Kadenciją baigiantis Seimas ketina svarstyti Konstitucijos pataisą dėl negalios sąvokos

Kitą savaitę prasidėsiančioje Seimo rudens sesijoje parlamentarai ketina svarstyti Konstitucijos pataisą, kuria siūloma keisti negalią turinčius žmones įžeidžiančią invalidumo sąvoką pagarbesne – negalios sąvoka.

Konstitucijos pataisos projektą planuojama įrašyti į sesijos darbų programą, kurioje yra per 300 teisės aktų.

Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė tikisi, kad kadenciją baigiantis Seimas ją priims.

„Konstitucijos keitimas yra būtinas, nes dabartinis terminas „invalidumas“ žemina ir įžeidžia negalią turinčius žmones. Mūsų pareiga yra užtikrinti, kad pagrindiniame šalies įstatyme nebūtų vietos tokiems menkinantiems terminams, kurie kenkia žmogaus orumui ir neatitinka šiuolaikinių žmogaus teisių standartų.

Labai tikiuosi, kad Seimas turės politinės valios dar šioje sesijoje atsisakyti žmogaus orumą žeminančio ir žeidžiančio termino svarbiausiame Lietuvos įstatyme“, – Eltai sakė Seimo narė „laisvietė“ M. Ošmianskienė.

Seimo Teisės departamentas skeptiškai vertina politikų bandymus keisti Konstituciją, kai tai susiję ne su teisiniu būtinumu, o tik su kalbos, terminijos pokyčiais.

„Pagal konstitucinę doktriną terminijos pasikeitimas nėra pagrindas keisti Konstituciją“, – savo išvadoje pažymi Seimo Teisės departamentas.

Seimo teisininkų nuomone, Konstitucijos keitimas dėl kalbos raidos nedera su Konstitucijos stabilumo principu.

Tuo tarpu Konstitucijos pataisą inicijavusi parlamentarė M. Ošmianskienė tvirtina, kad tai nėra tiesiog terminijos atnaujinimas.

„Pirmiausia noriu pabrėžti, kad Konstitucijos pataisa nėra tiesiog terminijos „atnaujinimas“. Stimulas pokyčiui ateina iš žmogaus orumo ir teisių apsaugos.

Invalidumo sąvoka yra įgavusi stiprią neigiamą konotaciją – žmogus yra tarsi klasifikuojamas kaip netinkamas. Tam pritaria tiek lietuvių kalbos specialistai, tiek žmogaus teisių atstovai, tiek ir konstitucinės teisės ekspertai“, – sako Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė.

ELTA primena, kad pernai gruodžio mėnesį Konstitucijos 52 straipsnio pakeitimo projektą pateikimo stadijoje palaikė 94 parlamentarai, prieš nebuvo, susilaikė 2.

Jei Seimas priimtų Konstitucijos pataisą, joje būtų įrašyta, kad „valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir negalios pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos, našlystės, maitintojo netekimo ir kitais įstatymų numatytais atvejais“.

Šiuo metu Konstitucijos 52 straipsnyje apibrėžiant valstybės socialines garantijas yra vartojama invalidumo sąvoka.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder