Agnė Bilotaitė pavedė PAGD vadovui išsiaiškinti, kodėl gyventojai nebuvo informuoti apie audrą
„Situacija, kai gyventojai nėra perspėjami apie galimus pavojingus meteorologinius reiškinius, negali pasikartoti. Šiuo atveju kalbame ne tik apie suniokotą turtą, bet ir apie žmonių sveikatą ar net gyvybę. Siekiame kuo skubiau išsiaiškinti visas šio įvykio aplinkybes ir nustatyti atsakingus asmenis. Institucijos privalės dar kartą peržiūrėti gyventojų perspėjimo kriterijus ir užtikrinti, kad sistema veiktų tinkamai“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Ministerija pažymi, kad dar praėjusiais metais atsakingoms valstybės institucijoms ir tarnyboms buvo pavedusi įvertinti anksčiau išmoktas pamokas bei nustatyti aiškų ir vieningą gyventojų perspėjimo ir informavimo algoritmą.
S. Greičius: ministrei atsiųsime informaciją su paaiškinimais
PAGD vadovas S. Greičius tikina, kad iš Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos gauti rodikliai nesiekė stichinėms nelaimėms prilyginamo kriterijaus. Visgi, jis pabrėžė, kad situaciją dar aiškinasi, o ministrei ketinama pateikti išsamų paaiškinimą.
„Atsiųsime išsamesnį paaiškinimą, sudėję visus kriterijus. Aplinkos ministro nustatytais kriterijais, stichinis vėjo greičio kriterijus numatytas 28 m/s. Tokių rodiklių siekiančios prognozės nebuvo“, – Eltai teigė S. Greičius.
„Dabar dar aiškinamės. Pasitikslinę peržiūrėsime visą gautą informaciją. Kol kas pagal tą informaciją, kurią gavome, apie siekiamą stichinį rodiklį informacijos nebuvo. Tačiau šiuo metu dar tikslinamės, ministrei sudėsime visą medžiagą su visais paaiškinimais“, – pridūrė jis.
Kaip ELTA pranešė anksčiau, nors sekmadienį Lietuvoje kilo stipri audra, besitęsianti ir pirmadienį, PAGD gyventojams neišsiuntė specialiųjų perspėjimo pranešimų. Departamento atstovė nurodė, jog meteorologai neprognozavo tokių smarkių vėjų ir lietaus, tad ir perspėjimai žmonėms nebuvo išsiųsti.
Tuo metu Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba tikina įspėjusi PAGD dėl į šalį atkeliaujančio stipraus vėjo ir gausių liūčių.
„Duomenys tikrai buvo išsiųsti. Buvo apie 10 val. išplatintas pranešimas apie stichinį reiškinį – labai smarkų lietų – ir apie pavojingą reiškinį – smarkų vėją“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Inga Grigorjanc.
„11 valandą dar suorganizavome video konferenciją, kurios metu su atsakingomis už ekstremalias situacijas institucijomis aptarėme situaciją, kur daugiausiai ir ko laukiama, kokie pavojingi reiškiniai numatomi, kaip reaguos upės – aptarėme visą bendrą situaciją. Todėl tikrai buvo informuotos visos reikalingos institucijos“, – pažymėjo ji.
ELTA primena, kad, Lietuvoje nuo sekmadienio vakaro siaučiant stipriam vėjui ir lyjant gausiam lietui, ugniagesiai visoje šalyje vyko šalinti nuvirtusių medžių. Daugiausia pranešimų gauta iš Alytaus apskrities, Marijampolės, Kauno, Klaipėdos, Tauragės ir Vilniaus apskričių.
Tuo metu energijos skirstymo operatorius ESO ankstų rytą skelbė, kad dėl stichijos elektros neturėjo daugiau nei 160 tūkst. vartotojų.
Neišvengta ir aukų. Kaip pranešė PAGD atstovė Vida Šmigelskienė, Grigiškėse pirmadienį vėjo išverstas medis mirtinai sužalojo moterį.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad pirmadienio dieną daugelyje rajonų lietus, Rytų Lietuvoje daug kur smarkus. Kai kur galima perkūnija. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, 16–21, kai kur 22–27 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–21 laipsniai.
Rašyti komentarą