Kvaišalai

Įsukta nauja kvaišalų „mada“ – moksleiviai žaidžia su ugnimi

Kol valdžios atstovai bando paknopstomis vytis naujos kartos kvaišalų vartojimo traukinį, paaugliai konkuruoja tarp savęs dėl „pragariškų" kokteilių elektroninėms cigaretėms receptų sukūrimo. Žinomo psichologo pastebėjimu, vieno sprendimo blogėjančiai situacijai pakeisti nėra - pirmiausia reikėtų paklausti, ar ugdome laimingo žmogaus savybes.

Garina kas penktas moksleivis

Policijos atstovai įspėja, kad nebėra nei miesto, nei kaimo, kurių įvairiais pavidalais nebūtų pasiekusios narkotinės medžiagos.

Mokyklose tarp įvairaus amžiaus vaikų plinta nauji kvaišalai, nuo kurių moksleiviai krenta kaip lapai.

Pagarinę neaiškių ar su narkotinėmis medžiagomis sumaišytų medžiagų vaikai sunegaluoja, netenka sąmonės ir atsiduria ligoninėse. Pareigūnai mato kvaišalų platinimo nepilnamečiams augimo tendencijas

Parlamentarai siūlo steigti bendrą centrą kovai su narkotikų platinimu ir vartojimu, svarsto apie el. cigarečių uždraudimą, nors jas garinti vaikams ir taip draudžiama. Sostinės meras žada aptverti visas miesto mokyklas ir įrengti vaizdo stebėjimo kameras.

Nuo rudens Vilniuje mokiniai turės privalomas sveikos gyvensenos pamokas, kurių turinyje bus ir kvaišalų vartojimo žala.

Policijos departamentas parengė aplinkos saugumo rekomendacijų projektą mokykloms. Institucijos tariasi dėl narkotikų paplitimo tyrimų mokyklose.

Bus efektas ar tik sudėtos „varnelės"?

Apie augančią naujų psichoaktyvių medžiagų vartojimo bėdą jau seniai kalbėjo specialistai. Naujausias tyrimas rodo, kad el. cigaretes garina kas penktas šalies moksleivis.

Jas išbando net ir penktokai.

Be to, pastebima, kad bendrai žalingų medžiagų naudojimas susijęs su dažniau patiriamais skausmais, prastesne savijauta ir mažesniu laimės pojūčiu.

Arkliškos nikotino dozės ir kvaišalai

Pasak Kauno tvirtovės VII forto neformalaus švietimo gamtos ir tiksliųjų mokslų mokyklos vadovo Vladimiro Orlovo, anksčiau el. cigaretes garino 10-11 klasių moksleiviai, o dabar - jau aštuntokai ir devintokai: „Gan ilgai naiviai tikėjome, kad vaikai vartoja tą patį komercinį skystį, kurį perka suaugusieji.

Šiais mokslo metais kai kurie mokytojai ir moksleivių tėvai mūsų paprašė ištirti iš vaikų paimto skysčio sudėtį, nes turėjo rimtų įtarimų, kad vyksta kažkokie nenormalūs elgesio pokyčiai."

Buvo ištirta apie 30 mėginių.

Anot V.Orlovo, pamatyta tai, ko visai nesitikėta: „Pirmiausia nustebino labai didelė nikotino koncentracija. Ji kartais iki 5 kartų didesnė, nei leidžiama.

Tokie skysčiai iš principo negali būti parduodami net ir suaugusiems žmonėms. Kitas momentas - nustatyti sintetinių, vadinamų „smile", ir natūralių kvaišalų mišiniai".

Direktorius patikino, kad mokyklos turima tyrimų įranga ir metodai yra tokie patys kaip kriminalistinės laboratorijos.

Paplito nauja mada

„Kai pradėjome savo mokinių klausti, iš kur gali būti vaikų rankose tokios medžiagos, jie papasakojo, kad šiais mokslo metais paplito mada iš įvairių komponentų, kurie gaunami iš vyresnių draugų, maišyti skysčius pagal savo receptus.

Dažniausiai nusiperka atvežtą koncentruotą nikotiną, kuris Didžiojoje Britanijoje lengvai parduodamas suaugusiems.

Vaikai perka ir apie 20 eurų kainuojančius buteliukus, kurie pavadinti romantiniais pavadinimais, pavyzdžiui, „Žalias drakonas" ar „Geltonas pokemonas".

Iš principo ten yra narkotinės medžiagos, bet jos platinamos kaip maisto papildai. Jie užsakomi internetinėse parduotuvėse ir lengvai pravažiuoja muitines, nes nurodytas maisto papildo kodas", - pasakojo V.Orlovas.

Jis svarstė, kad tokių siuntinių muitininkai dažnai gali ir nepatikrinti, nes labai maži kiekiai, maža vertė. Ir tokiu būdu vaikus gali pasiekti kvaišalai.

Žaidžia su ugnimi

V.Orlovas įspėjo, kad tokie moksleivių eksperimentai gali baigtis tragedija: „Labai jauni vaikai žaidžia su ugnimi. Jie nori prieš draugus pasirodyti svarbiais, dirbti įvaizdžiui.

O vyresni moksleiviai iš to užsidirba. Visa tai nepaprastai greitai plinta ir provincijos mokyklose ir didmiesčių progimnazijose, kur vadovybė nesusitvarko su perpildytomis klasėmis, labai dideliu mokinių skaičiumi mokyklose. Reikia ieškoti sprendimų."

Vadovas atkreipė dėmesį, kad kovą su šiuo grėsmingu reiškiniu apsunkina ir paprasčiausias žmogiškasis veiksnys - štai eilinis policijos patrulis, aptikęs pas vaiką el. cigaretę, neturi pakankamai įrodymų, kad reikia tirti šį skystį, o ir pačios mokyklos stengiasi užglaistyti nemalonias istorijas, nes nenori neigiamo įvaizdžio.

Komentuoja psichologas prof. dr. Gediminas Navaitis:

Organizatorių nuotr.

Labai abejočiau, kad 12 ar 13 metų vaikai, kurie tokio amžiaus paprastai pabando rūkyti, tokie geri chemikai ir patys gamina tą skystį.

Manau, kad susiduriame su kryptingu narkotikus platinančių grupių veikimu - jos bando prisidengti, kad tai vaikų išradimas.

Vienintelio nuostabaus sprendimo nėra. Turime matyti visą jų kompleksą. Pirmiausia - mokyklų teritorijų, moksleivių apsauga.

Pardavimas vaikams svaiginančių medžiagų turėtų būti griežčiau užkardomas. Bausmės, matyt, turėtų būti didesnės.

Tačiau vien jos ir draudimai neduoda rezultato. Kiti sprendimai - vaikų švietimas, ugdymas yra investicija ir dabar į jų sveikatą, ir į ateitį.

Viena problemų, kad su priklausomybėmis kariaujama atskiruose frontuose: vieni - su alkoholiu, kiti - su narkotikais ar tabaku.

Toks požiūris remiasi nuomone, kad yra atskiros priklausomybės.

Ignoruojamas faktas, kad egzistuoja priklausomas asmenybės tipas - jei žmogus turi vieną priklausomybę, tai dažniausiai turės ir kitas. Šis faktas neparankus kai kuriems „kovotojams".

Su priklausomu asmenybės tipu Lietuvoje labai mažai dirbama.

Priklausomas žmogus negali būti laimingas.

Pažiūrėkime į esminį orientyrą: ar mūsų ugdymo institucijos užtikrina laimingą vaikystę, ar ugdo laimingo žmogaus savybes? Toks žmogus nesisvaigins.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder