Elektros skaitikliai

Advokatas pataria, kaip atgauti pinigus iš nepriklausomų elektros tiekėjų

Po ilgos kovos dėl neteisėtų nepriklausomų elektros tiekėjų veiksmų, valstybė galiausiai pripažino, kad gyventojai mokėjo skolas ir netesybų mokesčius be reikalo. Tačiau kol kas valdžios institucijos mindžikuoja ir tik pagrūmojo elektros tiekėjams.

Tuo tarpu pirmas apie situaciją kalbėti pradėjęs advokatas Marijus Velička kreipiasi į gyventojus ir pataria, kaip susigrąžinti savo pinigus.

Energetikos ministerija ilgai nenorėjo pripažinti, kad įvairūs netesybų mokesčiai, kurių elektros tiekėjai reikalavo iš buitinių vartotojų, neatitinka įstatymų.

Juose numatyta, kad jokie papildomi mokesčiai, kai gyventojai nutraukia arba keičia sutartis, negali būti taikomi. Kai tai tapo vieša, gyventojai buvo palikti nežinioje - kaip susigrąžinti pinigus?

Neseniai Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) tik piršteliu pagrūmojo elektros tiekėjams ir pranešė, kad kreipėsi į juos ir reikalauja sugrąžinti klientams pritaikytas netesybas ir kitus mokesčius.

Tarnyba taip pat prašo tiekėjų atsisakyti „visų šiuo metu pareikštų reikalavimų dėl netesybų ir bet kokių mokesčių mokėjimo", nutraukti jų išieškojimo veiksmus.

Tačiau, kaip tokie prašymai turi įgauti grąžinamų pinigų pavidalą, liko neaišku.

Stebina valdžios nekompetencija

Klausimą dėl nesąžiningų elektros tiekėjų taikomų mokesčių gyventojams iškėlęs advokatas M.Velička sako, kad valstybės institucijos netinkamai veikė, o nepriklausomi elektros tiekėjai tuo naudojosi. „Valstybė atsistojo ant dviejų kojų ir pradėjo ginti vartotoją, kaip tai turėjo padaryti dar prieš metus.

Nereikia sakyti, kad buvo padarytas žygdarbis, VERT tiesiog pradėjo dirbti savo darbą tinkamai.

Nors iki šiol manau, kad tai yra viena nekompetentingiausių valstybės institucijų, kuri sugebėjo leisti, kad toks chaosas mūsų šalyje vyktų", - sako advokatas.

Jis astkleidžia, kad ketina reikalauti elektros tiekėjų atsakomybės: „Elektros tiekėjų ciniškumui ir įžūlumui nematau ribų.

Jų svaičiojimai apie įstatymus yra ne tik nepagrįsti, tai rodo įžūlumą reikalaujant pinigų, kai žinoma, kad jie tai darė neteisėtai.

Nes įstatymo nuostata, nurodanti, kad mažos įmonės ir buitiniai vartotojai gali vienašališkai nutraukti sutartis nemokamai, nesikeitė.

Kad ponai nesugebėjo įstatymo perskaityti tinkamai, rodo nekompetenciją ir įžūlumą. Todėl planuoju kelis veiksmus, kurie, tikiuosi, sustabdys jų licencijų galiojimą ir gal net visiškai pašalins iš Lietuvos rinkos."

Sieks sustabdyti licencijas

Kol valstybinės institucijos mažai ką daro, advokatas M.Velička papasakojo, kaip elgtis gyventojams, iš kurių neteisėtai buvo išreikalauti pinigai.

„Ant popieriaus lapo arba elektroniniu laišku parašykite laišką savo elektros tiekėjui, kuris nesąžiningai iš jūsų paėmė pinigus.

Nurodykite, kad prašote grąžinti konkrečią pinigų sumą, kurią neteisėtai iš jūsų išreikalavo.

Nurodykite savo vardą, pavardę ir sąskaitos numerį, į kurį prašote pervesti pinigus. Jeigu gaunate teigiamą atsakymą, viskas gerai.

Jeigu atsakymas neigiamas, kreipkitės į VERT su skundu. Jis yra laisvos formos.

Jame nurodykite, kada sudarėte sutartį, kada ją nutraukėte teisėtai, kada ir koks mokestis dėl to iš jūsų buvo pareikalautas.

Nurodykite, kada sumokėjote mokestį ir kad prašėte jį grąžinti, bet gavote neigiamą atsakymą.

Paminėkite, jog prašote VERT išspręsti ginčą ir įpareigoti elektros tiekėją grąžinti neteisėtai išreikalautus pinigus", - sako advokatas.

Jis primena, kad VERT yra ikiteisminė institucija ir jos sprendimų vykdymas yra privalomas elektros tiekėjams.

Advokatas patarė kreiptis į VERT ir tuos gyventojus, kurie nutraukė sutartis, bet nemokėjo iš jų reikalaujamo mokesčio: „Lygiai taip pat prašykite išspręsti ginčą ir įpareigoti elektros tiekėją panaikinti reikalavimą susimokėti arba panaikinti neteisėtai išrašytą sąskaitą.

Tokiu būdu įpareigosime elektros tiekėjus žinoti Lietuvos Respublikos teisės aktus ir neleisti jais piktnaudžiauti.

O taip pat įpareigosime VERT atlikti savo pareigą - ginti elektros vartotojus."

Pažeidinėja įstatymus ir toliau

Elektros tiekėjai, pasirodo, neteisėtai elgiasi ir kitais atvejais. Neseniai Energetikos ministerija kreipėsi į VERT ir Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl nepriklausomų elektros energijos tiekėjų atsisakymo sudaryti sutartis su gaminančiais vartotojais.

Ministerija vertinimu, nepriklausomi elektros energijos tiekėjai elgiasi neteisėtai ir pažeidžia įstatymą, kai atsisako sudaryti sutartis su gaminančiais vartotojais ar reikalauja, kad elektros energijos vartotojai įsipareigotų neinvestuoti į nuosavą saulės elektrinę arba nemažinti elektros vartojimo per visą sutarties galiojimo laikotarpį.

„Gaminantys vartotojai yra svarbiausias veiksnys, išauginęs vietinės elektros energijos gamybą pastaraisiais metais, todėl tiekėjų atsisakymas sudaryti sutartis su gaminančiais vartotojais ne tik pažeidžia vartotojų teises, bet ir daro žalą valstybės strateginiams tikslams, šiuo atveju - didinti elektros energijos gamybą Lietuvoje", - sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder