Galimybių pasas

Galimybių pasas nervina vis daugiau žmonių

Tik maža dalis šalies gyventojų - vos 18,8 proc. - pritaria, kad Galimybių pasas (GP) būtų taikomas vaikams nuo 12 metų. Žmones piktina ir GP susiejimas su trečiąja vakcinos doze.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus" atlikta gyventojų apklausa atskleidė, kad vos 28,2 proc. apklaustųjų pritaria GP siejimui su trečiąja vakcinos doze.

Galimybių pasą, kaip koronaviruso pandemijos valdymo instrumentą, apklausos dalyviai vertina skirtingai: jam nepritaria 45,7 proc., pritaria 43 proc. apklaustųjų.

Sociologės dr. Živilės Advilonienės teigimu, tokie duomenys leidžia teigti, kad visuomenė nemato realių teigiamų GP įtakos pandemijos valdymui rezultatų, todėl palankiai jį vertinančiųjų dalis nedidėja, o abejojančiųjų procentas nežymiai auga.

Kalbant apie GP taikymą vaikams nuo 12 metų, tyrime dalyvavusiųjų išsakytose pozicijose matoma dar ryškesnė nuomonių takoskyra: GP vaikams įvedimui nepritaria arba juo abejoja aiški dauguma gyventojų - 81,2 proc.

„Kalbant apie Galimybių paso taikymą vaikams nuo 12 metų, negatyvus tokio naujo pandemijos valdymo įrankio vertinimas gerokai viršija rugsėjo duomenis apie požiūrį į Galimybių pasą apskritai: tarp turinčiųjų nebaigtą vidurinį išsilavinimą neigiamai tokį Vyriausybės sprendimą vertina net 75,8 proc., tarp asmenų su aukštuoju išsimokslinimu - 53,4 proc.", - teigia sociologė.

Pasak Ž.Advilonienės, gauti duomenys rodo, kad, nepriklausomai nuo daugelio sociodemografinių rodiklių, didžioji visuomenės dalis negatyviai vertina vaikų nuo 12 m. galimybių ribojimą, pasitelkiant GP jiems įvedimą.

Atsakant į klausimą „Ar pritariate, kad GP galiojimas būtų siejamas su trečiąja skiepo nuo COVID-19 doze?", išryškėjo aiški tendencija, kad pagal visus be išimties demografinius kriterijus (lytį, amžių, išsimokslinimą, socialinę padėtį, pajamas vienam šeimos nariui, gyvenamąją vietą) nepritarimas GP susiejimui su sustiprinančiąja skiepo nuo COVID-19 doze yra žymiai didesnis, nei pritarimas jam.

Dr. Ž.Advilonienės teigimu, tikėtina, jog tokį požiūrį nulėmė įvairūs veiksniai: apviltas lūkestis, kai viešojoje komunikacijoje buvo skleidžiama žinia apie viruso plitimo ir pandemijos įveikimą dviem (ar viena, skiepijantis „Janssen" vakcina) vakcinos dozėmis; nepakankamai aiškiai visuomenei iškomunikuota žinia apie laukiančius Galimybių paso galiojimo pokyčius; dalies gyventojų asmeninės abejonės pastiprinamosios skiepo dozės veiksmingumu ar nenoras ja skiepytis; jau patirtas neigiamų skiepų šalutinis poveikis; menkesnis vakcinų efektyvumas nei žadėta ir t. t.

Tikėtina, kad apklausos dalyvių atsakymus lėmė ir tai, kad tiek paskiepytieji pagal visą vakcinacijos planą, tiek neskiepytieji gali ir užkrėsti, ir užsikrėsti
COVID-19, susirgti (taip pat ir sunkiai) ar mirti.

Apklausos dalyviams buvo pateiktas ir dar vienas klausimas: „Ar pritariate, kad prezidentas turėtų pateikti skundą Konstituciniam Teismui dėl Galimybių paso taikymo vaikams nuo 12 m.?"

Pusė tiriamųjų (49,9 proc.) pritaria, kad prezidentas turėtų pateikti skundą Konstituciniam Teismui dėl Galimybių paso taikymo vaikams nuo 12 m., o nepritariančiųjų yra mažuma - penktadalis savo nuomonę

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder