Irako oro linijos sustabdė skrydžius į Minską: „Lukašenka rizikuoja paspringti tais srautais, kuriuos pats inicijavo“

(5)

Lukašenką aptarnaujantys propagandistai pažėrė propagandos spektaklį – per televiziją rodo neva lietuvių sumušto ir mirusio irakiečio lavoną – jo gedinčius ir ašarojančius pasienio gyventojus ir net spontanišką baltarusių protestą prie Lietuvos ambasados. Tiesa, opozicinė žiniasklaida demaskuoja piketo organizatorius iš KGB – piketas pradėjo organizuoti dar prieš irakiečiui mirštant.

Tuo metu Irako valstybinės aviakompanija stabdo skrydžius į Minską. Tiesa, tik 10-iai dienų, o kitų aviakompanijų lėktuvai skraido toliau. Daugėja ir pranešimų, kad Lukašenka dėl naujų skrydžių derasi su daugybe Afrikos šalių.

Mūsų pareigūnai praėjusią parą į Lietuvą neįleido net 321-o nelegalo. Šalies viduje sulaikyti tik 19 sienos pažeidėjų. Bet pasieniečiams pradėjus nelegalus grąžinti atgal šiandien sureagavo Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka.

Jis ant kilimo išsikvietęs tarnybų vadus nurodė neleisti pasienyje esantiems migrantams grįžti į Baltarusijos teritoriją.

„Nuo šios dienos nė viena koja neįžengs į Baltarusijos teritoriją iš kaimyninės šalies – ar iš pietų, ar iš vakarų. Kaip tai darysite, – po šio susirinkimo aptarsime, – susirinkite pas valstybės sekretorių.

Čia Vidaus reikalų ministras, gynybos ministras. Uždarykite kiekvieną sienos metrą“, – sako neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

Ir netiesiogiai pagrasino, jei jo paties pasiųstus migrantus Lietuva bandytų stumti atgal: „Neduok Dieve, jos pradės realizuoti žmonių, kuriuos ten pakvietė, išvarymo taktiką per oficialius praleidimo punktus.

Todėl tegu galvoja. Mes juos perspėjome, o jie tegu galvoja.“

Tačiau vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nemato reikalo švelninti pozicijos: „Aš manau, kad mes turime laikytis kietos pozicijos, Lietuva turi principingai užtikrinti sienos pasaugą ir mes esame pasiruošę tą daryti nuosekliai, ir tiek kiek reikės.“

Pasieniečiai sako, kad baltarusių kolegos jau iki šiol bandė tą daryti.

„Buvo pastebėta ir tokių atvejų, kai Baltarusijos pasieniečiai taiko tam tikras priemones, siekiant atgrasyti tuos neteisėtus migrantus grąžinti, grįžti į Baltarusijos teritoriją, tačiau daugeliu atveju jie pasišalindavo pakankamai sėkmingai, arba kai kuriais atvejais tiesiog baltarusių pasieniečiai išlydėdavo tuos neteisėtus migrantus, kurie likdavo prie valstybės sienos linijos“, – teigia pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas.

„Lukašenka rizikuoja paspringti tais srautais, kuriuos pats inicijavo. Ir jeigu dar bando inicijuoti naujus ir Lietuva tęs šitą situaciją su imigrantų apgręžimu, tai įsivaizduokime, kas atsitinka Baltarusijoje, visiškai neplanuota situacija“, – aiškina Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Kad netaptų žmonių kontrabandininkų aukomis, savus piliečius perspėjo ir Irako Užsienio reikalų ministerija. Ir priėmė vilties Lietuvai suteikusį sprendimą – valstybinės oro linijos 10-iai dienų stabdo skrydžius iš Irako į Minską.

Šiandien jau nepakilo „Iraqi airways“ lėktuvas iš Basros, bet iš Bagdado į Minską skrido privačios kompanijos „Fly Baghdad“ orlaivis.

„Šioks toks pragiedruliukas vienas yra, bet ar čia toliau bus taip, tai dar tikrai laikas parodys“, – sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Vis tik Lietuvos Vyriausybė turi žinių, kad Lukašenka derasi su kitomis trečiojo pasaulio šalimis, tokiomis kaip Pakistanas, ar Afrikos valstybės, dėl tiesioginio oro susisiekimo.

„Yra nusiteikimo bloginti situaciją tiek, kiek galimybės leidžia, bet rezultatyvumas, tų pastangų, jos priklauso nuo daugelio dalykų, kurių dalis bent jau tikrai už Lukašenkos režimo galios“, – tikina premjerė Ingrida Šimonytė.

„Dėl to labai svarbu toliau nenuimti dialogo ir diplomatinio proceso su Iraku, nes jeigu išsisprendžia Irakas, tai yra stiprus signalas kitoms valstybėms, kad tai nebus palikta šiaip sau, kad tai turi ir kainą, tai kainuoja ir sulaukia labai daug dėmesio tarptautinio“, – sako G. Landsbergis. 

O Lukašenkos režimo propagandistai savo auditorijai parengė tikrą spektaklį. Nufilmavo ir per televiziją parodė mirusio irakiečio kūną, reportažuose Lietuvą lygina su nacių trečiuoju reichu, pašiepia mūsų demokratiją.

Nufilmavo net ir neva pasienyje gyvenančias baltarusių moteris, kurios gedi mirusio migranto.

Vakar prie Lietuvos ambasados surengtas net negausus protestas. Vis tik baltarusių opozicinė žiniasklaida paviešino įrodymus, kad akciją KGB pareigūnai planavo iš anksto.

Vyriausybinės organizacijos „Bieloj  Rusy“ vienas iš vadovų kalbėdamas telefonu su neįvardijamu asmeniu, dar antradienio vakarą planuoja ką užsirašys ant plakatų per protesto akciją. Nors žinia apie mirusį irakietį išplatinta tik trečiadienio rytą. 

O Europos sąjungos atstovai išsikvietė Baltarusijos pasiuntinį Briuselyje ir pareikalavo liautis migrantus naudojus, kaip instrumentą, siunčiant juos į bendriją.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder