Gitanas Nausėda: į grėsmes turime reaguoti ne apokaliptiniais pareiškimais, bet priimti būtinus sprendimus
(2)Pasak šalies vadovo, geopolitinę realybę reikia vertinti adekvačiai ir reaguoti ne „apokaliptiniais pareiškimais“, bet konkrečiais sprendimais.
„Situacija yra sudėtinga. Kita vertus, man nepriimtina pastangos, kurios regimos pastaruoju metu – tiesiog sukelti tam tikrą isteriją visuomenėje arba sukelti tokią baimę, kad praktiškai paralyžiuojami žmonių darbai, žmonių gyvenimas. Tai nėra prasminga. Grėsmės niekur nedingo, tą mes pripažįstame.
Tačiau turime dirbti, susitelkę reaguoti į reiškinius ir procesus normaliai, adekvačiai“, – pirmadienį po susitikimo su Seimo valdyba žurnalistams sakė G. Nausėda.
„Ir, svarbiausia, reaguoti ne kažkokiais apokaliptiniais pareiškimais, o tiesiog priimant tuos sprendimus, kurie yra būtini priimti“, – teigė jis, nurodydamas, jog su parlamento vadovybe ir aptarė priemones, kurių reikėtų imtis, siekiant stiprinti šalies saugumą.
G. Nausėda konkrečiai neįvardijo, ką, kalbėdamas apie panikos kėlimą, konkrečiai turėjo omenyje.
Visgi, jau kurį laiką Lietuvos politinėje erdvėje tęsiasi diskusijos dėl sparčiai prastėjančios saugumo situacijos. Bene aktyviausiai apie tai pasisako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, dar praėjusių metų lapkritį paraginęs įmanoma greičiau persvarstyti šalies gynybos koncepciją.
Pastarosiomis savaitėmis diskusija įžiebė ir Jungtinių Valstijų (JAV) atsargos generolo Beno Hodgeso įspėjimai – anot jo, karo atveju Lietuva turi būti pasirengusi bent dvi savaites atlaikyti priešą viena. Vėliau, plėtodamas savo mintis, jis nurodė, jog „remiasi žinojimu, kad Lenkija krizės atveju neleis jokioms pajėgoms kirsti Lietuvos sienos“.
Prezidentas išskyrė svarbiausius Seimo sesijos prioritetus
Po susitikimo su Seimo valdyba G. Nausėda žurnalistams akcentavo, kad šią savaitę prasidėsiančiai Seimo pavasario sesijai saugumo klausimai turėtų būti prioritetiniai.
„Tikiuosi, kad pavasario sesijoje saugumo klausimams bus skirtas deramas dėmesys“, – sakė prezidentas.
Vienas iš prioritetų, tęsė prezidentas, turėtų būti ir šaltinių gynybos finansavimui paieškos.
„Gynybos finansavimo tvarumo klausimas bus vienas iš esminių (...) Svarbu, kad šis klausimas netaptų rinkiminių kovų įkaitu. Pats ketinu aktyviai dalyvauti šiuo aspektu“, – teigė G. Nausėda, pažadėdamas pateikti ir konkrečius pasiūlymus.
Jo teigimu, politikų dėmesio reikia ir sprendžiant saugumo klausimus, kuriuos sukelia į Lietuvą patenkantys Baltarusijos piliečiai.
„Nuo pat pradžių sakiau, kad mėginimas skirti du režimus – Baltarusiją ir Baltarusiją vien nuo kitos gali atnešti bėdų. Šiandien matome, kad taip ir yra. Turime įvairių pavyzdžių, kai Baltarusijos piliečiai čia apsigyvenę, deja, bet nedemonstruoja didelio lojalumo Lietuvos Respublikai. Į tai būtina reaguoti“, – sakė G. Nausėda.
Galiausia, pridūrė jis, sprendžiant nacionalinio saugumo klausimus nereikėtų pamiršti ir socialinių klausimų.
„Socialinio saugumo ir socialinės atskirties mažinimo klausimai, mano giliu įsitikinimu, yra to paties nacionalinio saugumo sudėtinė dalis. Vienas dalykas yra rūpintis kietuoju mūsų saugumo aspektu (...), kitas aspektas yra socialinis mūsų žmonių saugumas. Jei žmonės nesijaus saugūs socialiai, tai taps ir nacionalinio saugumo problema“, – sakė G. Nausėda.
V. Čmilytė-Nielsen: saugumas bus pagrindinis pavasario sesijos leitmotyvas
Po susitikimo su prezidentu, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė- Nielsen teigė, jog sekmadienį prasidėsiančios parlamento sesijos „pagrindinis leitmotyvas“ bus susijęs su saugumo klausimais.
„Visi, matyt, situaciją matome panašiai ta prasme, kad saugumas – ekonominis, energetinis, socialinis, nacionalinis saugumas – yra pagrindinė linija. Tas matoma ir iš Vyriausybės pasiūlymų, ir iš Seimo frakcijų pasiūlymų“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„Išskirčiau kelis konkrečius projektus – tai nutarimas „Dėl krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros programos patvirtino“, kas jau konkrečiau numatys mūsų strateginius ir praktinius tikslus šioje srityje. Svarstysime ir Karo prievolės įstatymo pakeitimą ir Principinės kariuomenės struktūros įstatymo pakeitimus“, – detalizavo ji.
Politikė taip pat nurodė, kad pavasario sesijoje ketinama imtis iniciatyvų dėl gynybos pramonės stiprinimo, kibernetinio saugumo, civilinės saugos. Taip pat tarp prioritetinių klausimų – diskusijos dėl lošimų sektoriaus reguliavimo poreikio, pensijų sistemos, Stambulo konvencijos.
ELTA primena, kad prieš sekmadienį prasidedančią pavasario Seimo sesiją, parlamento valdyba susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda ir aptarė artėjančio politinio sezono darbus. Eilinė pavasario Seimo sesija prasidės kovo 10 d.
Rašyti komentarą