Apie naujas mokyklas, kovą su pelėsiu ir transporto kamščius

(8)

Dukart išaugusi Tauralaukio progimnazijos statybų, klaipėdiečių vadinamų amžiaus statybomis, kaina siekia 19,5 mln. eurų. Kalbiname Klaipėdos merą Arvydą Vaitkų norėdami sužinoti, ar Savivaldybė, tiek privargusi su šia mokykla, ryšis ateityje uostamiestyje statyti kitas naujas mokyklas.

Mere, ar nukrito jums nuo pečių vienas akmenėlis, kai uostamiestyje pagaliau atidaryta nauja mokykla?

Ne tik kad mažas akmenėlis, bet didelis Puntukas nusirito nuo pečių, bet rūpesčių su ta mokykla mes dar turėsime, juos reikės spręsti ir jau pabaigus šį objektą. 

Klausimų, susijusių su jo eksploatavimu ir funkcionalumo užtikrinimu bus nemažai. Būtina spręsti lietaus surinkimo, aplinkos tvarkymo klausimus, reikalinga vieta tėvams, atvežusiems vaikus į mokyklą, įvažiuoti ir išvažiuoti.

Žiemos metu esant tokiam gatvės, dalijančios mokyklą į dvi dalis, nuolydžiui turėsime rūpesčių. 

Spręstinų klausimų dar yra likę, tačiau dabar jau nebesinori apie tai kalbėti, o tik pasidžiaugti, kad pagaliau pedagogai ir vaikai turi naują, dar dažais kvepiančią mokyklą, ir tikiu, kad atmosfera mokymuisi čia bus kur kas geresnė.

Priekaištauta, kad mokykla atidaryta, nors jos pastato dar nepriėmė valstybinė komisija.

Vakar (rugsėjo 2 d. - aut past.) buvo džiugi diena - ne tik Mokslo ir žinių diena, bet ir ta diena, kai buvo dedami visi parašai ir dėl mokyklos pastato atidavimo naudoti nekyla jokių problemų.

Šitas klausimas išspręstas.

Kaip vertinate naująją mokyklą? Kas jums labiausiai joje patinka?

Man kaip merui teko nelengvas uždavinys perimti šio objekto statybos darbus ir juos užbaigti. Ir vietos parinkimas, ir pats objektas, ir jo kaina... 

Šiandien nenorėčiau komentuoti to, kas kėlė didelį rūpestį. Reikia užbrėžti brūkšnį ir pradėti džiaugtis, kad turime pirmą naują mokyklą, pastatytą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu.

Labai džiaugiuosi, kad išskirtinį dėmesį parodė Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius - Jo Ekscelencija atvyko pašventinti šios mokyklos. 

Reikia pasidžiaugti, kad, šiuo metu kilus mokyklų uždarymo vajui, vis dėlto yra miestų, kurie mokyklas stato.

Tauralaukio progimnazija tikrai yra labai moderni. Ji turi visiškai naujo dizaino baldus, įrangą, informacines technologijas. Kabinetai, ypač tokių specializuotų dalykų kaip robotika, biologija, chemija, įrengti pagal paskutinį technikos žodį. Virėjos džiūgauja - valgyklos virtuvei supirkta naujausia įranga.

Pati mokykla išskirtinio dizaino. Taip, visa tai turi savo kainą. Dabar reikia kurti ateitį, mokyti ten vaikus, kad jie taptų brandžiais piliečiais, klaipėdiečiais, kurie toliau kurtų Klaipėdos miesto ateitį.

Ar tai, kad pastatas yra apvalios formos, kaip nors juntama būnant jo viduje?

Kalbėjau su kolektyvu, su progimnazijos direktore - jie ne tik apsiprato, bet ir mato naujų galimybių. Man džiugu, kad kolektyvui ir vaikų tėveliams, su kuriais teko bendrauti, tai patinka. Apvali mokykla - tai tik architektūrinis sprendimas, kainavęs daug, tačiau dabar svarbu užtikrinti kokybišką ugdymą ir jaukią, gerą atmosferą moksleiviams.

Šiuo metu bandau matyti tik pliusus ir tik teigiamybes. Net ir tas labai brangus medis su visu konstruktyvu pirmajame mokyklos aukšte galbūt yra geras impozantiškas pavyzdys, kad čia reikia išauginti tvirtus ąžuolus ir liepas, kurie išeitų į gyvenimą turėdami daug žinių.

Aktų salė yra tris kartus mažesnė nei mokykla talpina mokinių ir tai gali kelti nemenkų iššūkių, ypač organizuojant renginius visai mokyklos bendruomenei. 

Tačiau bendravau su direktore ir pedagogais, neabejoju, kad tokia atsidavusi ir kūrybiška bendruomenė atras būdų, kad visi mokiniai ir jų tėveliai galėtų visavertiškai dalyvauti šventėse.

Kas ten įdomaus sporto srityje?

Man užkliuvo tai, ko nemačiau anksčiau - svarmenys, kuriuos paėmiau, buvo nuo 12,5 iki 25 kilogramų. Progimnazijos mokiniams linkiu užsiauginti tokius bicepsus, kad galėtų juos pakelti. Bet tai lengvai išsprendžiamas dalykas.

Yra atskira treniruoklių salė mokiniams, kurią pamatęs aiktelėjo ne vienas tėvas. Girdėjau juokaujant, kad pagaliau nereikės pirkti abonementų į sporto klubus, nes viskas, ko reikia, yra mokykloje.

Galbūt sporto salėje mažoka vietos žiūrovams sėdėti ant suoliukų, galbūt pati salė neturi tikrųjų parametrų, kurių reikia krepšiniui ar rankiniui, bet tikrai yra pakankamai vietos šioms sporto šakoms.

Salė yra universali - galima žaisti ir badmintoną. Joje aukštos lubos, kas yra labai svarbu šiais laikais. Sportuoti ir pasirinkti skirtingas sporto šakas vaikams šioje progimnazijoje yra sudarytos absoliučiai visos galimybės.

Atsiras žmonių, priekaištaujančių, kad tos mokyklos pastatymas nėra jūsų komandos nuopelnas, kad tai padarė ankstesnė miesto valdžia.

Mokyklos problematika rūpinomės daugiau nei pusantrų metų. Be to, dar būdamas miesto Tarybos nariu kaip Kontrolės komiteto pirmininkas nuolatos kėliau klausimą dėl šio pastato, dėl darbų eigos, dėl pasirašytų keliasdešimt susitarimų, dėl dvigubos kainos, palyginti su ta, už kurią, manoma, buvo galima pastatyti. Įdirbis nemažas, jis siekia kelerius metus. Trejus metus man teko vienaip ar kitaip prisidėti ir dirbti ties tuo projektu.

Be abejo, pagarbos verta ir buvusi valdžia, kuri ryžosi pradėti šį projektą, o man tapus meru reikėjo jį pabaigti taip, kad bendruomenė būtų patenkinta ir jis atitiktų visus vaikų ir pedagogų lūkesčius.

Ar jau esate numatę priemones, kaip šalinsite transporto kamščius, kuriuos dar labiau padidino Tauralaukio progimnazijos atidarymas?

Žinoma, eksploatuojant šį objektą yra užprogramuota problematika dėl transporto srautų suvaldymo. Naujojo Savivaldybės Transporto skyriaus vadovo vienas iš prioritetinių klausimų bus šios situacijos gerinimas.

Tai sukels rimtų problemų ir taip nepaprastos navigacinės būklės rajone. Buvo leista vadinamojo Holivudo žemėje pastatyti nemažai pastatų, mokyklą šalia Kretingos g., kurioje didelis eismo intensyvumas. Manau, kad tai yra klaidos, neišspręstas transporto srautų reguliavimas.

Be to, Klaipėdos rajone atsirado begalės prekybos centrų ir kitų objektų, kurie galimybes mažinti transporto kamščius tik dar labiau riboja.

Girdime opozicijos atstovų pasakymus, kad reikia tiesti į Tauralaukį naujus tiltus ir t. t. Turbūt reikėjo turėti pakankamai išminties pasirenkant tokią vietą mokyklai. 

Jeigu jau dabar ji kainavo dvigubai daugiau, tai kiek išaugtų jos kaina, jeigu ir tiltus pastatytume su visais prieigos takais ir t. t. Vien komunikacijų iškėlimas kainavo vos ne pusę milijono eurų.

Bet nesinori kritikuoti, reikia stengtis reguliuoti visus srautus, kurie yra Kretingos gatvėje, tą srautą, kuris ateina nuo vis besiplečiančio Tauralaukio rajono, Dragūnų kvartalo ir t. t.

Turėsime paruošti transporto srautų strategiją ir išsamų priemonių planą, kad ne tik išspręstume dabartines problemas, bet ir užkirstume kelią naujoms, atsirasiančioms ateityje.

Turėsime paruošti transporto srautų strategiją ir išsamų priemonių planą, kad ne tik išspręstume dabartines problemas, bet ir užkirstume kelią naujoms, atsirasiančioms ateityje.

Tie klaipėdiečiai, kurie, deja, neturėjo galimybės įsikurti Klaipėdoje ir kūrėsi už Palangos plento, aiškiai pajuto Liepų gatvės transporto eismo sureguliavimo efektyvumą. Mes ne kartą esame minėję, kad dalį žalių rodyklių, kurios buvo beatodairiškai sunaikintos, jau esame atstatę - apie 19.

Šiaurinis regionas sparčiai vystosi. Visi už Palangos plento esančio regiono gyventojai neturi labai daug alternatyvų įvažiuoti į miestą, nebent pasirinktų Liepų gatvę.

Su Klaipėdos rajono meru pasibaigus rinkimų vajui sieksime gauti iš naujos Vyriausybės paramą ir finansavimą. A13 kelias Klaipėda-Palanga priklauso „Via Lietuva“, buvusiai Lietuvos automobilių kelių direkcijai, tad paprasti sprendiniai šiandien neįmanomi, net ir randant sutarimą tarp dviejų savivaldybių.

Pavyzdys - Liepų gatvės galas. Dažnai žmonės klausia, kodėl nenueina tos dvi eismo juostos į rajono žemę. Atsakymas paprastas - tai „Via Lietuva“ valdoma infrastruktūra. Tai ji turi rengti projektą ir priimti sprendimus.

Norisi paklausti, ar po visų tų problemų statant Tauralaukio progimnaziją Savivaldybė ryšis statyti kitas naujas mokyklas?

Mes ne be reikalo pasivadinome „Ištikimi Klaipėdai“. Šiandien mes nedalyvaujame jokiuose rinkimuose, neturime ambicijų Seime ir nesiekiame jokių postų šalies mastu. 

Mums svarbu, kad Klaipėdos miestas taptų klestinčiu ir naujovišku miestu. Mūsų tikslas - kad žmonės mūsų mieste jaustųsi kiek galima geriau.

Aš sulaukiu begalės skambučių su klausimais, kada įrengsime parkavimo aikštelę, sutvarkysime šaligatvį, nutiesime dviračių taką ar išnaikinsime pelėsį mokyklose. Poreikis tiek mokyklų, tiek vaikų darželių išlieka, ypač miesto šiaurinėje dalyje.

Yra numatyta vieta kitai naujai mokyklai. Buvo labai gera vieta numatyta Martyno Jankaus gatvėje.

Galiu pasakyti, kad šiandieninė miesto valdžia neužmiršo, kad toks geras sklypas buvo veltui parduotas. 

Jame būtų puikiai tikusi visa esama infrastruktūra privažiuoti prie sklypo ir išleisti vaiką į mokyklą, išvažiuoti atgal iš Medelyno g. į Liepojos plentą. 

Bet labai panašioje vietoje mes matome dar vieną alternatyvą ir savo išsikeltus uždavinius sieksime įgyvendinti. Bet tam, žinoma, reikia laiko. Švietimas ir vaikų ugdymas mums yra labai svarbus, nes suprantame, kad tai yra mūsų vaikų ateitis.

Užsiminėte apie pelėsį mokyklose. Ar tai išties didelė problema?

Kas nori tuo įsitikinti, gali užsukti į „Gilijos“ pradinę mokyklą, į jos sporto salę. Išnaikinti pelėsį nėra taip paprasta, bet manau, rasime ir būdų, ir priemonių. 

Galiu dar paminėti imtynių sportui skirtą pastatą, kuris yra Kretingos gatvėje, prisišliejęs prie „Žemynos“ gimnazijos. Buvau šokiruotas, kai pamačiau, kiek sienos ten apaugusios pelėsiais. Tai vienas iš objektų, kuris jau yra tvarkomas. Tam reikėjo rengti projektą.

Kovojama bus ne tik su pelėsiu. Jį nuvalius ir palikus tokį patį pastatą, pelėsis po kurio laiko vėl atsiras. Pastatų renovacijos procesas yra numatytas mūsų strateginiuose planuose. 

Projektai jau įgyvendinami Hermano Zudermano gimnazijoje ir kai kuriose kitose. Į šias problemas žiūrime ne paviršutiniškai - metams ar pusmečiui nugrandydami pelėsį ir bus gerai, o strategiškai - mokyklos remontuojamos kapitaliai ir pagal prioritetinį sąrašą.

 Visa tai daroma siekiant ilgalaikio poveikio ir žiūrint racionaliai. Šiemet į mokyklų remontą investuosime 2,5 milijono eurų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder