Ekspertai: žalingo turinio plitimą internete paspartina abejingumas, dažniausiai nukenčia vaikai

Atveriami el. receptų duomenys – naujos galimybės sveikatos tyrimams ir verslui

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), prisidėdama prie Vyriausybės programos iniciatyvos „Atviri duomenys – naujos galimybės verslui ir žmonėms“ įgyvendinimo, inicijavo elektroninių receptų duomenų atvėrimą.

Bendradarbiaujant su valstybės įmone Registrų centras, palaipsniui yra atveriami elektroninių receptų duomenų rinkiniai: kol kas atveriami išrašytų elektroninių receptų duomenys, t. y. gyventojams paskirtų vaistų, ateityje numatoma atverti duomenis ir apie išduotus, t. y. gyventojų įsigytus vaistus.

Ši iniciatyva leis sveikatos priežiūros institucijoms, verslui, startuoliams ir mokslininkams naudoti ir pritaikyti receptų duomenis įvairiems tyrimams.

Elektroninių receptų duomenys pateikiami Elektroninėje sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (ESPBI IS) ir pasiekiami per Lietuvos atvirų duomenų portalą data.gov.lt. Šiuo metu atverti 2021 metų el. receptų duomenys, taip pat ruošiamasi atverti duomenų sankaupas ir už kitus laikotarpius.

„Vykdant pokyčius, sprendimus būtina priimti grindžiant duomenimis ir faktais. Elektroninių receptų duomenų atvėrimas – pirmiausia, suinteresuotų šalių darbo efektyvinimo priemonė.

Šis žingsnis sudaro technologines galimybes vartotojams pateikiamuose duomenų rinkiniuose ieškoti juos dominančios informacijos ir, remiantis ja, atlikti reikiamus sprendimus.

Tai atveria platesnes galimybes ne tik grįsti politinius sprendimus, tačiau sudaro palankesnes sąlygas vystyti mokslinius tyrimus, kurti inovacijas ir kt.“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

Anot viceministro, maksimaliai atverti viešojo sektoriaus valdomi duomenys ir pagerintas jų prieinamumas kelia sveikatos sektoriaus valdomos informacijos kokybę bei užtikrina skaidrumą.

Kitas ne mažiau svarbus aspektas ir siekis, atveriant duomenų panaudojimo galimybes, – didinti visuomenės pasitikėjimą, kad nuasmenintų sveikatos duomenų naudojimas yra saugus ir naudingas pacientams, mokslui, sveikatos priežiūros sistemai ir verslui.

Duomenų, taip pat – sveikatos srities, pakartotinis naudojimas neabejotinai svarbus, tad džiugu, kad šiuo metu turimų sveikatos duomenų kiekis ir atvirų rinkinių skaičius vis auga“, – teigia A. Pečkauskas.

Registrų centro strateginio vystymo direktorius Adrijus Jusas sako, kad Registrų centre kaupiami milžiniški kiekiai duomenų ir informacijos, kuri yra naudinga visuomenei.

Sukauptų duomenų poreikis ir potenciali nauda yra neginčijami, tad duomenų atvėrimas visuomenei yra vienas iš įmonės strateginių veiklos prioritetų.

Šįkart visuomenei atveriame bene didžiausios šalyje informacinės sistemos E.sveikata turimus duomenis apie išrašytus e. receptus.

Neabejojame, kad atverti duomenys taps reikšmingu pagalbininku, analizuojant visuomenės sveikatos situaciją ir priimant duomenimis grįstus sprendimus“, – teigia „Registrų centro“ atstovas.

Svarbu paminėti, kad nuo 2020 m. veikiančiame data.gov.lt portale jau yra patalpinta daugiau kaip 680 aukštos kokybės duomenų rinkinių. Tai leidžia vieno langelio principu verslui ir visuomenei patogiai gauti ir naudoti viešojo sektoriaus tvarkomus duomenis.

Šiuo metu Informacinės visuomenės plėtros komitetas įgyvendina projekto „Atvirų duomenų platformos, įgalinančios efektyvų viešojo sektoriaus informacijos pakartotinį panaudojimą verslui, ir jos valdymo įrankių sukūrimas“ II etapą.

Tarp projekto dalyvių yra septynios SAM pavaldžios įstaigos, ruošiamasi iki 2023 m. kovo31 d. atverti apie 60 šių institucijų tvarkomų duomenų rinkinių Lietuvos atvirų duomenų portale.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder