Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės susitikimas su Visuotiniu patriarchu Baltramiejumi

Ingrida Šimonytė susitiko su pirmą kartą Lietuvoje viešinčiu Visuotiniu patriarchu Baltramiejumi

(1)

Premjerė Ingrida Šimonytė antradienį susitiko su pirmą kartą Lietuvoje apsilankiusiu Visuotiniu Konstantinopolio patriarchu Baltramiejumi, atvykusiu Vyriausybės vadovės kvietimu.

Vilnius, kovo 21 d. (ELTA).

„Nuoširdžiai džiaugiamės Jūsų Šventenybės pirmuoju vizitu Lietuvoje ir dėkojame už skiriamą dėmesį Lietuvos stačiatikių bendruomenei ir jai rūpimiems klausimams“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

I. Šimonytė pabrėžė, kad Visuotinio patriarchato sprendimas patenkinti penkių Lietuvos stačiatikių kunigų apeliaciją, atkurti jų religinį statusą ir priimti juos į motininę Bažnyčią po to, kai Maskvos patriarchas Kirilas priėmė sprendimą pašalinti dvasininkus iš kunigų luomo, yra svarbus žingsnis religijos laisvei Lietuvoje, rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

Lietuva, istoriškai atvira ir tolerantiška tikėjimo įvairovei, darys viską, kad apgintų ir užtikrintų Konstitucijoje įtvirtintą tikėjimo, sąžinės ir religijos laisvę kiekvienam Lietuvos piliečiui ir gyventojui, pabrėžė premjerė, akcentuoja Vyriausybė.

I. Šimonytė pabrėžė, kad sprendimą dėl Ekumeninio patriarchato sugrįžimo į Lietuvą gali priimti tik pats ekumeninis patriarchatas – tai yra Bažnyčios ir tikinčiųjų reikalas.

Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad galimybė išpažinti tikėjimą be konflikto su sąžine svarbi ne tik stačiatikybę išpažįstantiems Lietuvos piliečiams, tarp jų ir graikų ar ukrainiečių kilmės, bet ir nuo Rusijos vykdomo karo pabėgusiems ukrainiečiams ir dėl represijų čia persikėlusiems baltarusiams.

Susitikimui pasibaigus Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė ir Visuotinis patriarchas Baltramiejus pasirašė LR Vyriausybės ir Visuotinio Patriarchato susitarimą, kuriuo siekiama ir toliau stiprinti bei plėtoti bendradarbiavimą abiem šalims svarbiose srityse, siekiant palengvinti sąžinės ir religijos laisvės įgyvendinimą stačiatikių konfesijos tikintiesiems Lietuvoje.

ELTA primena, kad pernai Rusijos Ortodoksų Bažnyčiai (Maskvos patriarchatui) priklausantys lietuviai dvasininkai Vladimiras Seliavko, Vitalijus Mockus, Vitalis Dauparas, Gintaras Sungaila ir Georgijus Ananjevas susilaukė savo vadovybės nemalonės.

Šie kunigai vasarą buvo pašalinti iš kunigų luomo Maskvos patriarchato sprendimu už tai, kad kritikavo Maskvos patriarchą Kirilą, kuris palaikė Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

Visgi Lietuvos stačiatikių bažnyčia tuomet teigė, kad kunigai griežtų sprendimų susilaukė dėl priesaikos sulaužymo, melagingų pranešimų ir t.t.

Tai buvo pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kai ortodoksų dvasininkai susilaukė tokių nuobaudų.

Tuo tarpu vasario mėnesį Visuotinis Konstantinopolio patriarchatas oficialiai paskelbė, kad buvo peržiūrėtos Maskvos patriarchato iš kunigų luomo pašalintų Lietuvos kunigų Vladimiro Seliavko, Vitalijaus Mockaus, Vitalio Dauparo, Gintaro Sungailos ir Georgijaus Ananjevo pateiktos apeliacijos.

„Ortodoksų Bažnyčioje egzistuoja teisė apskųsti vietinio patriarcho sprendimą aukščiausiai apeliacinei instancijai – Visuotiniam patriarchatui.

Kunigai iš Lietuvos pasinaudojo šia teise ir pateikė apeliaciją Visuotiniam patriarchatui, kuri buvo nagrinėjama ir galiausiai patenkinta“, – skelbta Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centro interneto svetainėje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder