Kviečia Jonines švęsti Šventojoje

Birželio 23-27 dienomis kurorto gyventojų ir svečių lauks viena linksmiausių bei paslaptingiausių, pagoniškas tradicijas išsaugojusių vasaros švenčių - Joninės. Šventojoje ji šiemet truks net penkias dienas.

Trumpiausios metų nakties ir ilgiausios metų dienos šventė bus kupina daugybės įvairiausių simbolių.

Senovėje per Joninių šventę žolynais būdavo puošiami vartai - medinis karkasas. Šie vartai simboliškai skyrė du pasaulius - kasdieniškąjį ir sakralinį, o pro šiuos vartus įeidavę šventės dalyviai už savęs palikdavo visą kasdienybės rutiną, neišspręstas problemas ir sunkumus.

Ėjimas pro vartus yra ypatingas, tad Šventojoje ąžuolo šakelėmis apipinti vartai bus pastatyti Jūros gatvėje ties Šventosios gatvės sankryža.

Joninių šventės metu, kaip ir pridera, ypatingas dėmesys bus skiriamas Jonams bei Janinoms. Birželio 23 d. nuo 15 val. iki 19 val. šalia vartų Jonams ir Janininoms bus iškilmingai uždedamai ąžuolo vainikai ir įteikiamos dovanos.

"Be abejonės, visa Šventoji bus išpuošta, ne tik centrinė miesto aikštė, Jūros gatvė. Bandysime papuošti ir tiltelius juostelėmis, kuriose bus palinkėjimai Jonams, taip pat papuošime ir Žvejo dukras, kad kiekvienas einantis Šventosios gatvėmis galėtų nusifotografuoti ir įsiminti, kad būtent tokia šventė vyksta Šventojoje", - pasakojo Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vida Petrauskienė.

Taip pat birželio 23 dieną nuo 15 valandos Jonų pievoje (ties Joninių vartais) šventinės apeigos bus pradedamos vainikėlių pynimu, burtais bei mokymais, kaip reikia rišti vantas.

Visų Joninių šventės dalyvių lauks ir folkloro ansamblis "Mėguva", kuris dovanos koncertą "Kor tai čerā?", o nuo 18 valandos centrinėje aikštėje įsikūrusioje Joninių laisvalaikio zonoje pasirodys liaudiškų šokių kolektyvai "Bočiai" ir "Banguolis".

"Vis dėlto dar yra karantinas, todėl sąmoningai neorganizavome tokių veiklų, kurios sutraukia daug žmonių, atsisakėme ir didžiojo koncerto. Jį nukėlėme į liepos pabaigą, kai vyks įspūdinga Žvejo diena", - tikino V. Petrauskienė.

Joninių saulę palydėti šventojiškiai ir kurorto svečiai bus kviečiami ant Alkos kalno, kur vyks Rasų apeigos. Saulei leidžiantis, apie 23 valandą, bus uždegamos Šventosios upės žiotyse stovinčios skulptūros. Joms liepsnojant bus plukdomi vainikėliai ir sakrali šventės diena tradiciškai baigsis prie laužo, simbolizuojančio šeimos laimę.

Visi šventės svečiai yra kviečiami atsinešti pledus, arbatos ir jaukiai pabūti kartu su šeima ir artimaisiais prie Joninių laužo, tačiau nepamiršti ir pasižvalgyti, ar netoliese nėra besiskleidžiančio paparčio žiedo.

Joninių šventės simboliai mieste

Užburiantis Joninių miestelis šiemet šurmuliuos ne tik Jūros gatvės pėsčiųjų alėjoje, bet ir naujoje Šventosios centrinėje aikštėje.

Birželio 24 d. visą popietę čia bus galima smagiai šėlti, žaisti įvairiausius žaidimus, šventės dalyviai rankų miklumą ir proto aštrumą galės pasitikrinti išbandydami medinius lauko žaidimus arba tiesiog atsipūsti laisvalaikio zonos erdvėje.

"Pirmą kartą turėsime labai daug didelių gabaritų lauko žaidimų, jie bus išdėstyti aikštėje, kas norės, galės prieiti, pažaisti, pramogos bus įdomios tiek suaugusiems, tiek ir vaikams. Taip pat centrinėje miesto aikštėje antrąją Joninių dieną rodysime vaizdo įrašą apie praėjusiais metais vykusias virtualias Jonines Šventojoje", - apie antrosios Joninių šventės dienos veiklas pasakojo V. Petrauskienė.

Joninių atmosfera bus juntama visoje Šventojoje. Šventės svečiai savo pojūčius turės galimybę pabudinti eidami basų kojų taku (Jūros g. ir Prieplaukos g. sankryža), o pavargusieji nuo veiklų ir norintieji atgauti jėgas tai padaryti galės sūpuodamiesi tarp medžių pakabintuose hamakuose.

18 val. puikią nuotaiką Šventosios centrinėje aikštėje kurs Kretingos kultūros centro šiuolaikinių šokių moterų grupė "MiViJa".

"Birželio 25 d. vakare pradėsime nemokamus kino filmų vakarus Šventojoje, kurie tęsis visą vasarą. Filmų vakarus pradėsime su pirmuoju lietuvišku miuziklu "Velnio nuotaka", - džiaugėsi Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė V. Petrauskienė.

Visas penkias dienas Šventojoje džiaugsmingą nuotaiką kurs Joninių kermošius, o nagingiausi meistrai demonstruos, kaip prakalbinti karklo vytelę, mokys vėlimo paslapčių, lėlyčių rišimo, druskos grūdimo ir makramė meno.

Joninių šventės Šventojoje programa

Birželio 23-27 dienomis

JONINIŲ KERMOŠIUS / Amatai / Laisvalaikio zona / Netikėti Joninių simboliai mieste

Birželio 23 diena

JONINIŲ KERMOŠIUS /Jūros g., Šventosios g., Centrinė miesto aikštė/

JONINIŲ PIEVA /Jūros g. ir Šventosios g. sankryža/

15-19 val. vainikėlių pynimas, vantų rišimas, burtai

15-19 val. Jonų ir Janinų registracija

17 val. folkloro ansamblio "Mėguva" koncertas "Kor tai čerā?"

LAISVALAIKIO ZONA /Centrinė miesto aikštė/

15-21 val. Lauko žaidimai, pramogos

18 val. Joninių šokiai su kolektyvais "Bočiai" ir "Banguolis"

ALKOS KALNAS

21 val. Rasojimai su žemaičiais

ŠVENTOSIOS UPĖS ŽIOTYS

23 val. Joninių ugnis

Birželio 24 diena

JONINIŲ KERMOŠIUS /Jūros g., Šventosios g., Centrinė miesto aikštė/

LAISVALAIKIO ZONA /Centrinė miesto aikštė/

15-21 val. lauko žaidimai, pramogos

18 val. Kretingos kultūros centro šiuolaikinių šokių moterų grupė "MiViJa"

23 val. "Virtualios Joninės Šventojoje" (2020 m., vaizdo įrašas)

Birželio 25 diena

JONINIŲ KERMOŠIUS /Jūros g., Šventosios g., Centrinė miesto aikštė/

LAISVALAIKIO ZONA /Centrinė miesto aikštė/

15-21 val. lauko žaidimai, pramogos

23 val. "Velnio nuotaka", pirmasis lietuviškas miuziklas pagal Kazio Borutos apysaką "Baltaragio malūnas", režisierius Arūnas Žebriūnas, 1973 m.

Sidebar placeholder