„Delta“ atmaina jau artėja prie Lietuvos: simptomai skirtingi

Galvos skausmas, perštinti gerklė ir varvanti nosis – simptomai, šiuo metu Jungtinėje Karalystėje pirmiausia siejami su COVID-19, sako britų mokslininkai. Profesorius Timas Spectoras, vadovaujantis „Zoe COVID-19 Symptom“ tyrimui, sako, kad jaunesnio amžiaus žmonėms viruso variantas „Delta“ (arba indiškoji) pasireiškia kaip sunkus peršalimas, rašo BBC.

„Delta“ atmainos atvejų Lietuvoje kol kas neaptikta, tačiau ji jau artėja prie šalies sienų – kelias dešimtis atvejų užfiksavo Lenkija, bent vienas aptiktas ir Latvijoje.

Nors liga ir labai smarkiai nesusargdins, tokie pacientai labiau užkrečiami ir kelia pavojų kitiems. Visi, įtariantys, jog galėtų sirgti COVID, turėtų išsitirti, rašo BBC.

Klasikiniai COVID-19 simptomai yra šie: kosulys, karščiavimas, uoslės ar skonio praradimas.

Profesoriaus T. Spectoro teigimu, dabar šie simptomai pasitaiko rečiau, o tokią išvadą jis daro remdamasis duomenimis, kuriuos „Zoe“ komanda gavo iš tūkstančių žmonių, įrašiusių savo simptomus programėlėje.

„Nuo pat pradžių gegužę mes rinkome populiariausius simptomus, ir dabar jie pasikeitė“, – teigia ekspertas.

Pokyčiai susiję su sparčiai plintančia „Delta“ atmaina, pirmiausia nustatyta Indijoje, o dabar sudarančia 90 proc. visų Jungtinėje Karalystėje nustatomų atvejų. Ir toliau dažnas simptomas yra karščiavimas, tačiau uoslės praradimas jau nebepatenka į populiariausių simptomų dešimtuką, sako profesorius T. Spectoras.

„Panašu, kad šios atmainos veikimo principas kiek kitoks. Žmonės mano, kad juos užklupo kažkoks sezoninis peršalimas, tad jie ir toliau eina į vakarėlius. Toks ligonis gali užkrėsti mažiausiai dar šešis. Manau, kad tai labai apsunkina problemos sprendimą. Mūsų siunčiama žinutė paprasta: jeigu esate jaunas, simptomai bet kokiu atveju greičiausiai bus švelnesni. Jausmas gali būti kaip tiesiog stipriau peršalus ar tiesiog jausitės keistai. Svarbu likti namuose ir pasidaryti testą“, – pataria profesorius.

„Imperial College London React“ tyrimas, kuriame dalyvavo per milijonas žmonių Anglijoje, buvo atliktas, kai dominavo „Alpha“ arba britiškoji koronaviruso atmaina – jo metu aptikta nemažai naujų su COVID-19 siejamų simptomų.

Drebulys, dingęs apetitas, galvos ir raumenų skausmai – šie simptomai papildė klasikiniais laikomų sąrašą. Vyriausybės parengtose gairėse teigiama, kad svarbiausi koronaviruso simptomai yra: varginantis kosulys, aukšta temperatūra, skonio ar kvapo praradimas.

„Yra ir daugiau koronavirusui būdingų simptomų. Jų priežastys gali būti kitos ir jie patys savaime nėra priežastis atlikti COVID-19. Jeigu nerimaujate dėl savo simptomų, kreipkitės į savo šeimos gydytoją“,– teigta rekomendacijose.

Pirmadienį Anglijos visuomenės sveikatos pareigūnai pranešė, kad dvi COVID-19 vakcinos dozės „labai veiksmingai“ apsaugo nuo sunkių ligos formų, net ir „Delta“ atmainos atveju.

Mokslininkai paskelbė, kad dviem „Pfizer-BioNTech“ vakcinos dozėmis paskiepytiems žmonėms 96 proc. atvejų neprireikė gydymo ligoninėje.

Skiepijant dviem „AstraZeneca“ vakcinos dozėmis šis rodiklis atitiko 92 proc., skelbė Anglijos visuomenės sveikatos institutas (PHE).

Tyrimo rezultatai paskelbti Didžiojoje Britanijoje vėl augant naujų COVID-19 atvejų skaičiui. Dauguma naujų atvejų yra siejami su Indijoje pirmiausia užfiksuota atmaina „Delta“.

PHE duomenimis, vakcinų veiksmingumas prieš „Delta“ atmainą yra panašus į jų veiksmingumą prieš „Alfa“ britiškąją atmainą.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder