Ferdinando aikštė
Ferdinando aikštės rekonstrukcija: laukiama gero oro

Bokštų gatvėje, šalia Kristaus Karaliaus bažnyčios, jau matyti bendras rekonstruojamo Ferdinando skvero vaizdas. Anksčiau buvusią žaliąją zoną pakeitė granito plokštėmis išklota erdvė. Tiesa, skvero perimetras naujai apsodintas gana aukštomis guobomis, tačiau jos, pasak rangovų, bus keičiamos žemesniais medeliais, nes neatitiko projekto koncepcijos.

„Projekte buvo nurodytos mažiausios sodinamų guobų aukščio ir storio ribos, bet nebuvo nurodytos aukščiausios. Europos šalyse taikoma praktika sodinti 220-250 cm aukščio medžius, kad po jais neužkliūdamas galėtų pravažiuoti dviratininkas. Ferdinando skvere guobos pasodintos ant šlaito šalia laiptų, po jomis dviratininkai nevažinės. Projektuotojų nuomone, mūsų pasodinti iš Nyderlandų atvežti aukštesni kaip 200 cm medžiai yra per aukšti ir neatitinka projekto koncepcijos. Pagal koncepciją, pasirodo, tai turėtų būti iki 200 cm medžiai, kurių laja auga į plotį, o ne į aukštį. Medžiai turi būti panašūs į augančius Teatro aikštėje. Tad guobas turėsime persodinti“, - sakė Ferdinando skvero rangos darbus atliekančios UAB „Tilta“ projektų vadovas Egidijus Skarbalius.

Vienuolika netinkamų medžių rangovai turės pakeisti savo lėšomis. Paklaustas, iš kur bus perkami tinkami medžiai ir kiek tai kainuos papildomai, pašnekovas tepasakė: „Tai smulkmena. Nenorime dėl jos pyktis.“

Kiti dar likę skvero rekonstrukcijos darbai, pasak E. Skarbaliaus, stringa dėl netinkamų oro sąlygų. "Aikštės dangai buvome pritrūkę 20 granito plokščių. Jau sausio mėnesį jos atkeliavo, tačiau esant įšalui ir drėgmei jų kloti negalėjome. Be to, aikštėje numatyta įrengti sumažintą veidrodinį buvusio Vitės kvartalo atspindį - grindinyje lentelėmis pažymėti buvusius to kvartalo namus, gatves, aikštes ir visa kita.

Turime sumontuoti 20 pastatų ir 51 gatvių lentelę, tačiau šiems darbams atlikti reikia, kad bent aštuonias ar dešimt dienų iš eilės nebūtų kritulių.

Vienas iš baigiamųjų aikštės darbų - įrengti gertuvę. Tai greitas darbas, tačiau jį galėsime padaryti tik užbaigę darbus su betonu, kuriam reikalingas vanduo", - detales aiškino E. Skarbalius ir labai atsargiai išreiškė viltį, kad per mėnesį skvero rekonstrukcija bus baigta.

 Ferdinando aikštė

POKYČIAI. Ferdinando skvere pakeista danga, apšvietimas, šiukšlių dėžės. Šiuo metu baigiami montuoti suoliukai.

Beveik 2,5 tūkst. kv. m ploto skvere naujai įrengtas apšvietimas, daug betoninių suoliukų, kuriuos kaip tik šiuo metu darbininkai apkala medžio lentelėmis ir montuoja jų atlošus. Viename skvero kampe pastatyti nedideli konteineriai šiukšlėms rūšiuoti. Be to, šiukšliadėžės tradiciškai įrengtos ir prie suoliukų. Skvero centre rangovai pastatė 280 cm ilgio, 90 cm aukščio ir 95 cm pločio granitinį pjedestalą, kurį, anot rangovų, papuoš iš žalvario išlietas dekoratyvus tūrinis Klaipėdos senamiesčio žemėlapis.

Šį meninį aikštės akcentą, pasak Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vyriausiosios specialistės Nijolės Vedeikienės, kuria skulptorius Gintautas Jonkus ir architektas Kęstutis Mickevičius. „Pagal sutartį menininkai yra įsipareigoję sukurti šį objektą iki šių metų birželio. Objektas jau yra sukurtas, tačiau menininkai dėl karantino negali patekti į liejyklą kitoje savivaldybėje. Tad gali būti, kad terminas bus pratęstas, tačiau skveras gali būti atvertas lankytojams ir anksčiau, o meninis akcentas bus sumontuotas vėliau“, - sakė N. Vedeikienė.

Ferdinando aikštėje buvo ir karinio paveldo objektas - Antrojo pasaulinio karo metu įrengta slėptuvė. Po rekonstrukcijos, anot E. Skarbaliaus, aikštėje išsaugotas slėptuvės fragmentas, tačiau pats objektas užkonservuotas. Dėmesį aikštėje atkreipia iš žemės išlindę lenkti objektai, panašūs į garsiakalbius iš „Teletabių“ filmuko.

„Prie jų dar bus konstruojami tam tikro dydžio pagal garsines tonacijas sukalibruoti varpai, taip pat bus būgnai, garsiakalbiai. Tai turėtų būti atraktyvus garsinis šios viešosios erdvės akcentas“, - sakė UAB „Tilta“ atstovas.

Iki rekonstrukcijos Ferdinando aikštėje stovėjo trys mediniai kryžiai. Juos žadėta atnaujinti ir perkelti į Sąjūdžio parką.

Sidebar placeholder