Atidaroma fotografijų paroda „Kopų paslapties beieškant“

Šiandien (antradienį) 17 val. Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8B, Juodkrantė) atidaroma Viganto Giedraičio fotografijų paroda „Kopų paslapties beieškant“. Paroda veiks 2022 m. sausio 18 d. - vasario 14 d.

Parodos autorius Vigantas Giedraitis - pedagogas, Neringos savivaldybės tarybos narys ir ilgametis Neringos meras - savo kūryboje akcentuoja Neringos gamtos grožį, išskirtinumą, vietinių žmonių santykį su gamta, istorija, kultūra bei jos išsaugojimo, pristatymo pasauliui galimybėmis.

„Kuršių nerija - unikaliausia vieta Lietuvoje. Niekur kitur nėra tokios vietos, kur saulė ryte pateka iš vandens - Kuršių mariose, o vakare nusileidžia į vandenį - Baltijos jūroje. Niekur nerasime tiek daug saulės, vandens ir vėjų, tiek daug slenkančių smėlio kalnų paslaptingo spindesio. Kuršių nerijos apželdintojas Gotlybas Dovydas Kuvertas mena: “Mano lopšį supo smėlis, kuris nei dieną nei naktį neatstoja nuo žmogaus; gyvuosius varo iš vienos vietos į kitą, o mirusiuosius atkasa ir dar kartą palaidoja.

Smėlis - visagalis nerijos valdovas ir buities lėmėjas.„ (T.Sakalauskas “Čakona" p. 174, 1994 m.). Tik čia, vaikščiodamas tarp šių smėlio kalnų, pajunti gamtos didybę, kiekvienos akimirkos svarbą ir paslaptį... Sukako 20 metų, kai išskirtinis žmogaus ir gamtos kūrinys - Kuršių nerija - buvo įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūrinio kraštovaizdžio objektas. Lietuvos Respublikos Seimas 2020-uosius paskelbė UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metais. Šiai sukakčiai ir skiriu šią parodą."

Vigantas Giedraitis

***

Neringos muziejai rengia turistinį maršruto gidą „Dvi dienos su Genius loci”

Neringos muziejai kartu su ekspertais šiais metais turi parengti ir išleisti turistinio maršruto gidą „Dvi dienos su Genius loci“, kuris apims du istoriškai svarbius miestus, susikūrusius panašiu metu, - Klaipėdą (1252 m.) ir Karaliaučių (1255 m.) ir jungusias dvi iškilias kultūros asmenybes - vieną žymiausių klasikinės vokiečių filosofijos atstovų Immanuelį Kantą (1724-1804) ir vieną žymiausių vokiečių rašytojų, Nobelio premijos laureatą Thomą Manną (1875-1955).

Gausiai iliustruotas, turistinis maršrutas pasaulį išvys lietuvių, rusų, vokiečių ir anglų kalbomis ir taps unikaliu pagalbininku ieškantiems nepatirtų turistinių maršrutų, įspūdžių, suteiks kultūros ir istorijos žinių apie asmenybes, išryškinusias regiono istoriją europiniu lygmeniu.

• Neringos muziejai nuo 2020 m. vidurio vykdo projektą „Immanuelis Kantas ir Thomas Mannas: Genius loci regiono dvasia“ / KantoMannia, finansuojamą Europos Sąjungos, bendradarbiavimo per sieną programa Rusija-Lietuva 2014-2020.

• Projekto tikslas: vietos kultūros plėtra ir istorinio paveldo išsaugojimas.

• Projekto partneris - Katedra. Immanuelio Kanto muziejus. Pastoriaus namas (Kaliningrado sritis).

• Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik Neringos muziejai ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

• Projektą finansuoja Europos Sąjunga. Projekto biudžetas - 408 316,81 EUR. Finansuojamos programos suma - 367 485,13 EUR

• Daugiau informacijos: https://eni-cbc.eu ir https://ec.europa.eu/europeaid

***

Nepasiturintieji gali teikti paraiškas paramai mažiau taršiam automobiliui gauti

Nepasiturintys gyventojai, utilizavę seną ir įsigiję mažataršį automobilį, jau gali kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) dėl 2 tūkst. eurų kompensacijos.

Ši nauja priemonė numatyta patikslintoje Klimato kaitos programos sąmatoje, jai skirta 1 mln. eurų. Prašymai priimami iki rugsėjo 1 d. arba iki kol pakaks lėšų.

Išmokas bus galima gauti utilizavus taršų automobilį ir jį pakeitus M1 klasės transporto priemone, kurios bendras išmetamas anglies dioksido (CO₂) kiekis ne didesnis kaip 130 g/km, ji turi būti pagaminta ne anksčiau nei 2012 m. Kompensacijos dydis nustatytas įvertinus rinkos statistinių pirkimo-pardavimo sandorių mažiausias ir vidutines 2012 m. pagamintų automobilių įsigijimo kainas.

Norintieji gauti išmokas prašymą turės pateikti elektroniniu būdu - per Aplinkos valdymo agentūros (APVA) informacinę sistemą APVIS.

Subsidijos skiriamos pagal Mažiau taršių judumo priemonių įsigijimo skatinimo nepasiturintiems fiziniams asmenims tvarkos aprašą. Pagal jį, pareiškėjas, norintis gauti šią kompensaciją, turės sunaikinti M1 klasės transporto priemonę, kurios įregistruotu ir registracijos liudijimo blanke įrašytu savininku ir valdytoju arba įregistruotu valdytoju buvo ne trumpiau kaip 12 mėn. iki 2021 m. gruodžio 1 d.

Be to, jis turės gauti eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą ir ją išregistruoti iš Kelių transporto priemonių registro. Po to įsigyti ir savo vardu įregistruoti mažiau taršų automobilį arba tapti jo valdytoju. Transporto priemonės valdytoju pagal tvarkos aprašą laikomas fizinis asmuo, įrašytas transporto priemonės registracijos liudijime.

Atkreipiame dėmesį, kad nepasiturintis gyventojas - tai fizinis asmuo, kuriam Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nustatyta tvarka 6 mėnesius nepertraukiamai iki priemonės patvirtinimo metinėje sąmatoje dienos buvo teikiama piniginė socialinė parama. Šį statusą APVA tikrins Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje www.spis.lt.

***

Neringos miško architektūros ekskursijos

 Liukos JEFREMOVAITĖS nuotr.

Nidos meno kolonija (NMK) metus pradėjo su dar vienu Neringos miško architektūros ekskursijų mėnesiu! Šį kartą mus lydėjo kraštovaizdininkė Gražina Žemaitienė, girininkas Gediminas Virgilijus Dikšas, taip pat dar laukia susitikimas su Architektu Antonu Šramkovu.

Sausio 22 d., šeštadienis, 12 val. Atvira diena NMK.

Sausio 29 d., šeštadienis, 12 val. ekskursija su Antonu Šramkovu.

Ši programa įgyvendinama kaip NMK vykdomo projekto „Neringos miško architektūra“ (NMA) ir platesnio projekto „Neringa - Lietuvos kultūros sostinė 2021“ dalis. Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, „Nordic Culture Point“ ir programa „Neringa ‒ Lietuvos kultūros sostinė 2021“.

Daugiau informacijos rasite NMK tinklalapyje: www.nidacolony.lt

***

„Stintapūkio” šventės šiemet nebus

Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ informuoja, jog dėl neapibrėžtos pandeminės situacijos tradicinė „Stintapūkio“ šventė šią žiemą yra atšaukiama.

Tikimės, jog 2023-iųjų metų pradžioje turėsime galimybę vėl gausiau susiburti ir kartu su poledinės bumbinamosios stintų žvejybos puoselėtojais, šiuolaikinio meno kūrėjais, vietos bendruomenėmis, kavinėmis bei restoranais sukurti tik šiam kraštui būdingo skonio, kultūrinės tapatybės atspindžių šventę. Na, o tiems, kurie labiau nei švenčių laukia, kol ledas sukaustys Kuršių marias, primename, jog informacija apie orus, ledo storį ir poledinės žūklės sąlygas Neringoje skelbiama „Facebook“ puslapyje stintapukis.nida.

NEĮVYKS. Dėl neapibrėžtos pandeminės situacijos tradicinė „Stintapūkio“ šventė šią žiemą atšaukiama. Andriaus KUNDROTO nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder