CŽA kalėjimas kažkam atnešė milijonus: kažkas mūsų šalyje už tai gavo nuo 1 iki 9 mln. JAV dolerių?

(9)

Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris pagarsėjo ne tik tuo, kad jo vadovaujama institucija prisidėjo, jog prezidentas Rolandas Paksas po apkaltos būtų nušalintas nuo pareigų, bet ir tuo, jog, būdamas Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) teisėju, dalyvavo bylos, kurioje buvo sprendžiama, ar Lietuvoje buvo CŽA kalėjimas, nagrinėjime.

E.Kūris neabejoja, jog kalėjimas buvo, ir pareiškė, kad kažkas mūsų šalyje už tai gavo nuo 1 iki 9 mln. JAV dolerių.

Neabejoja

E.Kūris interviu „15min" teigė nežinantis, kas CŽA kalėjimo Lietuvoje steigimą inicijavo ir davė leidimą, bet, anot jo, vienas dalykas yra tikras: kalėjimas arba bent įstaiga, kurioje buvo kalinami tam tikri asmenys, tikrai buvo.

Pasak teisininko, viešai pirmoji apie tai prabilo kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, jis, kaip ir daugelis, iš pradžių į tokią informaciją žiūrėjo skeptiškai, nes negalėjo patikėti, jog mūsų šalyje tokie dalykai yra įmanomi.

Pasak E.Kūrio, vyravo požiūris: kadangi su JAV palaikome gerus santykius, kalbėjimas apie nelegalius kalėjimus pakenktų santykiams.

Bet ne kas kitas, o JAV informaciją apie kalėjimą ir atskleidė - apie tai skelbiama Senato ataskaitoje.

Su ja susipažinęs buvęs EŽTT teisėjas sako: neabejotina, kad CŽA kalėjimas Antaviliuose arba bent įstaiga, kurioje buvo kalinami „konkretūs žmonės", tikrai buvo.

Du ten kalėję žmonės jau laimėjo bylą prieš Lietuvą, yra ir trečia byla.

„Man, kaip Lietuvos piliečiui ir mokesčių mokėtojui, vienas iš klausimų yra toks: kas gavo pinigus?

Nes JAV Senato ataskaitoje juodu ant balto surašyta: kažkam Lietuvoje buvo sumokėta tam tikra suma (skaičius yra vienaženklis, bet prie jo prirašyta, kad tai yra milijonai, tad gali būti nuo 1 iki 9 mln. JAV dolerių) už palankų Lietuvos Vyriausybės, Lietuvos vadovybės požiūrį į šitą klausimą.

Kas gavo? Kas pasipelnė iš to, ką dabar vadiname visų mūsų problema. Į šį klausimą neatsakyta", - viešai pareiškė E.Kūris.

Neblogas pelnas

Jis sako neturintis įrodymų, kas iš Lietuvos atstovų davė leidimą steigti kalėjimą, tačiau netiesiogiai pirštu baksnoja į R. Paksą.

Anot E. Kūrio, R. Paksas CŽA istoriją tyrusiai Seimo laikinajai komisijai yra liudijęs, kad jo prezidentavimo laikais VSD viršininku dirbęs Mečys Laurinkus į jį kreipėsi dėl galimybės steigti CŽA kalėjimą.

„R. Paksas tai pasakė, kai istorija iškilo į viešumą, o kodėl to nepasakė, kai buvo jo apkaltos byla?

Jei sakė, kad kažkoks Laurinkus pabandė su manim susidoroti, nes aš jį atstūmiau, tai kodėl jis tiek metų tylėjo?

Manęs jo pozicija neįtikina labai daugeliu klausimų", - tvirtino E.Kūris, pasak kurio, pats kalėjimo steigimas gal nebūtų kažkokia sensacija, jei nuo to priklausė terorizmo užkardymas, bet skandalinga yra tai, jog kažkas Lietuvoje iš to pasipelnė.

M.Laurinkus: tikrai nebuvo

Po tokio skandalingo pastarojo pareiškimo „Vakaro žinios" susisiekė tiek su R.Paksu, tiek su jį po apkaltos laikinai prezidento pareigose pavadavusiu Artūru Paulausku, tiek su M.Laurinkumi.

2009 m. Seimo laikinajai komisijai, besiaiškinusiai, ar Lietuvoje veikė CŽA kalėjimai, 2004 m. po apkaltos nuo prezidento pareigų nušalintas Rolandas Paksas liudijo: jam būnant prezidentu, noras įvežti į Lietuvą terorizmu kaltinamus asmenis buvo.

Tačiau R. Paksas tvirtino nesutikęs.

O tuometinis VSD šefas Mečys Laurinkus liudijo, esą R. Pakso teiravosi apie CŽA kalinių įkalinimo Lietuvoje galimybę, bet neva apie CŽA kalėjimus kalbėjęs tik kaip apie abstrakciją ir tokios įstaigos Lietuvoje niekada nėra buvę.

Praėjusią savaitę M.Laurinkus „Vakaro žinioms" pareiškė esąs tikras, kad CŽA kalėjimo Lietuvoje niekada nebuvo, o apie galimus kyšius Lietuvos pareigūnams nieko nežino.

„Nieko negirdėjau, nieko nežinau. EŽTT sprendimas, kad pas mus buvo CŽA kalėjimas...

Aš žinau, kad jo nebuvo, bet nežinau, kodėl kažkam atrodo kitaip.

Nežinau, kodėl Lietuva už tai moka baudas, nes aš žinau, kad kalėjimo nebuvo", - užtikrino M. Laurinkus.

Moka, nes gerbia teismą

A. Paulauskas „Vakaro žinioms" tvirtino irgi nieko nežinantis apie galimą kyšį.

„Viskas iš E.Kūrio lūpų, nieko apie tai nežinau.

Kai Paksą pašalino iš prezidento pareigų, laikinai ėjau prezidento pareigas, tačiau niekas į mane dėl CŽA kalėjimo nesikreipė.

Atvirai pasakius, manau, kad, jei ateina kokia nors JAV organizacija ir duoda pinigus kažkam...

Nemanau, kad tas kažkas derins reikalus su šalies vadovybe. Juo labiau kad tas kalėjimas niekur nevadinamas kalėjimu.

Kalbėjau su prokuratūra, ji jokių įrodymų neturi, tyrimas sustabdytas. O EŽTT kalėjimo buvimo istorija patikėjo", - kalbėjo A.Paulauskas.

Pasak jo, tai, kad Vyriausybė jau dukart sumokėjo baudą už galimai Antaviliuose kankintus kalinius, nereiškia, jog Lietuva pripažįsta kalėjimo buvimo faktą - neva tiesiog gerbia EŽTT sprendimą.

Kyšį minėjo ir anksčiau

R.Paksas, beje, šių metų pradžioje irgi „Vakaro žinioms" buvo netiesiogiai užsiminęs, kad kažkas iš Lietuvos pareigūnų už CŽA kalėjimo įsteigimą yra gavęs kyšį.

„Mūsų kaimynai lenkai yra apskundę sprendimą dėl CŽA kalėjimų ir yra gavę neigiamą atsakymą.

O Strasbūro teismas visada vadovaujasi principu: jei viena valstybė yra padavusi skundą dėl panašaus sprendimo ir yra gavusi neigiamą atsakymą, tai ir kitai valstybei bus toks pat atsakymas.

Todėl teisine prasme skųsti yra beviltiška.

Kalbant politine prasme, reikia vieną kartą baigti šitą istoriją ir pripažinti, kad Lietuvoje buvo pažeidinėjamos žmogaus teisės ir atsakyti už tai.

Tie, kurie davė sankcijas CŽA kalėjimui, tie, kurie finansavo, tie, kurie kankino, kurie vežė, įleidinėjo lėktuvus, tie, kurie gavo dideles sumas - visi turi būti įvardinti.

Bet Lietuva elgiasi kaip strutis, įkišęs galvą į smėlį.

Skaitau spaudoje, kaip žmonės, tiesiogiai susiję su visu šiuo dalyku, sako: „nežinau", „nesąmonė", „negali būti".

Tai yra absurdiška.

Pačiame Strasbūro teismo sprendime juodu ant balto išvardinta, kokie kankinimo metodai buvo taikomi, kaip buvo tyčiojamasi iš žmogaus orumo, siekiant išgauti vienokį ar kitokį teiginį", - teigė R.Paksas.

Nebūtų pirmas kartas

Praėjusią savaitę jis „Vakaro žinioms" aiškino, kad Lietuva yra dvejopų standartų šalis.

„Save gerbianti valdžia turėtų nuodugniai ištirti, ar tikrai toks kalėjimas buvo.  Tačiau turbūt per daug žmonių veikė šiame projekte ir tebeužima tam tikras pareigas.

Dabar eilinis Lietuvos žmogus girdi, kad jau dvi bylas Lietuva prieš EŽTT pralaimėjo ir moka baudas.

Nors oficialiai teigiama, kad kalėjimo net nebuvo: tą girdėjau ne iš vieno tais laikais aukščiausius postus užėmusio žmogaus.  Tai tik didina nepasitikėjimą valstybe.

E.Kūrio pasakymų apie užmokėjimą tam tikriems pareigūnams negaliu komentuoti, nes neturiu tokių faktų.

Tačiau tokių faktų yra buvę ne kartą, todėl nenustebintų: ir Baltarusijos opozicija buvo maitinama grynais pinigais, ir už Taivano atstovybės atidarymą (klajojo tokie gandai) buvo didžiulės sumos pažadėtos...

Tad manęs nestebina, kad ir dėl CŽA kalėjimo buvo tam tikros sumos.

Aš M. Laurinkui dėl CŽA kalėjimo atsakiau „ne", todėl dar kartą pakartosiu, kad tai galėjo būti viena iš perversmo prieš mane priežasčių", - „Vakaro žinioms" sakė R. Paksas.

Į E. Kūrio kaltinimus, kad nepaviešino M. Laurinkaus kreipimosi dėl CŽA kalėjimo apkaltos metu, R. Paksas atsikirto, kad jo niekas apie tai nepaklausė.

O jis net negalvojo, kad kažkokiu būdu M.Laurinkaus idėja galėjo tapti realybe.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder