Dangaus veidrodį Atgimimo aikštėje keis fontanas? (10)

„Nei plieninio mėnulio, nei dangaus veidrodžio Atgimimo aikštėje nebus. Pagrindiniu jos akcentu turėtų tapti scena su originaliu fontanu, primenančiu istorinius mūsų miesto gynybinius įtvirtinimus“, - „Vakarų ekspresui“ sakė bendrovės „Cloud architektai“ atstovas Antanas Dagelis, vėl koreguojantis antžeminės Atgimimo aikštės projektą.

Atgimimo aikštės idėja, anot projekto rengėjo, išliko tokia pati kaip konkurso medžiagoje, tačiau ji evoliucionavo.

„Anksčiau nebuvo vienos užduoties ir nuomonės tarp Kultūros paveldo departamento ir Savivaldybės dėl pagrindinio aikštės akcento medžiagiškumo, vietos, tam tikrų paveldosauginių savybių įprasminimo. Dabar šių institucijų pozicija yra vieninga. Tai leidžia lengvai pakoreguoti buvusį sprendinį, atsižvelgiant į užsakovų ir visuomenės pageidavimus“, - paaiškino projektuotojas.

Pašnekovas pažymėjo, kad jau pirminiame pasiūlyme buvo idėja išnaudoti pagrindinį aikštės akcentą kaip sceną, tačiau kai akcento medžiaga buvo pasirinktas plienas, ši idėja tapo sunkiai įgyvendinama.

"Dabar plieno medžiagiškumo atsisakome ir grįžtame prie pirminės šio objekto scenos funkcijos. Kokia medžiaga bus jai naudojama - dar nenuspręsta. Vienas iš svarbių konkurso reikalavimų buvo sukurti pagrindinį aikštės akcentą tokį, kuris trauktų žmones. Vienas iš mūsų siūlymų - įrengti atraktyvų fontaną, kuris sykiu įprasmintų ir senuosius Klaipėdos miesto gynybinius įtvirtinimus, apsuptus vandeniu, kurie yra vieni unikaliausių Baltijos šalyse.

Atsižvelgdami į visuomenės nuogąstavimus dėl medžių išsaugojimo, į pageidavimus labiau išskirti aikštės funkcines zonas, žaliųjų zonų ir kietų dangų balansą aikštėje, siūlome formuoti pylimų pavidalo želdynus.

Jie sykiu įprasmins iki Antrojo pasaulinio karo buvusį aikštės užstatymą ir galės būti naudojami kaip miniamfiteatras, ant kurio susėdę žmonės galėtų stebėti renginį scenoje. Kietosiomis dangomis aikštėje bus atkartotas buvusios Biržos gatvės kontūras", - pristatė naujus projekto elementus A. Dagelis ir pridūrė, kad šie sprendiniai - kol kas yra tik eskizas.

„Konkretizuoti galėsime tik tada, kai bus žinoma požeminė dalis. Patekimas į požeminę automobilių stovėjimo aikštelę būtų iš Herkaus Manto ir Naujojo Sodo gatvių sankryžos, o išvažiavimas - prie rotušės“, - sakė A. Dagelis.

Priminsime, kad Atgimimo aikštės rekonstrukcijos projektų konkursas įvyko dar 2017 metais. Jame pirmąją vietą laimėjo AB „Panevėžio statybos trestas“, dirbantis jungtinėje veikloje su UAB „Cloud architektai“, pasiūliusi įprasminti aikštės pavadinimą ir pagrindiniu šios erdvės akcentu suprojektavusi iki veidrodinio paviršiaus nupoliruoto plieno instaliaciją - mėnulį.
 

Atraktyvus fontanas, anot projektuotojų, turėtų tapti žmonių traukos centru.

 

Konkurso laimėtojai siūlė ir išmanų apšvietimą aikštei, kuris padėtų erdvėje aplink mėnulį atkartoti dangaus kūnų raštą. Šis specialia programa virš šios aikštės buvo nustatytas Lietuvai labai svarbią 1990 metų kovo 11-osios naktį. Šios idėjos neatsisakoma.

Aikštės erdvę projektuotojai siūlė suskaidyti į skirtingiems poreikiams skirtas zonas - įkurdinti lauko kavines, amfiteatrą ir kt. Atgimimo aikštės sutvarkymo techninis projektas turėjo būti parengtas per 12 mėnesių. Už projektavimo darbus kompanijoms sumokėta 127 050 Eur.

Po konkurso kilo ažiotažas, kad aikštės idėja galimai nuplagijuota nuo JAV gyvenančio ir kuriančio menininko Žilvino Kempino kūrinių ciklo „Illuminator“. Pats Ž. Kempinas dėl to kreipėsi ir į Lietuvos kultūros ministeriją, ir į autorines teises ginančią asociaciją LATGA.

Tada mėnulis buvo transformuotas į „dangaus veidrodį“ su blyškiu XVIII a. Klaipėdos miesto žemėlapio atspaudu. Vis dėlto parengtas aikštės rekonstrukcijos projektas nepatiko daliai bendruomenės ir ji ėmėsi net protesto akcijų.

Galiausiai projektas įstrigo, kai paaiškėjo, kad dėl nestabilaus grunto požeminės aikštelės, suplanuotos po aikšte, kaina prasidėtų ne nuo 1,8, o nuo 6,5 mln. eurų.

Savivaldybės administracija bendrovei „Hidrosfera“ sumokėjo 12 098 eurus už Atgimimo aikštės sutvarkymo techninio projekto audito paslaugą. Bendrovė pasiūlė šešias alternatyvas, kuriose vienos automobilio vietos įrengimas kainuoja nuo 23 477 iki 44 297 Eur, o visos aikštelės įrengimas - nuo 5,885 iki 9,861 mln. eurų priklausomai nuo pasirinkto vietų skaičiaus.

Remdamasi šiomis audito išvadomis Savivaldybė paskelbė rinkos konsultaciją, kurios sąlygose rašo, kad planuoja po aikšte įrengti dviejų lygių požeminį parkingą su 228 vietomis, atsisakant jo dalies po Herkaus Manto gatve.

Savivaldybė taip pat informuoja, kad konkurso laimėtojus ketina rinktis pagal ekonomiškai naudingiausią pasiūlymo kriterijų. Tikimasi, kad techninis projektas bus parengtas per metus, o statybos darbai vyks 2022-2023 metais.

Aikštės atnaujinimas būtinas, tai miesto širdis. Bet būkime patriotiški ir toliaregiai istoriniu atžvilgiu! Pasakokime ateities kartoms ir pasauliui savo miesto istoriją, prasmingais menumentais giliau įtvirtinti šaknis. Pvz: odė mūsų protėviams Kuršiams. Menumentas miesto vardo kilmės. Būtina išsaugoti šimtamečius medžius, tai patys vertingiausi gyvi paminklai, menantys istoriją.Jie turi neįkainojamą vertę, tai metus ir didybę. Visa tai rišasi su senamiesčio dvasia. Neturi jokios istorinės prasmės mūsų visų mylimam miestui, nei mažumos komercininkų užgaidų požeminės aikštelės, nei šalti gulintys plieno luitai, žiūrintys į žvaigzdes. Klaipėda vienas gražiausių Lietuvos miestų, turime pabrėžti jo išskirtinumą ir išsaugoti unikalią kilmę,bei dvasią.
Klaipediete, 2021-06-13 07:35
Na, tada fontanas turėtų būti įspūdingas. Jei ne, tada nedarykit nieko
KLP, 2021-06-11 09:26
kuo daugiau medžių, tuo būtų geriau. Padarykit kaip dabar daro Europoj - mini miško parką miesto centre - visi tik džiaugsis.
manau, 2021-06-10 13:27
Sidebar placeholder