Rinkimai: juodosios technologijos, „susiaušrinimas“, socialdemokratų ir liberalų renesansas

(3)

Seimo rinkimų Klaipėdoje pirmasis turas baigėsi daugeliui netikėtais rezultatais. Daugiamandatėje apygardoje miestas pasidalino į dvi dalis: dviejose laimėjo konservatoriai, dviejose - partija „Nemuno aušra“ (NA). 

Pastarosios sėkmę uostamiestyje liberalas Artur Truš vadina „susiaušrinimu“, kuris jokios naudos miestui neduos. Tačiau pačius liberalus Ligita Girskienė kaltina juodųjų technologijų naudojimu.

Liberalų sąjūdžio Klaipėdos skyriaus pirmininkas A. Truš sako, kad Klaipėdos „susiaušrinimas“ jam buvo netikėtas ir miestas iš to nieko nelaimės.

Anot liberalo, tiek prezidento, tiek kitų politinių partijų oficialiai išreikštos pozicijos rodo, kad su šios partijos atstovais nėra sąlyčio taškų ir jie turėtų būti atskirti nuo Vyriausybės formavimo centrinėje vadžioje. Todėl Klaipėdai toks pasirinkimas nieko neatneš.

Bendrai Klaipėdoje liberalų ir savo asmeninį pasirodymą A. Truš vertina gerai. Nepaisant to, kad uostamiesčio vienmandatėse apygardose nė vienas partijos kandidatas nepateko į antrąjį turą, liberalai kyla iš duobės, į kurią jie pateko po buvusio pirmininko Eligijaus Masiulio kyšio skandalo bei po to sekusios buvusio Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko komandos pasitraukimo iš partijos.

Anot A. Truš, partijos rezultatai daugiamandatėje apygardoje, palyginus su praėjusiais Seimo rinkimais, tiek Lietuvoje, tiek Klaipėdoje yra augantys ir geresni nei tikėtasi bei suteikia motyvacijos judėti toliau.

A. Truš netikėtas buvo ir V. Grubliausko patekimas į antrą turą bei geras socialdemokratų pasirodymas mieste. Tai jis sieja su bendromis tendencijomis, kurios vyravo visoje Lietuvoje.

Socdemų renesansas

Į Seimą daugiamandatėje apygardoje jau išrinktas V. Grubliauskas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad rinkimų rezultatai patvirtino dar anksčiau jo išsakytas mintis apie socialdemokratų renesansą Klaipėdoje.

Anot jo, tai rodo ne tik uostamiesčio rinkėjų palaikymas balsuojant daugiamandatėje apygardoje, bet ir jo patekimas į antrąjį turą. 

Taip pat ir kiti partijos kandidatai buvo netoli to balsų skaičiaus, kuris buvo reikalingas patekti į antrąjį turą.

„Mano mandatas tarp Klaipėdos socialdemokratų gali būti ne paskutinis, nes Arvydas Cesiulis po reitingavimo daugiamandatėje pakilo į 36 vietą“, - pažymi V. Grubliauskas.

Tiesa, kad A. Cesiulis patektų į Seimą pagal partijos sąrašą, yra tik teorinės galimybės, nes reikia, kad socialdemokratai antrajame ture laimėtų beveik visose apylinkėse, kuriose dalyvauja.

„Antrajame ture bus svarbus kiekvienas balsas“, - sako A. Grubliauskas.

Jis akcentuoja, kad labai svarbūs yra susitarimai dėl valdančiosios koalicijos Seime ir partnerių parama.

Taip pat jis stebisi, kad jo oponentė antrajame ture, Klaipėdos vicemerė Lina Šukytė-Korsakė, pirmajame ture pasirinko taktiką nedalyvauti politiniuose teledebatuose.

„Tai nustebino. Kokie sumetimai, taktika? Keistokai slėptis už šešėlio. Rinkėjams yra svarbu matyti politiko bendravimą, retoriką, kompetencijas“, - svarsto A. Grubliaukas.

Nuvertina debatus

L.Šukytė-Korsakė sako, kad debatuose nedalyvauja dėl jų lygio ir dėl to, kad jie vyko jos darbo valandomis.

„Kokie čia debatai, kai klausiama, koks tavo telefono numeris ar kiek uždirbi“, - teigė kandidatė.

Ji visgi neatmeta galimybės su V. Grubliausku prieš antrąjį turą susitikti debatuose, tačiau akcentuoja, kad yra pasirinkusi rinkimų taktiką aplankyti tiesiogiai žmones, su jais pabendrauti.

„Tai didžiulis įdirbis, tik sausio mėnesį įregistruota partija tapo parlamentine. Apsilankėme visose apylinkėse ir kaimuose aplink Klaipėdą. 

Klaipėdoje turime beveik 1 500 partijos narių “, - sėkmės rinkimuose priežastis vardina L. Šukytė-Korsakė.

Ji juokauja, kad oponento stiprybė antrajame ture yra patirtis, o jos pusėje - jaunystė.

Neskiria tėvo ir sūnaus

NA kandidatė Daiva Petkevičienė džiaugiasi, kad ji ir partija gavo žmonių pasitikėjimą. Antrajame ture ji varžysis su konservatoriumi Arūnu Valinsku.

„Valinskas - tai tėvelio pastatytas sūnelis, nemažai rinkėjų pirmajame ture painiojo. Be to, jis - ne klaipėdietis“, - sako D. Petkevičienė.

Ji įsitikinusi, kad tai vienas pagrindinių jos pranašumų, nes jos varžovas nėra vietinis. 

Rinkėjai taip pat turėtų įvertinti ir tai, kad nemato A. Valinsko agituojant gatvėse, bendraujant tiesiogiai su rinkėjais ar dalyvaujant debatuose.

„Gal bijo?“ - svarstė D. Petkevičienė.

Pats A. Valinskas „Vakarų ekspresui" sakė, kad pirmojo turo rezultatai pranoko jo išansktinius lūkesčius. Jam netikėta buvo, kad iš tolimesnės kovos dėl Seimo nario mandato iškrito aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

A. Valinskas akcentavo savo šeimos ryšį su Klaipėda. Teigė, kad Vilnius ir Klaipėda jam yra du svarbiausi miestai. Jis sakė, kad sėkmės rinkimuose atveju, kaip vienmandatėje išrinktas Seimo narys, Klaipėdoje įkurtų biurą arba nuolatos organizuotų susitikimus su rinkėjais Tėvynės sąjungos - Krikščionių demokratų partijos būstinėje.

Seimo narys konservatorius Audrius Petrošius bendrai partijos pasirodymą rinkimuose Lietuvoje, įskaitant Klaipėdą, vertina kaip gerą rezultatą.

„Daug antrų turų. Sieksime maksimalaus rezultato. Mano asmeninis pasirodymas vienmandatėje - ryškus. 

Surinkau 8 procentiniais punktais daugiau, nei surinko partija. Noriu padėkoti rinkėjams“, - sako A. Petrošius.

Jis akcentuoja, kad jo oponentas antrajame ture Vidas Karolis atstovauja „vienos kadencijos gelbėtojus“.

Jis rinkėjus ragina rinktis tradicines partijas, kad netektų nusivilti ir ieškoti kitų.

„Tradicinės partijos turi šaknis. Jos neišsibėgioja susidūrusios su problemomis“, - sakė A. Petrošius.

Seimo narys „Nemuno aušros“ sėkmę, ypač Vakarų Lietuvos regione, sieja su tuo, kad naujai partijai pavyko pasinaudoti situacija. 

Dėl pastarojo meto iššūkių, kuriuos lėmė pandemija, karas, žmonės pavargo, tai buvo silpnumo akimirka.

„Mums reikia ne revoliucijos, o evoliucijos“, - sako A. Petrošius. Tačiau pats V. Karolis prieš antrąjį turą yra nusiteikęs ryžtingai.

„Mums reikės važiuoti į bendruomenes, dar kartą pasišnekėti, išgirsti rinkėjų mintis, problemas“, - sako V. Karolis.

Jis pastebi, kad bendraujant su rinkėjais dar yra labai daug rezervų, nes pirmajame ture buvo nesulaukta paramos iš tų rinkėjų, kurie garsiai deklaravo paramą, tačiau rezultatai to neparodė.

„Yra rezervas, reikia geriau dirbti, gal ne iki galo žmones išklausėme“, - sako V. Karolis.

Jis taip pat žada jau šią savaitę tartis ir su kitų partijų Klaipėdoje lyderiais dėl galimos paramos ir palaikymo antrajame ture. 

Pirmiausia jis mini tas politines jėgas, su kuriomis dirba Klaipėdos miesto tarybos valdančiojoje koalicijoje.

Tikisi pergalės

Seimo narė „valstietė“ Ligita Girskienė pirmojo turo rezultatus vertina labai gerai.

„Man reikėjo drąsos kandidatuoti toje pačioje apylinkėje, kaip ir prieš ketverius metus. Žmonės įvertino. Esu dėkinga“, - sakė L. Girskienė.

Ji džiaugiasi, kad gavo lengvesnį oponentą antrajame ture, nes prieš rinkimus prognozavo, kad antrajame ture gali tekti susigrumti su socialdemokrate Jurgita Platakyte.

„Tikėjausi su socialdemokrate, tačiau su „Nemuno aušros“ atstovu turėtų būti lengviau“, - mano L. Girskienė.

Ji tikisi, kad savo poziciją sėkmingai apgins pieš antrąjį turą vyksiančiuose debatuose.

O štai jos oponentas, „Nemuno aušros“ kandidatas Sergej Mažūga „Vakarų ekspresui“ prisipažino, kad patekimas į antrąjį turą jį patį nustebino.

Tačiau dabar antrajame ture jis jaučia, kad yra favoritas, nors pirmajame ture ir surinko ženkliai mažiau balsų nei L. Girskienė.

S. Mažūgai pasitikėjimo įkvėpė tai, kad, palyginus su pernai vykusiais savivaldos rinkimais, jis sulaukė kelis kartus didesnio rinkėjų palaikymo.

„Jei žmonės pasitiki, reikia kovoti iki galo, nenuleisiu rankų, bandysiu laimėti“, - sakė S. Mažūga.

Juodosios technologijos?

Beje, L. Girskienė, prisimindama pirmąjį turą, atvirai meta kaltinimą liberalams dėl prieš pirmąjį turą vykdytos akcijos, kuomet ant mieste esančių šiukšlių konteinerių dangčių atsirado jos atvaizdas su užrašu „Kaip smirdėjo, taip ir smirda“ - tuo metant kalinimą, kad politikė per ketverius metus neišsprendė smarvės problemos pietinėje Klaipėdoje, nors tai buvo vienas pagrindinių jos politinių įsipareigojimų.

„Liberalai pirmi tai paviešino, tai ne atsitiktinai. Šlykštūs dalykai, niekada taip nesielgčiau“, - sako L. Girskienė.

Tačiau A. Truš tai vadina nesąmone ir tik šypsosi iš tokių L. Girskienės kaltinimų bei kategoriškai neigia, kad su tuo susiję liberalai.

„Linkime Ligitai sėkmės dirbant Seime“, - sako A. Truš.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder