūpėti?“ – klausia Kinijos komunistų partijos ruporas.

Tuo metu Singapūre pirmadienį G. Landsbergis pareiškė, kad mato šią šalį kaip patikimą tarpininką žengiant į Pietryčių Azijos rinkas.

Susitikime su Singapūro užsienio reikalų ministru Vivianu Balakrishnanu ministras G. Landsbergis aptarė politines aktualijas Azijoje ir Rytų Europoje, intensyvėjančius Lietuvos ir Singapūro dvišalius ryšius, didėjantį ES dėmesį Pietryčių Azijai.

„Singapūras jau dabar yra svarbus Lietuvos partneris Azijoje, ateityje ryšius norime dar labiau plėtoti, ypač aukštųjų technologijų ir mokslo srityse.

Singapūrą matome kaip patikimą tarpininką, žvelgiant į kitas Pietryčių Azijos rinkas. Esu tikras, kad gyvybingam bendradarbiavimui užtikrinti pasitarnaus Singapūre steigiama Lietuvos ambasada“, − sakė G. Landsbergis.

Pasak Užsienio reikalų ministerijos, ministrai sutaria, kad nors abiejų valstybių vidaus rinkos nėra didelės, naujosiomis technologijomis grindžiamas verslas atveria naujas galimybes – Lietuvos verslui Singapūras gali būti vartai į Aziją, o Lietuva savo ruožtu Singapūrui gali pasiūlyti patrauklias sąlygas žengti į Europą.

Antradienį ministras išvyksta į Australiją, Melburną, kur susitiks su šalies verslo, mokslo organizacijomis, vietos lietuvių verslo bendruomene.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder