Nuo skaitmeninio dvynio iki plaukų panaudojimo dronuose

Savaitgalį vykęs tarptautinis uosto technologijų hakatonas „Portathon 2021“ Klaipėdos mokslo ir technologijų parke bei nuotoliniu būdu dar 9 šalyse sutelkė daugiau nei 100 dalyvių. Pasibaigus 48 valandų trukmės sprendimų generavimo maratonui savo idėjas pristatė 19 komandų. Nestigo ir netikėtų sprendimų.

Pagrindinės tematinės „Portathon 2021“ kategorijos šiemet buvo logistika, energetika, tvari aplinka ir kibernetinis saugumas. Hakatonui iššūkius teikė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, Lietuvos jūrinio klasterio bendruomenei priklausanti kompanija „Bega“, Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos, tarptautinių projektų partneriai.

AB Vakarų laivų gamyklos įmonių grupės specialistų komanda WSY buvo apdovanota už virtualaus laivų statyklos dvynio, sukurto pasitelkiant 3D skenavimo technologiją, pritaikymo gamybos procesams valdyti sprendimą. Komanda suskaičiavo, kad sprendimo pritaikymas verslui galėtų padėti sutaupyti apie 750 Eur per dieną.

Lietuvos atstovų komanda „CyberUnit“ apdvanota už Karinio jūrų laivyno personalo įgūdžių ir mokymo planavimo technologinį sprendimą.

Sėkmė lydėjo ir komandą „VTDK Horizontas“, kurioje jėgas suvienijo Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentai bei dėstytojai. Karinėms jūrų pajėgoms planuojant naujų vienos klasės karo laivų statybą šiuo metu pradedamas karo laivo koncepcijos vystymas, o būsimieji dizaino specialistai nepraleido unikalios galimybės prisidėti prie šio proceso pasiūlydami lietuviškiems karo laivams adaptuotą interjero sprendimą.

Studentų pristatyme akcentuotas ne tik funkcionalumas, erdvę taupantys, ją padedantys lengvai transformuoti sprendimai, bet ir integruoti vizualiniai elementai, atkartojantys tradicinius lietuviškus motyvus, matomus senoviniuose audiniuose, raižiniuose ir pan. Ąžuolo, gintaro spalvos elementų, lino integravimas laivų interjere kariams irgi primintų namus.

Hakatone apdovanota jungtinė komanda iš skirtingų valstybių atstovų „Sweep & Storm“ pateikė itin netikėtų įžvalgų apie galimą taršos stebėjimą ir suvaldymą uostuose. Inovatoriai pasiūlė ne tik išmanių autonominių skraidyklių sprendimą, bet taip pat atkreipė dėmesį į galimybę sukurti unikalią itin geromis sugeriamosiomis savybėmis pasižyminčią medžiagą iš žmonių ar gyvūnų plaukų bei nailono atliekų. Inovatorių nuomone, integravus ją į specialius dronų konteinerius, uoste būtų galima efektyviai surinkti išsiliejusius teršalus.

Kodėl plaukai? 1 kilogramas plaukų gali sugerti iki 8 litrų naftos produktų. Plaukai - tai keratinas, tvirtumu nenusileidžiantis plienui. Šiuo metu 90 proc. tokio tipo atliekų iškeliauja į sąvartynus, tačiau jas būtų galima paversti tuo, kas būtų naudinga ir neturėtų šalutinio neigiamo poveikio aplinkai.

Siekti pergalių hakatono dalyviams padėjo 20 mentorių - skirtingų sričių ekspertų iš Lietuvos bei užsienio.

„Portathon“ nugalėtojai pasidalijo 4 000 Eur prizinį fondą, kurio pagrindiniu steigėju tapo Klaipėdos uostas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder