Į Lietuvą traukiantys nelegalai – potenciali aukso gysla, kurią jau pastebėjo „verslininkai“ ir nusikaltėliai

Niekam ne paslaptis, kad į Lietuvą per Baltarusiją traukiantys nelegalai visai nenori apsistoti šioje ES dalyje ir norėtų patraukti giliau į Europą, kur gyvenimas saldesnis, pašalpos ir išmokos didesnės.
 

Tokias pabėgėlių logistikos problemas jau pastebėjo ir pasišovė padėti ukrainiečiai, vykstantys į Lietuvą pirkti automobilių, ir kitų slavų šalių gyventojai, šiais metais pasieniečiams įkliuvo ir keletas nusikalsti linkusių ir rizikuoti nebijančių lietuvių.

2016 m., kai Lietuvai kiek atsiliepė Europą užklupusi migrantų krizė, kurį laiką nemažai dėmesio buvo sulaukusi gan kurioziška žinia, kad 35 Rukloje apgyvendinti pabėgėliai išsinuomojo autobusą ir išdūmė į Vokietiją, nors esą bėgo nuo karo ir smurto Irake bei Sirijoje, tad ir Lietuvoje turėjo jaustis saugūs.

Tąkart atvykėliai turėjo Šengeno vizas, todėl pasieniečiai jų nesulaikė.

Tokios vizos – kol kas tik svajonė į Lietuvą iš Baltarusijos plūstantiems nelegalams.

Tačiau noras patekti į sočią ir turtingą Vakarų Europą – bendras tiek turintiems vizas, tiek jų neturintiems.

„Perekupų“ užklasinis versliukas

Gilyn į Europą trokštantiems patekti nelegalams patiems valstybių sienas pervažiuoti sudėtinga – problemiška susiveikti transporto priemonę, trūksta žinių, kur važiuoti ir kaip bendrauti pasienyje su pareigūnais.

Tačiau čia į pagalbą pabėgėliams ateina vietiniai žinovai, kuriems Lietuvos keliai ir pasienio užkardos – nesvetimi.

Lietuvą jau kurį laiką pamėgę ukrainiečiai automobilių perpardavinėtojai, vadinamieji „perekūpai“, atvykstantys į mūsų valstybę pirkti naudotų automobilių, kuriuos vėliau parveža į Ukrainą ir perparduoda, rado tam tikrą „užklasinę“ veiklą, leidžiančią dar papildomai užsidirbti ar tiesiog sumažinti kelionės išlaidas.

Per Lenkiją į Lietuvą ir atgal keliaujantys „perekūpai“ atrado, kad galima keliaujant į Lenkiją „pavėžėti“ Lietuvoje apsistojusius nelegalus, kurie nori ištrūkti iš mūsų valstybės ir brautis gilyn į Europą (išsvajotoji ir pabėgėlius mielai priimanti Vokietija esant Lenkijoje – ne taip jau toli).

Už tokią kelionę nelegalai susimokės, blogiausiu atveju bent susimes už degalus.

Kad tokia galimybė papildomai užsidirbti ukrainiečiams „perekūpams“ žinoma, Alfa.lt žurnalistai pastebėjo dar prieš kelis mėnesius, betyrinėdami ukrainietiškus interneto forumus.

Sprendžiant iš juose esančių įrašų, Ukrainos piliečių baudos ir bausmės, gresiančios tuomet, jei bus pagauti neteisėtai per sieną vežantys nelegalus, negąsdina arba ukrainiečiai tiesiog nesuvokia, kokia atsakomybė jiems gresia.

Patys pasieniečiai nurodo, kad ir kitų valstybių gyventojai įkliūna, nelegaliai veždami emigrantus.

Tačiau, koks šios „paslaugos“ išsivystymo laipsnis kitose į rytus nuo Lietuvos esančiose valstybėse, tokių užuominų rasti nepavyko.

Operacija, suderinta per programėlę

Tai, kad ukrainiečiai bent retkarčiais naudojasi galimybe nelegaliai per sieną iš Lietuvos išvežti pabėgėlius, parodo šių metų kovo pabaigoje ties Lietuvos ir Lenkijos siena sustabdytas Ukrainos piliečio ekipažas, kuriame važiavo keturi Pabradėje gyvenę Irako piliečiai, norėję neteisėtai patekti gilyn į Europą.

Už tokį pavėžėjimą ukrainiečiui buvo iškelta baudžiamoji byla, vėliau išnagrinėta Marijampolės apylinkės teisme.

Bylos duomenimis, 2021 m. kovo 28 d. Ukrainos pilietis S. L. Pabradėje paėmė keturis pastovios gyvenamosios vietos neturinčius irakiečius, apgyvendintus užsieniečių registracijos centre, ir automobiliu „Subaru Legacy“ atvežė iki Kalvarijos savivaldybės, Salaperaugio kaimo, tikėdamasis pervažiuoti sieną, tačiau buvo sulaikytas pasieniečių.

Taip įkliuvęs ukrainietis nuo kovo 28 d. iki gegužės 4 d. praleido sulaikytas.

Iš viso už grotų vyras praleido 38 paras. Ikiteisminio tyrimo metu ukrainietis paaiškino, kad kartu su kolega iš Ukrainos dviem atskirais automobiliais atvyko į Lietuvą pirkti kolegos nusižiūrėto automobilio.

Pasak vyro, jis pats vairavo „Subaru Legacy“, o draugas važiavo „Opel Vectra“ automobiliu, kurį ketino palikti Vilniuje, jei nusipirktų naują automobilį.

Ukrainiečiai ankstyvą rytą atvyko į Kauną ir apžiūrėjo galimai „Nissan“ markės automobilį.

Tačiau, anot sulaikyto ukrainiečio, draugui šis automobilis neįtiko, todėl jis nutarė jo nepirkti.

Be pirkinio likę ukrainiečiai, pasak sulaikytojo, išvažiavo į Vilnių, į „Akropolio“ prekybos centrą, kur susitiko su pažįstamais, pasak S. L., draugas jam pasakęs, kad toliau reikės vykti į Pabradę ir paimti septynis irakiečius, kuriuos nuveš į Lenkiją.
 

Archyvų nuotr.

 

Sidebar placeholder