Globoti vaiką – tai priimti jį ne tik į savo namus, bet ir širdį

(1)

Klaipėdos rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, vis dar yra vaikų, kurių saugumui ir sveikatai pavojus kyla kasdien. Jiems reikalinga globa, suaugusiųjų dėmesys, pagalba ir šeima. Praėję metai buvo paskutiniai, kai vaiko globėju galėjo tapti vaikų globos namai. Valstybės politika – Lietuva be vaikų namų. Tačiau budinčių ir nuolatinių globėjų dar trūksta. 

Globa keičia gyvenimus

„Globėjai – tai žmonės, kurie sąmoningai apsisprendė užauginti žmogų, netekusį tėvų globos, kurie atvėrė savo namų duris, o svarbiausia – širdis. Noriu jiems nuoširdžiai padėkoti ir išreikšti pagarbą. Ne kiekvienas ryžtasi žengti tokį žingsnį, tačiau jis – išties keičiantis gyvenimą. Ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų. Tai tarsi sniego gniūžtės efektas: visi tampa geresni – tiek šeima, tiek aplinkiniai, o svarbiausia – vaikui suteikiama galimybė pamatyti kitokį gyvenimą, būti jo dalimi ir galbūt ateityje savo šeimą jis kurs pagal globėjų parodytą pavyzdį.

Todėl labai svarbu, kad vis daugiau žmonių, šeimų atsikratytų įvairiausių stereotipų ir atvertų savo gyvenimus vaikams, kuriems labai reikia žmogiško artumo ir rūpesčio“, – sako Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė.  

Klaipėdos rajone 2021 m. vaikus globoja 76 šeimos, jose auga 110 vaikų. Taip pat įsteigta 1 šeimyna, globojanti 3 vaikus, ir 2 budintys globotojai, pasiruošę priimti 3 vaikus.

Svarbus bendruomenės palaikymas

Patys globėjai tikina, kad labai svarbu užmegzti ryšį su vaiku, atrasti jo pomėgius ir nukreipti tinkama linkme. Tačiau ne ką mažiau svarbus ir aplinkinių palaikymas. 

„Klausantis globėjų istorijų, labai aiškiai matome, kad tiems, kurie apsisprendė globoti vaikus ir, žinoma, patiems vaikams labai svarbus teigiamas šalia esančiųjų požiūris. Bendruomenėse, kuriose glaudžiai bendraujama, puikiai žinomos šeimos, kurios globoja vaikus, tad svarbu, kad santykis su aplinkiniais būtų draugiškas, kad vaikai nebūtų perdėtai stebimi, o juos priimtų kaip savus ir jie jaustųsi bendruomenės dalimi“, – teigia Rasa Petrauskienė. 

Šiltas priėmimas svarbus visiems vaikams, kuriems gyvenimas nepagailėjo iššūkių, todėl praėjusiais metais Drevernoje lankėsi nuo karo kenčiantys vaikai iš Ukrainos, netekę abiejų ar vieno iš tėvų.  

„Bendra veikla, glaudūs ryšiai, paprastas draugiškumas ir rūpestis – universali kalba. Padėdami karo niokojamos šalies vaikams mes patys, mūsų vaikai, kurie stovyklauja kartu su vaikais iš Ukrainos, ne tik susipažįsta su kita kultūra, bet ir įgauna neįkainojamos gyvenimiškos patirties. Laikas, kurį vaikai praleido mūsų rajone, lyg vienoje didelėje šeimoje, suteikė jiems galimybę pasijausti saugios, atjaučiančios bendruomenės, kuriai jie rūpi, dalimi.

Nors ir trumpai pabuvę čia, jie pamatė kitokį gyvenimą, kur nereikia krūpčioti dėl šūvių. Atvykę vaikai iš pradžių buvo išsigandę, nelaimingi, susigūždavo net nuo sprogstančio baliono garso, tačiau išvyko atradę naujų draugų, pakilios nuotaikos ir su viltimi, kad galima kurti kitokią ateitį“, – sako Rasa Petrauskienė. 

Globėjų vis dar trūksta

Visoje Lietuvoje globėjų šeimose auga daugiau nei 4,6 tūkst. vaikų, netekusių tėvų globos. Tačiau globėjų ir budinčių globėjų vis dar trūksta. Šiuo metu visoje Lietuvoje institucijose auga 1,6 tūkst., o laikinų globėjų priežiūroje – dar tūkstantis vaikų.  

„Pavyzdžiui, Gruzijoje, kurioje situacija prieš globos sistemos pertvarką buvo panaši kaip Lietuvoje, šiandien vaikų namų beveik nėra. Išlikusios tik dvi įstaigos visoje valstybėje, skirtos negalią turintiems vaikams. Tai įkvepiantis pavyzdys, kuriuo remiasi ir Lietuva, siekdama tapti šalimi be vaikų namų. Tikiuosi, kad netolimoje ateityje visi vaikai augs šeimose“, – teigia Rasa Petrauskienė.  

Rajono gyventojams, norintiems tapti globėjais ar budinčiais globėjais, reikia baigti specialius mokymus Gargždų socialiniame paslaugų centre. Nors dalis, norinčių tapti globėjais, į mokymus iš pradžių gal ir žiūri šiek tiek skeptiškai, tačiau vėliau atsiliepia, kad jie buvo labai naudingi ir tiesiog atvėrė akis, padėjo pasiruošti globai. 

Vaikams reikalinga įvairi pagalba, todėl ir globos formos yra skirtingos: nuolatinė, laikina, galima tapti ir budinčiu globėju, kuris bet kuriuo metu yra pasiruošęs priimti vaikus, paimtus iš šeimos, kol šie galės grįžti pas tėvus arba bus globojami nuolat. 

„Šiuo metu rajone nuolatinių globėjų laukia 19 vaikų nuo 9 iki 17 metų amžiaus. 7 iš jų – turintys negalią. Kiekvienam iš šių vaikų galite suteikti šeimą, saugumo jausmą. Kviečiu žengti šį prasmingą žingsnį ir tapti globėjais, kurių šeimose augs laimingi vaikai. Taip pat artėjančios Globėjų dienos proga noriu pakviesti į renginius, kurie vyks birželio 28–liepos 2 dienomis“, – kviečia Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė. 

Visus, svarstančius apie galimybę tapti globėjais, kviečiame kreiptis į Gargždų socialinių paslaugų centrą tel. (8 46) 47 020 2, 8 686 33702. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder