Atgimimo aikštėje laikinai sustabdyti darbai: dėl nuolat randamų sprogmenų dirbti tapo nesaugu
„Tokie kasdieniai radiniai signalizuoja apie galimą sudėtingą situaciją, aikštėje dirbantys žmonės įsitikinę, kad tai ne pabaiga. Akivaizdu, kad tęsti darbus yra nesaugu, todėl priėmėme sprendimą kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją ir prašyti pagalbos nustatant ir neutralizuojant sprogmenis.
Pagal turimą pirminę informaciją susidaro įspūdis, kad Atgimimo aikštė yra užminuota, randama ne tik sprogmenų, tačiau ir žemiau jų sudėti trotilo užtaisai“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Pasak aikštėje dirbusių archeologų, aikštėje randami sprogmenys, panašu, buvo statybinis sprendimas, o ne kariuomenės. Greičiausiai norėta susprogdinti po bombardavimo likusias pastatų struktūras ir taupant techniką bei laiką bandyta sprogdinti tuo, kuo turima.
„Šiuo metu atidenginėjame XX amžiaus viduryje nugriautas struktūras, likusias iš po bombardavimo, pastatų rūsiuose aptinkame sprogmenis.
Specialistai įvertinę užsiminė, kad ko gero tai naudota aikštės išlyginimui, matomai norėta viską plynai sulyginti, buvo surinkti vokiški sprogmenys, naudoti rusiški. Kaip specialistai užsiminė – atmestinas darbas, greičiausiai buvo sprogdinta, tačiau ne visi sprogmenys detonavo, nes buvo neteisingai pajungta.
Kiek detonavo, tiek detonavo ir liko tie nedetonavę su kasetėmis trotilo.
Norime, kad padėtų Krašto apsaugos ministerija. Su tokiais kiekiais dar neteko susidurti.
Šiuo metu sprogmenys, kuriuos randame, turi sprogstamuosius užtaisus ir gali sprogti, jie tikrai yra pavojingi“, – sako Atgimimo aikštėje dirbęs archeologas Donatas Zubrickas.
Darbai Atgimimo aikštėje bus atnaujinti su Krašto apsaugos ministerija suradus sprendinius, kaip neutralizuoti sprogmenis ir užtikrinti darbuotojų ir visuomenės saugumą.
Nepaisant darbų sustabdymo, rangovas visą laikotarpį privalės užtikrinti, kad objektas būtų saugiai aptvertas ir čia negalėtų patekti pašaliniai žmonės.
„Panašių situacijų esame turėję ir vykdant darbus uosto teritorijoje, o šiuo atveju būtina užtikrinti saugumą ir darbus atliekantiems specialistams, ir aplinkinėse teritorijose besilankantiems gyventojams.
Prašau gyventojų supratingumo – nebandykite smalsumo vedini patekti į teritoriją, saugokite save ir ypač savo vaikus“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Šios aikštės rekonstrukcija startavo liepos mėnesį, po daugelį metų trukusių diskusijų, planavimo ir kitų pasirengimo darbų.
Pagal projektą aikštė turi būti kuo lengviau prieinama iš bet kurių prieigos taškų, aikštės centre bus sukurtas multifunkcinis akcentas, kurio plokštumoje bus atvaizduotas Klaipėdos istorinio žemėlapio projektas, aplink numatomas amfiteatras.
Aikštės erdvės galės būti suskaidomos į skirtingiems poreikiams skirtas zonas – galėtų veikti lauko kavinės, vykti įvairūs susibūrimai.
Aikštėje numatoma su pagrindiniu akcentu kontrastuojanti tamsesnės spalvos danga bei foninis grindinio apšvietimas. Želdinių zonos suprojektuotos atkartojant buvusio užstatymo vietas, jose įrengiant apželdintus kalnelius.
Taip pat suplanuota įrengti dviejų aukštų požeminę aikštelę automobiliams, čia tilps 231 automobilis. Požeminė aikštelė svarbi ir šalia aikštės įsikūrusiam Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui – įrengus papildomas vietas, pagerės parkavimo situacija Danės ir kitose gatvėse centrinėje miesto dalyje.
Aikštės rekonstrukcijos darbus atlieka uždaroji akcinė bendrovė „Infes“, laimėjusi savivaldybės skelbtą viešųjų pirkimų konkursą.
Rašyti komentarą