Darbėniškių protestas: „Ne prieš gamyklą, o prieš jos vietą!“

(2)

Vakar Savivaldybės prieigose į rajono Tarybos posėdį besirenkančius politikus ir vėl pasitiko didžiulis būrys prieš vandenilio ir metanolio gamyklą Auksūdžio kaime protestuojančių žmonių. 

Jie čia atvyko turėdami viltį, kad į darbotvarkę įtrauktam Juozo Mažeikos ir grupės kitų Tarybos narių pasirašytam protokoliniam sprendimui nepritarti chemijos monstro atsiradimui Auksūdyje bus pritarta, tačiau taip neįvyko. 

Merą nušvilpė

J. Mažeika „Pajūrio naujienoms“ sakė, kad inicijuoti protokolinį sprendimą, kuriuo nepritariama gamyklos statybai būtent toje vietoje, jį paskatino Tarybos narių diskusijos po vasario 8-ąją įvykusio posėdžio.

Nuomonės, anot pašnekovo, skyrėsi: vieni Darbėnų bendruomenei pritarė, kiti buvo už gamyklą, treti linkę laukti poveikio aplinkai vertinimo. 

„Vietos valdžia atstovaujame visoms rajono bendruomenėms, tarp jų – ir Darbėnų. Mano įsitikinimu, turime tą bendruomenę apginti, pastiprinti jos pozicijas kovoje dėl tolesnių saugios gyvensenos perspektyvų“, – sakė J. Mažeika.

Jis akcentavo, kad tai nėra nusistatymas prieš chemijos gamyklą, o prieš tai, kad ji planuojama per arti gyvenamųjų vietų ir žmonėms kelia ne vieną pavojų – dėl geriamojo vandens, aplinkos taršos, sprogimo galimybių. 

Po balsavimo iš pastato jo prieigose, kurias saugojo ne vienas policijos ekipažas, dvi valandas šalusiems žmonėms paskelbti verdikto išėjęs rajono meras Antanas Kalnius minios iškart buvo nušvilptas, Savanorių gatvę drebino šūksniai „Gėda! Gėda!“.

A. Kalnius dar bandė paaiškinti: gyvenam teisinėje valstybėje, Taryba išsakė savo nuomonę, ir ji, kaip kiekviena, turi būti gerbtina, norėjo pasakyti, ir koks sprendimas yra priimtas, bet niekas jo nebesiklausė. 

Lūkestis – vienas, ir ne daugiau

Darbėnų gyventojų pusėje „stovinčios“ grupės politikų – Juozo Mažeikos, Vitalijos Valančiutės, Vaido Kuprelio, Violetos Turauskaitės, Tomo Abelkio, Gedimino Venckaus, Giedriaus Petreikio, Arūno Merkelio, Romualdo Jablonskio ir Jolantos Gedvilaitės – pasirašytą protokolinį sprendimą posėdžio metu pasiūlė koreguoti „kraštietis“ Darius Petreikis.

Po nedidelių diskusijų, ar gali būti būtinai įrašytas ir žodis „meras“, jeigu sprendimus tvirtina Taryba, įsikišus Savivaldybės juristei Daivai Vaikėnienei, nauja formuluotė vis dėlto buvo priimta, ji skambėjo taip: „Kretingos rajono taryba ir meras yra prieš vandenilio ir metanolio gamyklos statybą Darbėnų seniūnijos Auksūdžio kaime, kol investuotojas neįgyvendins visų teisėtų Darbėnų bendruomenės prašymų ir lūkesčių.“

„Kokių visų? Mes tik vieną teturim – kad gamyklos čia nebūtų, daugiau nieko!“, – atsipeikėti „uodegą sukančią“ Tarybos daugumą ragino ir Jūratė Laučiūtė, ir iniciatyvinės grupės pirmininkas Kęstutis Kulesius.

Nepaisant to, pakoreguotam sprendimui iš 25-ių balsavusiųjų pritarė 15, prieš buvo 2 ir 8 susilaikė. Anot A. Kalniaus, prie gamyklos temos bus grįžta, gavus poveikio aplinkai vertinimo išvadas.

Pažadėjo „gyvą“ žmonių sieną

„Esu teatro ir kino aktorius, suvaidinęs daugybę kvailų ir protingų žmonių, tačiau šiandien – darbėniškis, tame krašte gimęs ir augęs, iki šiol nepraradęs gyvo ryšio su Darbėnais, čia atėjau į pasaulį, iš čia ir išeisiu“, – taip dar prieš balsavimą prisistatė Vytautas Kupšys.

Darbėnai, jo žodžiais, – ne sklypas, ne teritorija užsienio kapitalo eksperimentams. Taryboje sėdi ir Darbėnų krašte gyvenančių žmonių rinkti valdžios atstovai.

„Kuris jūsų Kretingos rajoną žadėjot paversti Baltijos ir Skandinavijos šalyse didžiausio chemijos giganto aikštele?“ – retoriškai klausė jis. Gamybos procesas pavojingas, o gamybos produktai – dar pavojingesni.

Darbėniškis aktorius teigė kaskart pasiklausantis internetu transliuojamų Kretingos rajono tarybos posėdžių ir girdėjęs, kad kai kurie politikai apgailestavo, kad sprendimo ir atsakomybės dėl gamyklos laisvę Vyriausybė ir Prezidentūra paliko jiems. 

„Tai ko laukiat? Viskas jūsų rankose, gyventojų pozicija daugiau negu aiški“, – kalbėjo V. Kupšys, prašydamas stabdyti „traukinį“, kol dar nepradėjo traiškyti žmonių likimų, rajono bendruomenės nesukiršino galutinai.

Kraštietis iniciatyvinėje grupėje „Už švarų Darbėnų kraštą“ sutikęs daug šviesių žmonių, todėl graudu girdėti, kad jie vadinami „vatnikais“. „Duok, Dieve, daugiau tokių „vatnikų“ – Lietuva taptų daug laimingesnė“, – sakė V. Kupšys.

Jis pasidžiaugė tais, kurie negailėdami laiko, ieško ir vis daugiau randa informacijos apie tokias gamyklas Danijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje, kas „per velnias“ yra tas vandenilis ir metanolis, o sužinoję daug dalykų tarė griežtą „Ne!“ 

„Danai tos vietos gamyklai statyti Auksūdyje tikrai nežinojo, ją žinojo meras, jo aplinka“, – įsitikinęs buvęs darbėniškis.

Jis ragino atitaisyti klaidą – nedidelį pajūrio ruožą ragino saugoti kaip akies vyzdį, nes nėra žinių, kaip vienintelė tokio masto jungtinė vandenilio ir metanolio gamykla veiks, ir grįžti prie Strateginio plėtros plano, kurio tikslai – turizmas ir rekreacija.

Jeigu bus nepaisoma, tai tegul valdžia nenustemba: pirmasis buldozeris į Auksūdį būsiąs pasitiktas „gyva“ žmonių siena. 

Apie iš „bočių“ paveldėtą žemę, kurią švarią norėtų palikti ir savo vaikams, kalbėjo, ir tą kalbą eilėmis pabaigė Žemaičių partiją Kretingos rajone kuriantis grūšlaukiškis Julius Metrikis.

Rajono valdžią jis ragino nesivaikyti pinigų ir garbės, o branginti tai, ką paliko protėviai – kovas, istoriją, būti tikrais žemaičiais, nesileisti, kad svetimi išgertų mūsų gamtos syvus, kraują ir paliktų šiukšlyną. 

Citavo ir Prezidentą, ir žinomą akademiką

Pasak Seimo nario Antano Vinkaus, daugiau kaip 7 tūkst. surinktų parašų rodo, kad gamyklos klausimas svarbus ne tik Darbėnų krašto, bet ir kitiems gyventojams.

Žinant produkcijos kiekį, jį išgabenti reikės dešimčių autovežių su cisternomis. O produkcija – pavojinga, degi, bus vežama ne tik per Darbėnų centrą, tikėtina, kad ir per Kretingą, kitas gyvenvietes.

Investuotojai neužsimena apie kompensacijas už niokojamus kelius, kurių dėvėjimas nuo gremėzdiško transporto būsiąs neišvengiamas.

Be to, neatsako ir į klausimą, ar gamybai reikalingas didžiulis kiekis vandens nepaliks be jo Darbėnų ir aplink esančių gyvenviečių, kaip bus išvalomos nuotekos, kaip žmonės bus apsaugoti nuo avarijų, kokia gamyklos įtaka bus ekosistemai. 

2021 metais rajono Taryba yra patvirtinusi svarbų dokumentą – Strateginį plėtros planą, kuris aptartas plačiai su visuomene, įvairios grupės yra pareiškusios pastabas ir nuomonę. Strateginiame plėtros plane chemijos gamykla nenumatyta, ji visiškai nesiderina su prioritetais. 

„Net sovietmečiu, kai į ekologiją buvo žiūrima pro pirštus, šalia kurorto chemijos pramonė nebuvo vystoma“, – kalbėjo A. Vinkus. Jis išvardino ir giliai atmintin įsirėžusias Černobylio bei Jonavos „Azote“ įvykusias katastrofas, paminėjo įvykį, kai pajūryje 1982-aisiais buvo išsiliejęs mazutas ir buvo užteršta gamta.

Tūkstančiai tonų mazuto, sakė, ir šiandien tebėra „palaidota“ Kretingos rajone. „Vienas neapgalvotas žingsnis gali ir vėl atnešti nepataisomos žalos“, – kalbėjo Seimo narys.

Jis teigė suprantantis, kad vandenilio kuras – ateities kuras, bet vieta jam gaminti Auksūdyje visiškai netinka, juolab kad Lietuvoje yra teritorijų, esančių toliau nuo gyvenviečių, galbūt greta jau veikiančių gamyklų.

Tos nuomonės esą laikosi ir šešėlinės Vyriausybės vadovas Ramūnas Karbauskis. Be to, A. Vinkus sakė pirmąkart išdrįsęs paskambinti Prezidentui Valdui Adamkui.

Jis neturintis išsamių duomenų apie gamyklą, bet akcentavęs, kad paskutinį tašką toje istorijoje turi padėti ne kas kitas, o patys vietos gyventojai.

Seimo narys taip pat pacitavo ir akademiko Benedikto Juodkos laišką, kurio esmė: metanolis – degus ir nuodingas alkoholis, sprogus ir pavojingas sveikatai. Tokia gamykla galinti būti statoma tik griežtai įvertinus visus aspektus. 

Baigdamas savo kalbą, A. Vinkus politikus ragino pagalvoti apie save, savo vaikus ir kraštą, kuriame gyvena.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder