Korupcijos byla: buvęs NMVRVI vadovas Gediminas Pridotkas atlieka bausmę kalėjime, iš šeimos išieškota per 332 tūkst. eurų
(2)Jis ir jo sutuoktinė Evelina Pridotkienė šioje byloje iš viso valstybei turėjo sumokėti apie trečdalį milijono – daugiau nei 332,8 tūkst. eurų. Šią sumą sudaro konfiskuotas kyšis, baudos.
Mokslų daktaro laipsnį turintis ir aukštas pareigas valstybės tarnyboje ėjęs G. Pridotkas birželį buvo nuteistas kalėti dvejus metus.
Jis Vilniaus apygardos teismo birželį buvo pripažintas kaltu dėl daugiau nei 296 tūkst. eurų įgijimo nusikalstamu būdu, kyšininkavimo ir kitų nusikaltimų.
Už stambaus masto kyšininkavimą Baudžiamasis kodeksas numato tik laisvės atėmimo bausmę.
Nuosprendžio G. Pridotkas neskundė ir jam įsiteisėjus pradėjo atlikti bausmę. Eltos žiniomis, rugpjūčio 12 dieną jis buvo pristatytas į Kauno kalėjimą.
„Neskundė, priėmė (nuosprendį – ELTA) tokį, kaip yra“, – Eltai sakė G. Pridotko advokatas Andrius Baranskis.
ELTA primena, kad buvęs NMVRVI direktorius G. Pridotkas nuteistas už tai, kad, panaudodamas jo paties ir sutuoktinės įsteigtą juridinį asmenį, taip pat kitas 15 susijusių įmonių, iš fizinių asmenų priėmė kyšius už palankumą ateityje instituto vykdomuose viešuosiuose pirkimuose, legalizavo nusikalstamu būdu įgytas lėšas bei neteisėtai praturtėjo.
Bendra kaltinime nurodyta galimai gautų kyšių, neteisėto praturtėjimo ir nusikalstamu būdu legalizuoto turto suma siekia 296 tūkstančius 871 eurą.
Be laisvės atėmimo bausmės G. Pridotkui paskirta 18 tūkst. eurų bauda bei penkerius metus uždrausta dirbti valstybės tarnyboje.
Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė Eltą informavo, kad rugpjūčio 2 dieną gautas pranešimas apie visos baudos sumokėjimą.
„Taip pat įvykdytas 296 tūkstančių 871 eurų (nusikalstamu būdu gautų pinigų – ELTA) konfiskavimas, pinigai buvo prokuratūros sąskaitoje, pervedėm į valstybės biudžetą“, – Eltai sakė valstybės kaltintojas G. Pridotko byloje, Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis.
Jis teigė, kad dirbant komandoje su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnais, buvo identifikuotas ir išaiškintas teisinės simuliacijos būdu užmaskuotos latentinės korupcinio bei finansinio pobūdžio nusikalstamos veikos.
Anot jo, išskirtinį rezultatą lėmė profesionalus, daug kruopštumo, atidumo ir įžvalgumo pareikalavęs ir itin sutelktai vykęs prokurorų, patyrusių STT tyrėjų ir analitikų darbas.
G. Pridotkas teisme pripažino kaltę dėl visų jam pareikštų kaltinimų kyšininkavimu, pinigų plovimu, neteisėtu praturtėjimu, dokumentų klastojimu, apgaulingu finansinės apskaitos tvarkymu ir organizavimu. Jis prašė jam neskirti laisvės atėmimo bausmės.
Ikiteisminis tyrimas, kurį atliko STT Centrinės tyrimų valdybos pareigūnai, buvo pradėtas 2021 m. pabaigoje, STT gavus informacijos apie Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžetų lėšomis vykdomuose viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių įtariamas neteisėtas finansines ir asmenines sąsajas su projektus vykdančiais, administruojančiais asmenimis.
Europos deleguotųjų prokurorų biuro Lietuvoje prokurorai kartu su STT tyrėjais ir antikorupcinės žvalgybos analitikais, šioje byloje atlikę daugiau nei kelių šimtų ūkinių-finansinių operacijų, susirašinėjimų, kontaktų, judėjimo ir kitų duomenų analizę, surinko pakankamai pagrįstų faktinių duomenų, kurie leido atskleisti sudėtingą nusikalstamų veiksmų schemą: projektų vykdytojai ir kiti suinteresuoti asmenys, veikdami per tarpinių įmonių grandinę bei jų vadovus, imituodavo įvairių paslaugų pirkimų – pardavimų sandorius, atlikdavo fiktyvias finansines transakcijas, tikslu jose paslėpti išankstinius nusikalstamus susitarimus, t. y. kyšių perdavimą, pinigų plovimą ir neteisėtą praturtėjimą.
Šiame ikiteisminiame tyrime baudžiamojon atsakomybėn iš viso patraukti 23 asmenys. 3 asmenų, padariusių korupcinio ir finansinio pobūdžio veikas, atžvilgiu procesai jau užbaigti supaprastinta proceso forma, t. y. teismo baudžiamaisiais įsakymais.
Bendra jiems skirtų baudų suma – daugiau nei 77 tūkst. eurų, dar 60 tūkst. eurų buvo konfiskuoti. 12 asmenų buvo pripažinti padarę tarpines nusikalstamas veikas ir teismo buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės ir perduoti laiduotojams.
Teisėsauga tyrė ir G. Pridotko sutuoktinės, buvusios laikinosios Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorės Evelinos Pridotkienės dalyvavimą neteisėtai įgyjant turtą.
E. Pridotkienės bylą teismas sausio 31 dieną baigė baudžiamuoju įsakymu ir skyrė jai daugiau nei 18 tūkst. eurų baudą. Baudžiamasis įsakymas yra įsiteisėjęs.
Nustačius naujų nusikalstamų veikų požymius, įskaitant įtariamą ne mažiau kaip 100 000 eurų Europos Sąjungos lėšų užvaldymą sukčiavimo būdu, 7 kitų asmenų atžvilgiu tyrimas buvo atskirtas ir šiuo metu tęsiamas toliau.
NMVRVI yra Žemės ūkio ministerijai pavaldi ir atskaitinga įstaiga, ji atlieka įstatymais ir kitais teisės aktais jam pavestas rizikos vertinimo ir nacionalinių referentinių laboratorijų funkcijas 39 srityse bei laboratorinius tyrimus maisto ir pašarų saugos ir kokybės bei veterinarijos srityse.
Rašyti komentarą