Naujoji asmens duomenų apsaugos tvarka: daugiau atsakomybės teks ir prekiautojams, ir žiniasklaidai

89 proc. lietuviškų internetinių svetainių neatitinka Bendrojo duomenų apsaugos reglamento

Lietuvių startuolio „TermsHub“ atliktas tyrimas rodo, kad net 89 proc. didžiausių Lietuvos svetainių neatitinka Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR). Galima drąsiai teigti, kad BDAR Lietuvoje vis dar nėra praktiškai įgyvendinamas.

Tyrimas atskleidė, kad dauguma pagal lankomumą ir domeno stiprumą didžiausių Lietuvos svetainių vienoje ar kitoje formoje neatitinka BDAR. Dažniausiai daromos klaidos: svetainėje nėra pateikiama privatumo ir slapukų politika, renkami duomenys vartotojui to nežinant, dar prieš sutinkant su slapukais.

Įmonės „TermsHub“ teisininkė Aušra Starkutė-Šyvokienė pasigenda atsakingų institucijų konkrečių sprendimų.

„Siekiant užtikrinti tinkamą BDAR principų įgyvendinimą galime nustatyti taisykles, kurios padėtų įsivertinti svetainių saugumo lygius ar konkrečiai naudojamus slapukus. Standartizuojant būtų taikomos taisyklės, pagal kurias svetainė arba veikia, arba ne. Pavyzdžiui, neįkėlus privatumo politikos, svetainė negalėtų veikti“, – teigia teisininkė A. Starkutė-Šyvokienė.

Teigiamai vertintina Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) praktika. Praėjusių metų pabaigoje VDAI įsakymu patvirtino rekomendacines sutarties nuostatas dėl standartinių sutarčių sąlygų asmens duomenų tvarkymo sutartyse. Tokios rekomendacinės nuostatos palengvina įmonėms ir taip sudėtingą BDAR reikalavimų laikymąsi.

Tyrimo duomenimis, lietuviškose svetainėse vidutiniškai buvo aptinkami 8 slapukai. Tyrimas atskleidė ir Lietuvos marketingo specialistų, pamėgtų slapukų tendencijas: „Google Analytics“ slapukas yra naudojamas net – 65 proc. lietuviškų svetainių, kiek mažiau yra naudojami „Facebook“ (23 proc.) ir „Google Adsense“ (15 proc.) slapukai.

Bausti ar šviesti?

2021-ais metais už BDAR pažeidimus skirtų baudų skaičius ES šoktelėjo į viršų kone dvigubai: jau liepos mėnesį skirtų baudų suma perkopė 1 milijardo eurų ribą, o metų pabaigoje siekė 1 296 888 578 eurų.

„Esame daugiau šalininkai prevencijos ir sklaidos priemonių, tikime, kad apmokant organizacijas, kaip tinkamai taikyti BDAR reglamentą, kaip pildyti dokumentus pasiektume geresnių rezultatų, nei didinant baudas“, – teigia teisininkė.

VDAI duomenimis, 2022 m. numatyta Lietuvoje vykdyti planinius patikrinimus ir stebėseną 53 organizacijose. Iš vyraujančių tendencijų galime pastebėti, kad Lietuva vis dar nėra linkusi skirti maksimalių baudų už BDAR pažeidimus, bet į duomenų apsaugą žiūrima vis atsakingiau. Tokią išvadą galime daryti iš to, kad baudų Lietuvoje skiriama vis daugiau.

„Manome, kad ateityje VDAI žvilgsnis bus dar atidesnis, o sprendimai griežtesni. Tad, jei dar nesate pasirūpinę jums patikėtų asmens duomenų saugumu, laikas tai padaryti“, – pabrėžia teisininkė.

Asmens duomenų apsauga – tęstinis procesas

Periodiškai ar atsižvelgiant į pasikeitusias asmens duomenų tvarkymo aplinkybes reikia peržiūrėti ir atnaujinti slapukų bei privatumo politikas.

„Dar viena, dažnai daroma klaida – sukuriama privatumo politika, kuri pamirštama arba dar blogiau – nugula stalčiuje. Atnaujinta privatumo politika įsigalioja nuo jos paskelbimo svetainėje momento ir privalo keistis atsižvelgiant į griežtėjančius įvairių šalių įstatymus.

Sąmoningėjantys vartotojai, dažniau renkasi blokuoti duomenų sekimo žymas, aktyviai naudoja reklamos blokavimo programinę įrangą“, – akcentuoja A. Starkutė-Šyvokienė.

Gegužės pabaigoje atliktas tyrimas pagal 1019 didžiausių (pagal lankomumą ir domeno stiprumą) Lietuvos svetainių.

Lietuvių startuolis, platforma generuojanti teisinius dokumentus ir naudojimo, privatumo bei slapukų politikas interneto svetainėms ir mobiliosioms programėlėms. Leidžianti be specifinių techninių ir teisinių žinių susikurti privatumo politiką, slapukų politiką, paslaugų teikimo sąlygas, prekių ir pinigų grąžinimo politiką bei kitą dokumentaciją.

Taip pat „TermsHub“ siūlo slapukų nuskaitymo įrankį bei sutikimo valdiklį, kurį paprastai įdiegsite savo svetainėje. „TermsHub“ jau sukūrė daugiau nei 50 tūkst. teisinių dokumentų - daugiau nei 35 tūkst. klientų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder