8 iš 10 Lietuvos gyventojų mano, kad vyresnių žmonių diskriminacija yra paplitusi problema
Gana didelė dalis vyresnių apklausos dalyvių teigė asmeniškai darbo santykiuose susidūrę su diskriminacija dėl amžiaus arba sako buvę jos liudininkais.
Diskriminaciją labiau jaučia vyresni
Rugsėjį atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, 24 proc. šalies gyventojų įsitikinę, kad vyresnio amžiaus žmonių diskriminacija Lietuvoje yra labai paplitusi, 51 proc. – jog paplitusi iš dalies.
Respondentų paklausus, ar per paskutinius dvejus metus jie buvo susidūrę su diskriminacija dėl savo amžiaus darbo vietoje ar ieškodami darbo, paplitimas varijuoja priklausomai nuo atsakiusiųjų amžiaus.
6 proc. jaunesnių nei 29 metai jautėsi diskriminuoti, 9 proc. teigė buvę diskriminacijos liudininkais.
Tris kartus dažniau su tokiais lygių galimybių pažeidimais mano susidūrę į šeštąją dešimtį įžengę respondentai. 50–59 metų amžiaus asmenų grupėje 21 proc. apklaustųjų teigė susidūrę su diskriminacija dėl amžiaus, tiek pat jų sakė buvę tokios diskriminacijos liudininkais.
Mažiausiai diskriminuojami darbo santykių srityje jautėsi 30–39 metų amžiaus respondentai. Taip atsakė 2 proc. apklausos dalyvių.
Signalas darbdaviams
Absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų būtų patenkinti, jei kolega, su kuriuo ar kuria kasdien palaikomi ryšiai, būtų daug vyresnis žmogus. Taip atsakė 69 proc. apklaustųjų. 23 proc. respondentų jaustųsi nei patenkinti, nei nepatenkinti.
Šie skaičiai rodo, kad 9 iš 10 šalies gyventojų į vyresnius kolegas ir koleges žvelgia arba teigiamai, arba amžiaus visai nesureikšmina. Kad kolegų amžius nelaikomas neigiamu dalyku, rodo ir „Eurobarometro“ duomenys.
Visas pranešimas ir iliustracijos pridedamos.
Rašyti komentarą