Naujoje knygoje – KU kūrimosi kelias per racionalių sprendimų ir emocijų labirintus

Kelią pas skaitytojus pradėjo nauja profesoriaus, socialinių mokslų daktaro Vaidučio Laurėno knyga „Universitetas – racionalus ir emocingas“. Dvejų metų kūrybinio darbo produktas netelpa nei į literatūrinio žanro, nei į mokslinės studijos rėmus. Anot paties autoriaus, knyga, parašyta mokslininko, taip pat mokslo ir studijų administratoriaus, apie mokslą ir studijas, bet nepretenduojanti į mokslinės publikacijos statusą, nors mokslininko „ausys kyšo“.

„Pirmąją knygos dalį galima apibūdinti kaip mokslo studiją. Čia atpažįstami aukštojo mokslo sociologijos ir vadybos eskizai, atskiro atvejo tyrimo ir biografinio metodo elementai. Bet biografija – paties knygos autoriaus, kurio protas ir jausmai tris dešimtmečius gyvena Klaipėdos universitete. Tad ši knyga – asmeninių įspūdžių bei įžvalgų ir mokslinės analizės jungtis“,- prisipažįsta prof. V. Laurėnas, knygą skiriantis KU bendruomenei ir išorės skaitytojui, kurį domina specifinė universitetų vadybos sritis.

Tai, kad knyga pasirodė dar neatslūgus Klaipėdos universiteto įkūrimo 30-mečio jubiliejaus, minėto 2021-aisiais, emocijos, prof. Vaidutis Laurėnas vadina tik sutapimu. Knyga rašyta, nes sukaupta patirtis Universiteto vadovų komandoje, einant rektoriaus, Senato pirmininko pareigas, archyve likę dokumentai, užrašai, dienoraščio įrašai nedavė autoriui ramybės ir prašyte prašėsi apibendrinimo bei viešumos. „Aplinkybės taip susiklostė, kad mano veikla Universitete buvo perdėm „bendruomeniška“ – administruodamas vyliausi kuo daugiau gero padaryti Universiteto žmonėms. Bet administratoriaus pareigos rizikingos ir daugybės žmonių nuvylimu. Tad ši knyga ir savotiška atgaila.

Perskaičiusieji šią knygą sužinos, kodėl aš kritikuoju dalį savo kolegų, kurie mokslo vadyboje mato trukdį pažinimo proceso „laisvam ir kūrybiškam polėkiui“; o aš tikiu strategine mokslo vadyba. Su tokiu savo tikėjimu daug kam „kraują gadinau“,- atvirauja autorius. Kita priežastis  – noras įrašyti į KU istoriją kai kuriuos įvykius ir faktus, kad jie apskritai nepradingtų „Universitete vyksta kartų kaita, o jauni žmonės turėtų daugiau žinoti apie savo Universitetą.

Pastebėjau, kad kai kuriems „vyresniems“ Klaipėdos universiteto gyvavimo faktams ir vertybėms graso užmarštis. Norisi sutrukdyti jauniems žmonėms tapti kraštutiniais postmodernistais, gyvenančiais tik dabartyje ir ateityje, tik kaitoje, tik su savo pačių susikonstruotomis reikšmėmis ir tapatybėmis“,- dar vieną knygos gimimo motyvą atskleidžia prof. V. Laurėnas.

Klaipėdos universiteto leidykloje išleista knyga – solidžios apimties, beveik pusketvirto šimto puslapių, asmenvardžių rodyklėje – daugiau nei 500 prie KU gimimo ir raidos vienaip ar kitaip prisilietusių asmenų. Leidinio išskirtinumas skaitytojas joje neras nė vienos nuotraukos, turinio esmė – žodžiuose ir jų galioje perteikti mintį.

Autorius sako knygų sutiktuvių renginio nedarysiantis, nes, anot jo, „knyga turi pati „stumdytis eilėje“ pas skaitytoją“. Knygą „Universitetas – racionalus ir emocingas“ jau galima įsigyti KU knygyne.

Apie autorių:

Prof. Vaidutis Laurėnas – KU  profesorius, socialinių mokslų daktaras (politikos mokslai), dėstytojas, dešimties mokslo knygų autorius ir bendraautoris. 1993-2011 m. KU studijų prorektorius, 2011-2014 m. – Universiteto rektorius, 2017-2021 m. Senato pirmininkas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder