Klaipėdiečiai pagerbė holokausto aukų atminimą

Rugsėjo 23-iąją Klaipėdos žydų bendruomenė minėjo skaudžią sukaktį - 80 metų nuo žydų žudynių Lietuvoje pradžios. Klaipėdos žydų bendruomenės kieme, prie Atminimo sienos, tylos minute buvo pagerbtos holokausto aukos.

Šiemet sueina lygiai 80 metų nuo žydų genocido Lietuvoje pradžios. Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliksas Puzemskis sakė, jog tai didžiulė netektis Lietuvos valstybei, todėl itin svarbu, kad tokios tragedijos daugiau nepasikartotų.

„Apie šią dieną labai sunku kalbėti. Iki to momento žydai gyveno puikiai, buvo įsilieję į visuomeninį gyvenimą, tarnavo armijoje, buvo daug kultūros veikėjų. Nesuvokiame, kaip viskas galėjo pasikeisti, kaip kaimynai pradėjo žudyti savo kaimynus. Čia visų bendra tragedija“, - sakė F. Puzemskis.

Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje buvo nužudyta apie 195 tūkst. žydų.

Minėjimo metu F. Puzemskis išsakė mintį, jog Žydų kultūros ir religijos centre būtų galima įkurti žydų atminties muziejų.

„Šiandien džiaugiamės, kad bendruomenė gyvuoja, vyksta bendruomeninis gyvenimas, turime mokyklą, maldos namus. Bet bendruomenė mažėja, sensta, jaunimas išvažiuoja į Europą. Norisi, kad šis pastatas gyvuotų ir toliau, tad galbūt iš tikrųjų čia reikėtų įkurti atminties muziejų, kad žmonės galėtų ateiti ir matyti, paskaityti, kas čia buvo“, - pasakojo F. Puzemskis.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos žydų genocido atminimo dienos svarbą.

„Turime suvokti, kad kalbame apie gerokai gilesnius, svarbesnius dalykus, ir ne vien tik Lietuvos kontekste. Žydų genocidas, holokaustas, tai ne vien žydų tautos, o viso pasaulio gili, skaudi ir niekad neišnykstanti žaizda. Nepamirškime, kad daugiau pasaulyje nebūtų to, ką šiandien vadiname holokaustu, genocidu, ir tik nuo mūsų pačių priklauso, kiek gebėsime tą atmintį išsaugoti, mūsų vaikuose įkūnyti pagarbą istorijai, kančiai ir praradimams“, - sakė V. Grubliauskas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų.

Sidebar placeholder