Gabrielius Landsbergis: didelė dalis produkcijos, kuri keliavo į Kiniją, tikrai atras savo rinkas (6)

Didelė dalis anksčiau į Kiniją eksportuotos produkcijos tikrai atras naujas rinkas, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, grįžtantis iš vizito Singapūre bei Australijoje.

„Didelė dalis produkcijos, kuri keliaudavo į Kiniją, tikrai atras savo rinkas. Čia Užsienio reikalų ministerija padės ir prisidės visomis savo išgalėmis“, – BNS ketvirtadienį telefonu iš Melburno teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Ekonominių ryšių skatinimas prasideda nuo politinių ryšių sutvirtinimo“, – pridūrė jis, pabrėždamas, jog būtent tai ir buvo daroma vizitų metu.

Vis dėlto G. Landsbergis pabrėžė, kad nors politikai ir gali „atverti duris, bet paskutinę mylią verslas turi nueiti pats“.

„Tokio pobūdžio procesai labai daug priklauso ir nuo paties verslo“, – kalbėjo ministras.

Į Singapūrą ir Australiją ministras vyko, siekiant atverti Lietuvai naujų galimybių Azijos ir Okeanijos rinkose. Dėl diplomatinio Vilniaus ir Pekino ginčo Lietuvos verslas nuo praėjusių metų pabaigos susiduria su sunkumais eksportuojant prekes į Kiniją.

Trečiadienį naujienų agentūra „Reuters“ pranešė, kad Pekinas sustabdė jautienos importą iš Lietuvos.

Pozicijos dėl Kinijos 

Australijos užsienio reikalų ministre Marise Payne (Maris Pein) trečiadienį bendroje spaudos konferencijoje Kanberoje pareiškė palaikanti Vilnių ginče su Pekinu. 

Tiek Australija, tiek Lietuva teigia patiriančios Kinijos ekonominį ir prekybinį spaudimą dėl savo politinių-diplomatinių pozicijų kai kuriais klausimais.

„Mes siunčiame stipriausią įmanomą žinią apie tai, kad mes atmetame prievartą ir autoritarizmą“, – sakė ji.

Vis dėlto, M. Payne pabrėžė, kad Kanbera nesvarsto pervadinti Taipėjaus atstovybės ir „laikosi vienos Kinijos politikos“.

G. Landsbergis teigė nesureikšminantis tokių teiginių, mat Lietuvos ir Australijos situacijos yra skirtingos.

„Tai yra Australijos reikalas, kaip ji šitą klausimą sprendžia. Lietuva nėra Kinija, mes į kitų valstybių klausimus dėl pavadinimų nesikišame. Lietuva suteikė galimybę steigti atstovybę tokiu pavadinimu, kokiu Taivanas norėjo“, – kalbėjo ministras.

„Lietuva taip pat turi savo vienos Kinijos politiką ir mes jos nepažeidėme. Nesuteikėme Taivaniečių atstovybei oficialaus diplomatinio statuso, ko esame ir įsipareigoję nedaryti. Jei Kinija galėtų, ji tiesiog pripažintų, kad tai yra politinis klausimas, kad jai tiesiog tai nepatinka, bet tai nėra pažeidimas“, – pridūrė jis.

Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba jos pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Diplomatiniam konfliktui vystantis, Lietuvos verslininkai pranešė patyrę įvairių prekybos su Kinija apribojimų. Šalies politikai juos pavadino nepaskelbtomis sankcijomis.

Dėl to Europos Sąjunga neseniai kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO).

„Siurprizas“

Bendroje spaudos konferencijoje M. Payne taip pat pranešė, kad Australija ketina atidaryti vyriausybinės prekybos ir investicijų agentūros atstovybę Vilniuje „artimiausiu metu“.

„Man tai buvo siurprizas, sužinojau šią informaciją tiesiai iš ministrės“, – sakė G. Landsbergis.

Lietuvos diplomatijos vadovas sako dar nežinantis tikslios atidarymo datos, bet pabrėžė, jog tai yra „didžiulis žingsnis iš Australijos pusės“.

„Tikrai nebūsiu toje situacijoje, jog spausčiau juos ar reikalaučiau konkrečių datų. Tikiu, kad Australija, suprasdama šio žingsnio svarbą, tikrai nedels, bet padarys tą tada, kada jiems tai atrodys reikalingiausia“, – nurodė ministras.

1986-aisiais įkurta Australijos prekybos ir investicijų komisija (Austrade) yra šalies vyriausybinė prekybos, investicijų ir švietimo skatinimo agentūra, pastarąjį dešimtmetį ji taip pat atsakinga už turizmo politiką.

Atmeta kritiką dėl Singapūro

Prieš vizitą į Australiją, G. Landsbergis lankėsi Singapūre. Jo teigimu, po mėnesio Lietuva šioje šalyje pradės ambasados atidarymo procesą.

„Išvyksta diplomatų komanda, kuri ieškos nekilnojamojo turto, pradės steigimo protokolinius žingsnius“, – dėstė jis.

Lietuvos diplomatijos vadovas atmetė kritikų priekaištus dėl vertybinės Lietuvos politikos. Pasak jų, Lietuva ginče su Kinija deklaruoja demokratinių vertybių svarbą, tačiau plėtoja ryšius su šalimi, kuriai pusšimtį metų vadovauja ta pati partija, o žiniasklaidos ir homoseksualių asmenų laisvės – apribotos.

„Man apmaudu, kad kartais dėl neįsigilinimo ar specialiai ieškant kokios nors kritikos taškų, yra išsakomi tokie argumentai, – teigė ministras. – Mes turime ambasadą Rusijoje, nesame nutraukę diplomatinių ryšių, turime ambasadą Baltarusijoje, negirdžiu pasakymų, kad ji turėtų būti uždaryta.“

„Diplomatinių ryšių turėjimas ir jų atstovavimas yra Lietuvos interesas“, – pridūrė jis.

G. Landsbergio teigimu, tai galioja ir Kinijos atveju.

„Lietuva diplomatinių santykių su Kinija nenutraukė, ji tiesiog mezga prekybinius ryšius su Taivanu, o dėl to sulaukė Kinijos reakcijos“, – pabrėžė ministras.

2022 metais steigiamą Lietuvos ambasadą Singapūre numatyta akredituoti Indonezijai, Malaizijai, Tailandui, Vietnamui, taip pat Pietryčių Azijos valstybių asociacijai (ASEAN). Tikimasi, kad ambasada veiklą pradės šių metų pavasarį.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder